Spis treści:
- 1. Dlaczego pies nie chce się ruszać?
- 1.1 Analiza potrzeb psa
- 1.2 Poczucie bezpieczeństwa u psa
- 1.3 Ból u psa
- 2. Dlaczego pies nie chce się bawić?
- 2.1 Rodzaj zabawy
- 2.2 Atrakcyjność zabawy
- 2.3 Atrakcyjność zabawek
- 3. Znaczenie jedzenia w aktywności psa
- 3.1 Atrakcyjność przysmaków
- 3.2 Pora jedzenia vs. aktywność
- 3.3 Sposób podawania jedzenia
Ruch jest naturalną potrzebą każdego psa. Jego ilość jest zależna od rasy. Niektórym psom będzie wystarczać kilka spacerów dziennie, inne wymagają długiego, intensywnego wysiłku fizycznego kilka razy w tygodniu. Niemniej każdy czworonóg ma w DNA wpisaną potrzebę ruchu. Podobnie jest z chęcią do zabawy. Jeśli pupil nie wykazuje najmniejszej ochoty do bycia aktywnym, oznacza to, że coś jest nie tak. W takim układzie najpierw musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: dlaczego pies nie chce się ruszać ani bawić? Zachęcamy Was, aby najpierw prześledzić zachowanie Waszego psa oraz zastanowić się, co może stanowić problem. Podpowiadamy w trzech działach, podzielonych każdy na trzy punkty, jakie aspekty należy rozważyć w przypadku braku chęci do ruszania się i jak zachęcić psa do aktywności.
Dlaczego pies nie chce się ruszać?
1. Analiza potrzeb psa
Jeśli obserwujemy u psa apatię, brak motywacji bądź chęci ruchu, musimy wziąć pod uwagę, że ich przyczyną może być depresja. Więcej o tej chorobie dowiesz się z poświęconego jej artykułu. Szukając odpowiedzi na pytanie o samopoczucie swojego psa, zastanów się, na ile zaspokojone są jego potrzeby. Czy ma szansę na swobodne spacery? Czy ma podczas nich możliwość rewirowania, czyli eksplorowania terenu, gdy jest spuszczony ze smyczy lub prowadzony na bardzo długiej smyczy, np. 10-15-metrowej? Czy może sobie swobodnie powęszyć? Czy ma zapewnioną wystarczającą ilość kontaktów społecznych? Jak często przebywa z innymi psiakami oraz innymi ludźmi?
Pomyśl o tym, w jakiej atmosferze przebywa pies. Jeśli np. jest taki moment, że pies Cię denerwuje, Wasza relacja jest zachwiana lub przeżywasz jakiś stres związany z różnymi sferami życia, pupil to wyczuje. Może się wówczas wycofywać, unikać właściciela, niepokoić się o niego.
Warto się także zastanowić, czy pies ma zapewnioną wystarczającą ilość stymulacji umysłowej. Czy umożliwiasz mu np. gry w wyszukiwanie przysmaków, wydobywanie jedzenia z maty węchowej, znajdowanie i zdobywanie nagród? Pamiętaj, że psy są drapieżnikami, a drapieżniki uwielbiają zdobywać, zatem jeśli pies nie ma możliwości zaspokojenia swojego instynktu zdobywcy, może być zwyczajnie smutny.
Istotnym komponentem psiego szczęścia jest także zabawa. Z ludźmi, z innymi psami, z samym sobą. Warto rozważyć, czy ta potrzeba jest faktycznie zaspokojona.
2. Poczucie bezpieczeństwa u psa
Kolejnym ważnym aspektem jest poczucie bezpieczeństwa u psa. Aby mógł być sobą, zwierzak musi czuć się bezpiecznie w środowisku, w którym przebywa. Jeśli czegoś się boi, żyje w mieście, boi się hałasów, jest stale narażony na stresujące czynniki, nie ma możliwości uniknięcia ich i znalezienia bezpiecznego dla siebie miejsca, może wówczas być zniechęcony do uczestnictwa w aktywnościach związanych ze zdobywaniem. W takim układzie musimy starać się zapewnić psu warunki do ruchu, które są odległe od stresujących go czynników. Czyli np. jeśli boi się hałasów w mieście, trzeba zabierać pupila na długie spacery za miasto, w ciche, spokojne miejsce. Gdy mieszkamy w mieście i do domu dociera dużo hałasów, postarajmy się znaleźć mu miejsce, gdzie może schronić się przed tymi stresującymi dźwiękami.
3. Ból u psa
Pies niestety nie powie nam, że coś go boli, a często to właśnie ból może go powstrzymywać przed aktywnością. Nie tylko ze względów czysto fizycznych, ale także emocjonalnych. Może uniemożliwiać uruchomienie potrzeb związanych ze zdobywaniem oraz realizacją naturalnych dla drapieżników aktywności ruchowych i w konsekwencji prowadzić do depresji, a więc zamykać go w błędnym kole.
Dlatego jeśli nasz pies sprawia wrażenie leniuszka, warto też poobserwować jego sposób poruszania się, apetyt itp. Jeśli tylko zauważymy jakiekolwiek niepokojące sygnały, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Warto również wybrać się z psem do psiego fizjoterapeuty, który pomoże określić, czy w ciele pupila znajdują się bolesne obszary, oraz sprawdzi, w jakiej formie jest zwierzak. Jest to tym bardziej wskazane, jeśli nasz pies kiedykolwiek cierpiał na choroby układu ruchu lub doznał urazu. Więcej o tym, jak fizjoterapeuta psów może pomóc zadbać o sprawność pupila, dowiesz się z artykułu autorstwa Pauli Gumińskiej, naszego eksperta. Wyeliminowanie przyczyn zdrowotnych będzie wówczas kluczowe i musi zostać przeprowadzone, zanim zaczniemy pracować nad zachęceniem psa do ruchu.
Dlaczego pies nie chce się bawić?
Kolejne istotne pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć, brzmi: dlaczego pies nie chce się bawić? W tym przypadku należy rozważyć poniższe kwestie.