Drugie śniadanie, worek na buty, prace domowe i każdego dnia nowa porcja wiedzy – szkoła to zawsze sporo obowiązków, ale i pożytek, który doceniamy po czasie. Nasi czworonożni przyjaciele niekoniecznie muszą rozpocząć rok szkolny we wrześniu, niemniej w psiej szkole już teraz czekają na nich nauczyciele, z których profesjonalnej pomocy mogą korzystać i pod ich czujnym okiem zdobywać nowe umiejętności. Czym tak naprawdę jest szkoła dla psów i jak wpływa na wychowanie psa, w jakich sytuacjach może przydać się naszym pupilom i na co zwrócić uwagę, by wybrać tę najlepszą? Zajmijcie miejsce w pierwszej ławce i przeczytajcie nasz artykuł, by wiedzieć co i jak!
Spis treści:
- 1. Zanim zapiszesz psa na kurs
- 1.1 Czy mam w sobie coś z trenera?
- 1.2 Pies pod lupą – rozpoznanie problemów i potrzeb
- 1.3 Wzorowo wyposażony – wyprawka dla czworonożnego ucznia
- 2. Szóstka z wychowywania – jak wybrać najlepszą szkołę dla psa?
- 2.1 Metody stosowane w szkole
- 2.2 Miejsce, w którym odbywają się szkolenia
- 2.3 Organizacja i sposób prowadzenia zajęć
- 2.4 Kwalifikacje kadry trenerskiej
- 2.5 Indywidualnie czy grupowo?
- 3. Podsumowanie
ZANIM ZAPISZESZ PSA NA KURS
Jeśli zebrałeś już informacje na temat szkół dla psów, wiesz na pewno, że jest w czym wybierać! Coraz więcej właścicieli korzysta z pomocy psich trenerów mając świadomość, że warto zainwestować we właściwe szkolenie, by cieszyć się głęboką, pełnowartościową relacją z czworonogiem. Bywa też, że zajęcia w psiej szkole to jedyny sposób na przepracowanie niektórych problemów, takich jak psia agresja czy lęk separacyjny.
➡️➡️ TWÓJ PIES ZMAGA SIĘ Z LĘKIEM SEPARACYJNYM? SPRAWDŹ, JAKIE SĄ JEGO PRZYCZYNY! ⬅️⬅️
Szkoły wychodzą naprzeciw potrzebom właścicieli psów, oferując naprawdę bogate programy treningowe, konsultacje i warsztaty – grupowe lub dostosowane do indywidualnych potrzeb czworonoga. Każda inicjatywa, która ułatwia świadome wychowywanie psa, to oczywiście zmiana na lepsze. W nadmiarze ofert łatwo się jednak pogubić. Potrzeby psa to w tym wypadku słowo klucz.
Zanim przepadniesz w sieci, szukając coraz to lepszych programów szkoleniowych, zasypiesz znajomych pytaniami o referencje, a w efekcie zapłacisz za kurs, skup się na tym, co chcesz osiągnąć poprzez trening i czy szkoła dla psów jest tym, czego Twój pupil bezwzględnie potrzebuje. Od czego zacząć?
Czy mam w sobie coś z trenera?
Wyłączając skrajne przypadki, w których pies wymyka się spod kontroli, a właściciel nie jest w stanie zapanować nad jego zachowaniem, decyzję o wysłaniu pupila do szkoły dobrze jest poprzedzić pytaniem: czy mam czas, predyspozycje i chęci do tego, by zostać osobistym psim nauczycielem? Może się bowiem okazać, że Twoja odpowiedź będzie brzmieć: 3 razy TAK!
Trenowanie psa to nie tylko ciężka praca włożona w opanowanie sztuczek, komend i dobrych nawyków, ale także stopniowe zacieśnianie więzi łączącej człowieka ze zwierzęciem. Kiedy relację z psem oprzesz na uważnych próbach odczytywania jego potrzeb, a z postępów będziecie się cieszyć razem, możesz być pewien, że między Wami zawiąże się silna nić porozumienia, każdy trening przyniesie nowe odkrycie, a dzięki opanowaniu zasad zachowania Twój pies będzie miał poczucie spełnienia i bezpieczeństwa.
Nie ma jednak niczego złego w poszukiwaniu profesjonalnego wsparcia – zwłaszcza jeśli jesteś świeżo upieczonym właścicielem czworonoga, spotykasz się z problemem, który wcześniej nie występował u Twojego pupila lub wyznaczasz sobie nowe cele treningowe, do realizacji których potrzebne są fachowe wskazówki. Szkoły dla psów istnieją właśnie po to, by podzielić się z Tobą profesjonalną wiedzą o tym, jak wyszkolić psa.
Pies pod lupą – rozpoznanie problemów i potrzeb
Wybór dobrej szkoły jest ważny, ale duże znaczenie ma również Twój wkład w rozpoznanie predyspozycji, trudności i potrzeb psa. Spróbuj je zdefiniować. Zastanów się, które problemy chciałbyś rozwiązać i które potrzeby zaspokoić poprzez udział zwierzęcia w sesjach szkoleniowych. Chciałbyś dowiedzieć się, jak nauczyć psa sztuczek lub jak oduczyć psa szczekania na gości? Zmagasz się z problemami psa adoptowanego ze schroniska? Twój pies to bystry i aktywny sportowiec, ale brakuje Ci pomysłów na angażujące zabawy? A może jesteś właścicielem psiego malucha, chcesz wiedzieć, jak wychować szczeniaka i nauczyć go od podstaw zasad obowiązujących w ludzkim świecie?
➡️➡️JAK MĄDRZE WYCHOWAĆ SZCZENIAKA? POZNAJ 3 FILARY!⬅️⬅️
Zastanów się, czego spodziewasz się po szkoleniu – to znacznie zawęzi pole Twoich poszukiwań i pozwoli na wstępie odrzucić te szkoły, które nie mają w ofercie interesujących Cię zajęć.
Gdy zdecydujesz się już na konkretną szkołę i kurs, wnioski z analizy potrzeb i problemów psa wciąż będą przydatne – możesz przekazać je przyszłemu trenerowi. To znacznie ułatwi mu pracę i da pewien obraz Twojej relacji z psem.
Wzorowo wyposażony – wyprawka dla czworonożnego ucznia
Niektóre szkoły mają konkretne wymagania dotyczące wyprawki dla psa, który będzie brał udział w prowadzonym przez nie szkoleniu. Zbiór wskazówek związanych z rekomendowanym wyposażeniem treningowym dostępny jest zwykle na stronie szkoły.
➡️➡️SPRAWDŹ AKCESORIA TRENINGOWE DOSTĘPNE W NASZYM SKLEPIE!⬅️⬅️
Zalecenia mogą dotyczyć odpowiedniej obroży (na przykład takiej, która sprawdzi się w nauce posłuszeństwa), rodzaju i długości smyczy, przydatnych zabawek treningowych (szarpaków, gryzaków, piłek) oraz przysmaków, które mają za zadanie motywować czworonoga i ułatwić Wam pracę.
Jeśli szkolenie psa stanie się Twoją prawdziwą pasją i zaczniesz poświęcać na wspólne treningi coraz więcej czasu, możesz wypróbować działanie klikera, zaopatrzyć się w praktyczną saszetkę na smakołyki lub włączyć do szkolenia zabawkę na przysmaki, która pozwoli psu odstresować się i złapać oddech między kolejnymi etapami treningu.