Spis treści:
Mamy różne psy. Niektóre wolą więcej ruchu, inne mniej, niektóre są łakomczuchami, inne niejadkami. Nasze psiaki mają różne preferencje co do akcesoriów, którymi chcą się bawić, przysmaków, które zjadają, a my staramy się tym wymaganiom w miarę możliwości sprostać. I tak samo powinno być w przypadku dobierania kosmetyków i akcesoriów do pielęgnacji sierści psa. Nie chodzi tylko o to, by osiągnąć ładny wygląd pupila, ale przede wszystkim o zdrowie sierści i skóry oraz odpowiednie zadbanie o dobrostan psa. Dlatego ten artykuł poświęcimy wyjaśnieniu, jakiego rodzaju produkty dobrać do danego rodzaju sierści psa oraz jak ich używać.
Kosmetyki do kąpieli psa
Do kąpieli psa zalecane są dwa szampony. Pierwszy – głęboko myjący, sprawdzi się zarówno w przypadku psów krótko-, długo-, jak i szorstkowłosych, a także wrażliwych. Taki kosmetyk skutecznie usuwa zabrudzenia z sierści oraz skóry, głęboko oczyszcza i nawilża skórę, a także przygotowuje ją i włosie do kolejnych etapów pielęgnacji. Drugi szampon powinien być już dobrany do potrzeb danej sierści. I tak dla psów o:
- sierści krótkiej – zalecamy szampon wzmacniający jej kolor,
- sierści szorstkiej – polecamy użycie szamponu poprawiającego strukturę włosa,
- sierści podwójnej – najlepszy będzie szampon nadający objętość.
Zalecamy także stosowanie odżywki nawilżającej, ułatwiającej rozczesywanie sierści, ale też chroniącej ją i przywracającej blask. Najlepiej zaopatrzyć się w odżywkę, którą można stosować zarówno na wilgotną sierść po umyciu szamponem i spłukaniu go, jak i na suchą – gdy np. chcemy wyczesać psa po spacerze.
Akcesoria do wyczesywania sierści psa
Akcesoriów do wyczesywania sierści psa jest mnóstwo, dlatego zapewne przyda się instrukcja, jaki przyrząd jest przeznaczony do jakiej sierści i do jakiego zadania.
- Grzebienie – zawsze powinny być antystatyczne, aby nie powodowały elektryzowania się włosia. Do wyczesywania kołtunów oraz podszerstka przeznaczone są grzebienie o szerokim rozstawie zębów. Do rzęs i sierści w okolicach oczu u małych psów używaj grzebyka z bardzo gęstymi ząbkami.
Jeśli masz maltańczyka, yorka, lub psa innej rasy, u której można stylizować psie fryzury, nieocenioną pomocą będzie grzebień z metalowym szpikulcem. Ułatwi on rozdzielenie sierści, stworzenie równych przedziałków oraz kitki na głowie psa.
- Szczotki – najpopularniejsze są te z metalowymi igłami, polecane dla ras długowłosych. Tego typu szczotki dobrze radzą sobie z kołtunami, a metalowe igiełki poprawiają ukrwienie skóry i pobudzają mieszki włosowe.
- Furminatory – najbardziej skuteczne narzędzie do wyczesywania sierści krótkiej, pomagają zredukować linienie aż do 99%.
- Rozcinaki – to rozwiązanie ostateczne, ale mniej inwazyjne niż nożyczki. Rozcinak zamiast zębów ma ostre nożyki, które są niezwykle pomocne w pozbywaniu się najbardziej opornego filcu. Jego stosowanie wiąże się jednak z poważnymi ubytkami sierści.