Jak pies okazuje miłość i jak okazywać mu uczucia?

Wielkimi krokami zbliżają się walentynki – święto zakochanych oraz ulubiony dzień w roku restauratorów, właścicieli kwiaciarń i kin. Będziemy kupować urocze i trochę kiczowate upominki, będziemy się całować i przytulać. W świecie ludzi sprawa jest prosta – wiemy, jakim gestem okazać miłość drugiemu człowiekowi. Dziś parę słów o innym rodzaju miłości: tej do przyjaciela, co ma cztery łapy. Psa konkretnie. Jak okazać mu swoją miłość? Czy przytulanie psa to dobry pomysł? Jak głaskać psa, aby dobrze rozpoznał nasze intencje? A jak pies okazuje uczucia? Zaraz Wam to wszystko wyjaśnię…

MIĘDZYGATUNKOWE (NIE)POROZUMIENIE

Pies i człowiek to wspaniały duet. Nie bez powodu niektórzy ludzie cenią sobie bardziej przyjaźń czworonoga niż dwunożnego kumpla. Na przestrzeni wielu wieków psiaki nauczyły się doskonale rozpoznawać ludzkie emocje. Człowiek, ze swoim potężnym ego, nie odwzajemnił się tym samym. Długo nie potrafiliśmy spojrzeć na świat oczami psa. Tak naprawdę nie docenialiśmy wrażliwości, ufności i przywiązania tych cudownych zwierząt. Nie zastanawialiśmy się nad ich potrzebami. Człowiek dopiero od niedawna interesuje się psychiką czworonogów. Dzięki behawiorystom zaczynamy lepiej rozumieć zachowanie psów, a dzięki naukowcom coraz więcej wiemy o działaniu pięknego psiego umysłu. Wiemy na przykład…

…CO CZUJE PIES, KIEDY GO PRZYTULASZ

Spontaniczny przytulas to najbardziej intuicyjny ludzki sposób na okazanie uczuć. Przytulając się do bliskich, czujemy się bezpieczni i spokojni. Odruchowo zakładamy, że tak samo musi się czuć tulony przez nas pupil. Chociaż psiaki bardzo często lubią być przez nas głaskane, to nagłe przytulenie może być przez nie niezrozumiane lub odczytane w inny sposób, niż zakładamy. Ostatnio zauważył to i zbadał amerykański psycholog z British Columbia University, Stanley Coren. Przeanalizował on mowę ciała uwiecznionych na fotografiach psów przytulanych przez ludzi. Aż 8 na 10 psiaków było wyraźnie zestresowanych! Tylko w 7% przypadków zwierzę było zrelaksowane. Objęcie ramionami psa powoduje, że jego ruchy są chwilowo skrępowane. Zwierzak może to odebrać jako znak naszej dominacji. Nie tylko odczuwa dyskomfort, ale także może zareagować agresją! Dlatego zawsze powinno się dawać psu swobodę – zawołać go i jeśli przybiegnie, to wówczas poświęcić mu chwilę na głaskanie czy przytulanie. Oczywiście jest szansa, że akurat Twój pies dobrze się czuje w objęciach, ale trzeba dobrze orientować się w psiej mowie ciała, aby się o tym przekonać. Pamiętajmy, żeby inicjować kontakt przez zawołanie psa do siebie i dać mu szansę zadecydować, czy ma ochotę na pieszczoty. Nie wolno do niczego zmuszać pupila, a zwłaszcza przeszkadzać mu podczas odpoczynku!

Jak pies okazuje miłość

CO LUBIĄ PSY?

Oczywiście nie można generalizować – psy są różne, mają różne charaktery i mogą mieć różne „czułe punkty”. Chociaż zwierzaki generalnie lubią głaskanie i potrzebują kontaktu fizycznego z człowiekiem, to są takie osobniki, które nie przepadają za wylewnymi pieszczotami. Moja Joszka np. lubi, gdy masuję i ugniatam jej łapki. Czasami przychodzi i sama podaje mi łapkę, prosząc o chwilę uwagi. Nie wiem, czy ktoś poza mną wpadł na taki nietypowy pomysł okazywania uczuć, zwłaszcza że podobno psy raczej tego nie lubią. Ale Joszka akurat tak ma. Każdy właściciel zna swojego pupila, obserwuje jego reakcje i odpowiednio je interpretuje, w związku z tym na pewno wie, gdzie głaskać psa, aby ten poczuł się zrelaksowany. Większość psów, które mają zaufanie do człowieka, lubi drapanie po klatce piersiowej, pod brodą, za uszkami i przy łopatkach. W chwilach prawdziwego odprężenia niektóre zwierzaki domagają się głaskania po brzuchu (takiego zaszczytu dostępują jednak tylko ci, którym pies w stu procentach ufa!).

Warto wspomnieć, że pies poczuje się kochany nie dzięki jakimś gestom, a dzięki naszej ogólnej postawie wobec niego. Jeśli chcesz okazać uczucia swojemu pupilowi, poświęć trochę czasu na dłuższy spacer lub wesołą zabawę. To są dla niego niezbite dowody Twojej miłości! ?

CZEGO NIE LUBIĄ PSY?

Przytulanie jest tylko jednym z wielu ludzkich zachowań, które wydają nam się oznaką sympatii lub formą zabawy, natomiast dla psa oznaczają dyskomfort i mogą być powodem agresji. Unikajmy:

  • patrzenia głęboko w oczy (dotyczy to przede wszystkim obcych psów),
  • przytrzymywania w miejscu, przyciskania do podłoża, ograniczania psu przestrzeni,
  • klepania po karku czy po głowie, natarczywego obejmowania od góry,
  • zbliżania twarzy do psiego pyska, buziaków w pysk.

Jak pies okazuje miłość

SYGNAŁY OSTRZEGAWCZE

Istnieją sygnały, za pomocą których pies komunikuje nam, że nasze gesty, mimo najlepszych intencji, są dla niego nieprzyjemne. Psiak okazuje swoje niezadowolenie kładąc uszy wzdłuż głowy, podkulając ogon, odwracając głowę, wystawiając lekko język lub oblizując nos i zastygając w bezruchu. Uwaga! Jeśli zignorujemy te komunikaty, przytulając mocno psa, możemy sprowokować jego atak! Szczególnie ważne jest, aby uczulić na to dzieci. To one najczęściej obejmują ciasno pupila niczym pluszowego misia. I to one, niestety, najczęściej wywołują u psa agresywne reakcje, łącznie z pogryzieniem. Należy wytłumaczyć pociechom, w jaki sposób można okazać miłość czworonogowi.

DLACZEGO PIES LIŻE WŁAŚCICIELA?

Na pewno zastanawiacie się, jakie psie zachowania można interpretować jako przejawy miłości. Psia miłość objawia się na wiele sposobów. Oto najbardziej powszechne i czytelne dla nas.

  • Pies wita Cię radośnie, kiedy wracasz do domu. Kiedy Cię nie ma, Twój pupil śpi, zbierając i oszczędzając całą energię na Twój powrót. Kiedy stajesz w drzwiach, macha ogonem i wita się z Tobą wesoło, bo wie, że wspólnie spędzony czas oznacza zabawę, interakcje lub wspólne wylegiwanie się na kanapie.
  • Pies obserwuje Cię z czułością. Pisałam o tym, że psy nie lubią głębokiego patrzenia w oczy. To prawda. Jednak gdy czasem siedzisz na kanapie i widzisz, że Twój psiak wpatruje się w Ciebie, a jego spojrzenie jest spokojne, zaś mowa ciała wskazuje na relaks, możesz mieć pewność, że robi to z miłości.
  • Pies kładzie się przy Tobie, opiera mordkę na Twoich nogach lub kolanach. Kiedy zasypia, zachowuje bliską odległość lub nawet przylega ciałem do Twojego ciała. Mówi tym samym: jesteś super, lubię mieć Cię obok!
  • Pies podąża za Tobą. Wychodzisz do kuchni, a pies idzie za Tobą? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to z miłości. To jak w tej piosence: „być tam, zawsze tam gdzie Tyyyyy”.
  • Pies liże Cię po dłoniach. Lizanie oznaczać może kilka rzeczy, ale bardzo często oznacza psią troskę, przywiązanie i miłość. Niektórzy twierdzą, że nie powinniśmy pozwalać naszym czworonogom na lizanie, bo w psiej ślinie znajduje się mnóstwo bakterii i w ogóle. Ja te doniesienia ignoruję. ?

Jak pies okazuje miłość

KAŻDY PIES JEST INNY

Nie zapominajmy, że każdy psiak ma inny charakter. Niektóre w ogóle nie lubią dotyku i należy to uszanować. Jednak bardzo wiele psów (szczególnie przedstawicieli ras do towarzystwa) potrzebuje czułości i o zaspokojeniu tej potrzeby także należy pamiętać. Jednak nie można tolerować natrętnych prób wymuszania pieszczot. W przypadku każdego psa warto wprowadzić zasady i konsekwentnie ich przestrzegać – przede wszystkim tej, że to my, ludzie, inicjujemy kontakt z psiakiem. Jeśli nasz pupil jest nieufny i strachliwy (co często się zdarza szczególnie u czworonogów przygarniętych ze schroniska), to oczywiście nie należy go zmuszać do kontaktu fizycznego, tylko zacząć od innych form budowania więzi, czyli od szkolenia z wykorzystaniem nagród, nauki sztuczek, stopniowo wprowadzając elementy zabaw. Gdy pies zaczyna się „odblokowywać” i coraz chętniej współpracuje z człowiekiem, to zwykle sam zaczyna inicjować kontakt – wówczas należy go obserwować i wyczuć odpowiedni moment na głaskanko! ?