Jak dobrze wybrać szkołę dla psa?

Drugie śniadanie, worek na buty, prace domowe i każdego dnia nowa porcja wiedzy – szkoła to zawsze sporo obowiązków, ale i pożytek, który doceniamy po czasie. Nasi czworonożni przyjaciele niekoniecznie muszą rozpocząć rok szkolny we wrześniu, niemniej w psiej szkole już teraz czekają na nich nauczyciele, z których profesjonalnej pomocy mogą korzystać i pod ich czujnym okiem zdobywać nowe umiejętności. Czym tak naprawdę jest szkoła dla psów i jak wpływa na wychowanie psa, w jakich sytuacjach może przydać się naszym pupilom i na co zwrócić uwagę, by wybrać tę najlepszą? Zajmijcie miejsce w pierwszej ławce i przeczytajcie nasz artykuł, by wiedzieć co i jak!

ZANIM ZAPISZESZ PSA NA KURS

Jeśli zebrałeś już informacje na temat szkół dla psów, wiesz na pewno, że jest w czym wybierać! Coraz więcej właścicieli korzysta z pomocy psich trenerów mając świadomość, że warto zainwestować we właściwe szkolenie, by cieszyć się głęboką, pełnowartościową relacją z czworonogiem. Bywa też, że zajęcia w psiej szkole to jedyny sposób na przepracowanie niektórych problemów, takich jak psia agresja czy lęk separacyjny.

➡️➡️ TWÓJ PIES ZMAGA SIĘ Z LĘKIEM SEPARACYJNYM? SPRAWDŹ, JAKIE SĄ JEGO PRZYCZYNY! ⬅️⬅️

Szkoły wychodzą naprzeciw potrzebom właścicieli psów, oferując naprawdę bogate programy treningowe, konsultacje i warsztaty – grupowe lub dostosowane do indywidualnych potrzeb czworonoga. Każda inicjatywa, która ułatwia świadome wychowywanie psa, to oczywiście zmiana na lepsze. W nadmiarze ofert łatwo się jednak pogubić. Potrzeby psa to w tym wypadku słowo klucz.

Zanim przepadniesz w sieci, szukając coraz to lepszych programów szkoleniowych, zasypiesz znajomych pytaniami o referencje, a w efekcie zapłacisz za kurs, skup się na tym, co chcesz osiągnąć poprzez trening i czy szkoła dla psów jest tym, czego Twój pupil bezwzględnie potrzebuje. Od czego zacząć?

szkoła dla psa

Czy mam w sobie coś z trenera?

Wyłączając skrajne przypadki, w których pies wymyka się spod kontroli, a właściciel nie jest w stanie zapanować nad jego zachowaniem, decyzję o wysłaniu pupila do szkoły dobrze jest poprzedzić pytaniem: czy mam czas, predyspozycje i chęci do tego, by zostać osobistym psim nauczycielem? Może się bowiem okazać, że Twoja odpowiedź będzie brzmieć: 3 razy TAK!

Trenowanie psa to nie tylko ciężka praca włożona w opanowanie sztuczek, komend i dobrych nawyków, ale także stopniowe zacieśnianie więzi łączącej człowieka ze zwierzęciem. Kiedy relację z psem oprzesz na uważnych próbach odczytywania jego potrzeb, a z postępów będziecie się cieszyć razem, możesz być pewien, że między Wami zawiąże się silna nić porozumienia, każdy trening przyniesie nowe odkrycie, a dzięki opanowaniu zasad zachowania Twój pies będzie miał poczucie spełnienia i bezpieczeństwa.

Nie ma jednak niczego złego w poszukiwaniu profesjonalnego wsparcia – zwłaszcza jeśli jesteś świeżo upieczonym właścicielem czworonoga, spotykasz się z problemem, który wcześniej nie występował u Twojego pupila lub wyznaczasz sobie nowe cele treningowe, do realizacji których potrzebne są fachowe wskazówki. Szkoły dla psów istnieją właśnie po to, by podzielić się z Tobą profesjonalną wiedzą o tym, jak wyszkolić psa.

Pies pod lupą – rozpoznanie problemów i potrzeb

Wybór dobrej szkoły jest ważny, ale duże znaczenie ma również Twój wkład w rozpoznanie predyspozycji, trudności i potrzeb psa. Spróbuj je zdefiniować. Zastanów się, które problemy chciałbyś rozwiązać i które potrzeby zaspokoić poprzez udział zwierzęcia w sesjach szkoleniowych. Chciałbyś dowiedzieć się, jak nauczyć psa sztuczek lub jak oduczyć psa szczekania na gości? Zmagasz się z problemami psa adoptowanego ze schroniska? Twój pies to bystry i aktywny sportowiec, ale brakuje Ci pomysłów na angażujące zabawy? A może jesteś właścicielem psiego malucha, chcesz wiedzieć, jak wychować szczeniaka i nauczyć go od podstaw zasad obowiązujących w ludzkim świecie?

➡️➡️JAK MĄDRZE WYCHOWAĆ SZCZENIAKA? POZNAJ 3 FILARY!⬅️⬅️

Zastanów się, czego spodziewasz się po szkoleniu – to znacznie zawęzi pole Twoich poszukiwań i pozwoli na wstępie odrzucić te szkoły, które nie mają w ofercie interesujących Cię zajęć.

Gdy zdecydujesz się już na konkretną szkołę i kurs, wnioski z analizy potrzeb i problemów psa wciąż będą przydatne – możesz przekazać je przyszłemu trenerowi. To znacznie ułatwi mu pracę i da pewien obraz Twojej relacji z psem.

Wzorowo wyposażony – wyprawka dla czworonożnego ucznia

Niektóre szkoły mają konkretne wymagania dotyczące wyprawki dla psa, który będzie brał udział w prowadzonym przez nie szkoleniu. Zbiór wskazówek związanych z rekomendowanym wyposażeniem treningowym dostępny jest zwykle na stronie szkoły.

➡️➡️SPRAWDŹ AKCESORIA TRENINGOWE DOSTĘPNE W NASZYM SKLEPIE!⬅️⬅️

Zalecenia mogą dotyczyć odpowiedniej obroży (na przykład takiej, która sprawdzi się w nauce posłuszeństwa), rodzaju i długości smyczy, przydatnych zabawek treningowych (szarpaków, gryzaków, piłek) oraz przysmaków, które mają za zadanie motywować czworonoga i ułatwić Wam pracę.

Jeśli szkolenie psa stanie się Twoją prawdziwą pasją i zaczniesz poświęcać na wspólne treningi coraz więcej czasu, możesz wypróbować działanie klikera, zaopatrzyć się w praktyczną saszetkę na smakołyki lub włączyć do szkolenia zabawkę na przysmaki, która pozwoli psu odstresować się i złapać oddech między kolejnymi etapami treningu.

SZÓSTKA Z WYCHOWYWANIA – JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ SZKOŁĘ DLA PSA?

Zdecydowałeś, że Twój pupil jest gotowy, by zacząć szkolną przygodę? To świetnie! Jeśli zaangażujesz się w treningi, będziesz śledzić postępy psa i poświęcisz czas na to, by w ramach „pracy domowej” utrwalać jego nowe nawyki i umiejętności, nauka w psiej szkole może przynieść Wam znacznie więcej korzyści, niż się spodziewasz. Na pewno lepiej się poznacie – nic tak nie wpływa na wzajemne rozumienie się, jak współpraca przy osiąganiu wspólnych celów.

szkoła dla psa

By jednak trening w psiej szkole przyniósł Twojemu psu wymierne korzyści, przebiegał bezpiecznie i profesjonalnie oraz nie odbił się w negatywny sposób na kondycji emocjonalnej psa, przed zapisaniem pupila na kurs zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii.

Metody stosowane w szkole

Można by powiedzieć, że ilu trenerów, tyle sposobów na efektywne szkolenie psów, ale nie każdej metodzie powinniśmy ufać – nawet w obliczu zapewnień o jej skuteczności. Wybieraj zawsze te szkoły, które opierają swoje techniki nauczania na motywowaniu i nagradzaniu. Metoda pozytywna jest bezpieczna dla zwierzaka pod względem emocjonalnym – nie wywołuje strachu, nie sprawia, że pies czuje się zagrożony i przyciśnięty do muru koniecznością współpracy z człowiekiem.

➡️➡️Więcej na temat korzyści płynących ze stosowania metody pozytywnej dowiecie się z materiału naszego behawiorysty!⬅️⬅️

Pies nie powinien być zmuszany do wykonywania naszych poleceń – właściwe i bezpieczne szkolenie to takie, które sprawia, że zwierzę współpracuje z nami dlatego, że ma na to ochotę i spodziewa się, że każda inicjowana przez nas aktywność będzie dla niego nową, ciekawą przygodą pełną pozytywnych emocji. Stosowanie technik awersyjnych (opartych na przymusie) może stać się przyczyną zaburzeń behawioralnych u psa, takich jak lęk, reakcje ucieczkowe lub wycofanie się z kontaktu z opiekunem.

Miejsce, w którym odbywają się szkolenia

Dowiedz się, czy Twój pies będzie szkolony w bezpiecznym miejscu. Ogrodzony, sprawdzony plac lub sala specjalnie przystosowana do psich szkoleń to podstawa profesjonalnego treningu, szczególnie istotna w przypadku grupowych sesji szkoleniowych.

➡️➡️Jak powinna wyglądać profesjonalna sala treningowa dla psów? Sprawdźcie naszą rekomendację!⬅️⬅️

Nietrudno się domyślić, jak może skończyć się trening na otwartej, publicznej i nieprzystosowanej do ćwiczeń przestrzeni – nagłe wtargnięcie obcego psa, biegacza lub rowerzysty to nie tylko zakłócenie rytmu zajęć, ale także zagrożenie dla psiego zdrowia i życia!

Tereny dostępne dla każdego (parki, skwery, dzikie łączki) to ponadto składowisko niebezpiecznych odpadków, takich jak kawałki szkła, niedopałki papierosów i śmieci, które stanowią zagrożenie dla naszego czworonoga. Profesjonalną szkołę rozpoznamy więc po tym, że zaoferuje naszemu psu bezpieczną, czystą przestrzeń, w której będzie mógł zdobywać nowe umiejętności bez żadnego ryzyka.

Organizacja i sposób prowadzenia zajęć

Zasada: „lepiej w małych grupach” dotyczy nie tylko kursów językowych, na których doskonalimy swoje umiejętności – obowiązuje również w psim świecie! By pies czerpał jak najwięcej korzyści ze szkolenia, powinniśmy zapisać go do szkoły, w której zajęcia prowadzi się w „klasach” liczących 6, góra 7 psiaków.

Taka liczba czworonożnych uczniów pozwala trenerowi w indywidualny sposób spojrzeć na każdego psa. To bardzo ważne – nie istnieje bowiem uniwersalna metoda pracy, która sprawdzi się w przypadku wszystkich szkolonych czworonogów, a każdy zwierzak ma inny charakter, który często determinuje dobór odpowiednich technik treningowych.

Kwalifikacje kadry trenerskiej

Zorientuj się, jakie doświadczenie ma przyszły instruktor Twojego psa. Kto pyta, nie błądzi – porusz więc w rozmowie z trenerem jak najwięcej kwestii związanych z jego dotychczasową praktyką. Dowiedz się, jakie psy trenował, jakie szkolenia prowadzi najczęściej i najchętniej i jakie jest jego wykształcenie.

Praca trenera to odpowiedzialny zawód, który wymaga szerokiej wiedzy z zakresu wielu dziedzin, a do jego wykonywania można przygotować się przez ukończenie profesjonalnego kursu. Czas poświęcony na wybór właściwego trenera to inwestycja w bezpieczeństwo Twojego psa. Szkody spowodowane amatorskim podejściem do szkolenia mogą stać się przyczyną problemów behawioralnych czworonoga. Upewnij się więc, że instruktor wiedzę o tym, jak szkolić psa, czerpał ze sprawdzonych, merytorycznych źródeł.

Indywidualnie czy grupowo?

Jeśli szkoła, którą bierzesz pod uwagę, oferuje zarówno zajęcia indywidualne, jak i sesje w grupie, zastanów się, która opcja sprawdzi się lepiej w przypadku Twojego psa. Zajęcia grupowe mają tę zaletę, że uczą pracy w naturalnym rozproszeniu i pozwalają zwierzakowi na socjalizację. Warto wiedzieć, że to zazwyczaj dużo tańsza forma szkolenia.

Uczestnictwo w treningach grupowych wymaga zwykle wykupienia pakietu zajęć i dostosowania swojej obecności do reszty szkoleniowego „teamu”. Zmusza nas to do pewnej systematyczności i regularnego „odrabiania prac domowych”, których efekty mają wpływ na dalszy przebieg szkolenia. Takie podejście znacznie zwiększa szanse na to, że nasz pies osiągnie cel, z którym zaczynał naukę.

➡️➡️Szukasz pomysłów na zabawy z psem w domu? Oto 7 propozycji, które musisz wypróbować!⬅️⬅️

Szkolenie indywidualne jest ściśle dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Treser psów, który poświęca 100 procent swojego czasu jednemu czworonogowi, może skupić się na konkretnych problemach, z którymi borykamy się na co dzień jako właściciele. Indywidualny tok szkolenia to również możliwość zaproszenia instruktora do domu lub umówienia sesji szkoleniowej w parku, co jest istotne w przypadku takich psich problemów, które pojawiają się tylko w określonych miejscach i sytuacjach. Czy szkolenie indywidualne ma jakieś minusy? Dowolność wyznaczania terminów spotkań i brak ustalonego rytmu treningowego sprawiają, że dużo trudniej zmobilizować się do systematycznego uczestniczenia w zajęciach. Odbija się to zwykle na końcowym efekcie szkolenia, który w takim wypadku na pewno będzie nieco mniej imponujący.

szkoła dla psa

PODSUMOWANIE

O tym, czy zajęcia spełnią Twoje oczekiwania, decyduje wiele czynników, a na niektóre z nich masz ogromny wpływ jako właściciel. Rozpoznanie predyspozycji i potrzeb czworonoga oraz wyznaczenie celów treningowych to bardzo ważny etap, który powinien poprzedzać decyzję o zapisaniu psiaka do szkoły. Pamiętaj też, że każdy uczeń musi ćwiczyć, by utrwalać wiedzę – prace domowe, czyli Twój indywidualny trening z psem, są niezbędne, by osiągnąć oczekiwane efekty.

Chociaż trudno stworzyć jedną, pełną definicję najlepszej szkoły dla psa (potrzeb i oczekiwań jest tyle, ile psów i właścicieli), istnieje kilka kwestii, na które koniecznie należy zwrócić uwagę.

Dobrą szkołę poznasz po stosowaniu metody pozytywnej (opartej na motywowaniu i nagradzaniu) oraz profesjonalnym zapleczu treningowym (ogrodzony plac, hala). Zajęcia w małych grupach, wykształceni trenerzy oraz możliwość wyboru między zajęciami grupowymi i indywidualnymi również dobrze świadczą o szkole. Wybierz tę, której powierzysz psa bez obaw i wątpliwości.