Spis treści:
- 1. Święta bożego narodzenia z psem – jak zadbać o bezpieczne święta dla naszego czworonożnego przyjaciela
- 2. Świąteczne (przy)smaczki nie dla psa! – czego nie podawać psu w wigilię?
- 3. Święta bożego narodzenia oczami psa – jak uniknąć stresu i nerwowych sytuacji?
- 4. Choinka i ozdoby świąteczne – dlaczego świąteczne drzewko może być niebezpieczne?
- 5. Bożonarodzeniowe rośliny szkodliwe dla psa
- 6. Co można bezpiecznie podać psu ze świątecznych rzeczy?
- 7. Jak udekorować dom, aby pies był bezpieczny?
Święta Bożego Narodzenia z psem – jak zadbać o bezpieczne święta dla naszego czworonożnego przyjaciela
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas pełen przygotowań, aromatycznych zapachów i błyszczących dekoracji. W domu pojawiają się nowe przedmioty, zapachy i ludzie, a wszystko to może być dla naszych pupili nie tylko intrygujące, ale i stresujące. Dla psów Święta to okres, w którym wszystko się zmienia: więcej ludzi, różne zapachy i większa liczba pokus w postaci świątecznych przysmaków. W tym artykule przeczytasz, jak spędzić święta Bożego Narodzenia z psem, zapewniając mu bezpieczeństwo i minimalizując stres związany z nowymi bodźcami.
Świąteczne (przy)smaczki nie dla psa! – czego nie podawać psu w Wigilię?
Powiedzenie „nie dla psa kiełbasa” nabiera szczególnego znaczenia w okresie świąt Bożego Narodzenia, gdy na naszych stołach królują tłuste, smażone i intensywnie przyprawione potrawy. Nawet jeśli Twój pupil ładnie prosi i patrzy błagalnym wzrokiem, nie możesz dać się namówić! Podanie mu nawet niewielkiego kawałka wigilijnych potraw może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie. Zamiast cieszyć się świętami, możesz skończyć w klinice weterynaryjnej z powodu wymiotów, bólu brzucha lub nawet drgawek u psa.
Czego zatem nie wolno podawać psu, nie tylko w Wigilię? Oto lista szkodliwych produktów, które należy wykluczyć z psiej miski:
- Czekolada – zawiera toksyczną dla psów teobrominę, która może prowadzić do drgawek, a nawet śmierci zwierzęcia.
- Cytrusy, winogrona i rodzynki – ich spożycie może prowadzić do poważnych zaburzeń zdrowotnych, takich jak bóle brzucha, a nawet porażenie układu pokarmowego.
- Orzechy makadamia – mogą wywołać niedrożność, ból stawów i problemy z przełykiem.
- Kapusta z grochem i grzyby jadalne – powodują problemy trawienne i są toksyczne dla psów.
- Szynka, kiełbasa i karp – tłuste i smażone mięso oraz ości mogą wywołać ostre zapalenie błony śluzowej przewodu pokarmowego, a także niedrożność.
- Cebula, czosnek, szczypior, szalotka, por – ich spożycie może doprowadzić do anemii i problemów z oddychaniem.
- Ksylitol – sztuczny słodzik używany w słodyczach, który prowadzi do gwałtownego spadku cukru i uszkodzeń wątroby.
- Pestki owoców – pestki owoców, takich jak brzoskwinie, wiśnie, morele, śliwki i jabłka, zawierają amigdalinę – związek, który uwalnia toksyczny cyjanek po spożyciu, co jest niebezpieczne dla psów.
DLACZEGO WŁAŚNIE TE PRODUKTY? PRZECZYTAJ TEN ARTYKUŁ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
Nie tylko my sami powinniśmy dbać o to, by świąteczne dania nie trafiały do psiej miski – także goście oraz dzieci muszą pamiętać o zakazie dokarmiania psa. Małe dzieci często z dobrego serca chcą dzielić się przysmakami ze swoim pupilem, dlatego przypilnujmy, aby nie dokarmiały zwierzaka pod stołem, zwłaszcza słodyczami.
Święta Bożego Narodzenia oczami psa – jak uniknąć stresu i nerwowych sytuacji?
Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym nasze psiaki często stają się bardziej nerwowe – zmienia się otoczenie, pojawiają się nowe przedmioty, a dom pełen jest gości. Wszystko to może wywołać u psa stres, dlatego warto zadbać o jego komfort i bezpieczeństwo. Przygotuj dla pupila jego legowisko w spokojnym miejscu, do którego będzie mógł się wycofać, gdy tłum gości go zbytnio przytłoczy. Jeśli zostawiasz psa samego w domu, upewnij się, że w jego otoczeniu nie ma przedmiotów, które mogłyby stanowić dla niego zagrożenie.
Choinka i ozdoby świąteczne – dlaczego świąteczne drzewko może być niebezpieczne?
Choinka to jeden z najważniejszych symboli Bożego Narodzenia. Zawieszamy na niej kolorowe bombki, ozdoby choinkowe i lampek choinkowych, które mogą jednak stanowić zagrożenie dla ciekawskiego psa. Ustaw świąteczne drzewko w miejscu niedostępnym dla psa, z dala od jego legowiska i wyznaczonych tras. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko, że psiak skusi się na zabawę wiszącymi ozdobami lub przewróci choinkę. Stabilny stojak i odpowiednia wysokość ustawienia mogą pomóc ograniczyć dostęp psa do dekoracji.
Jakie niebezpieczeństwa kryją świąteczne ozdoby?
- Stłuczone bombki – mogą skaleczyć łapy lub błony śluzowe psa.
- Lampka lub świeczki – jeśli pies przewróci palącą się świecę, może dojść do poparzenia lub pożaru.
- Pierniczki i cukierki – kuszące zapachy mogą skusić psa do połknięcia niebezpiecznych przedmiotów, takich jak papierki i ozdoby, co może prowadzić do niedrożności.
Jeśli Twój pies zostaje sam w domu, postaraj się odgrodzić pomieszczenie, w którym znajduje się choinka, aby uniknąć ryzyka, że pies narobi szkód, gdy Ty nie będziesz w pobliżu.
POZNAJ 5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TWÓJ PIES NIE PRZEPADA ZA ŚWIĘTAMI
Bożonarodzeniowe rośliny szkodliwe dla psa
Nie tylko choinka może stanowić zagrożenie. Świąteczne rośliny, takie jak jemioła i gwiazda betlejemska (wilczomlecz nadobny), są wyjątkowo toksyczne dla zwierząt. W przypadku jemioły trujące są jagody, które po spożyciu mogą wywołać u psa ból brzucha, niedociśnienie, a nawet drgawki. Zadbaj, aby jemioła nie wisiała w zasięgu pupila, a jagody od razu usuń, by nie stanowiły pokusy dla zwierzaka.
Przypadek gwiazdy betlejemskiej również zasługuje na szczególną uwagę. Ta popularna roślina produkuje białe mleczko zawierające estry diterpenowe, które mogą prowadzić do bólów brzucha, wymiotów, a u szczeniąt nawet do uszkodzenia nerek. Dlatego trzymaj gwiazdę betlejemską z dala od psa, aby nie miał możliwości jej obwąchania czy gryzienia.
Co można bezpiecznie podać psu ze świątecznych rzeczy?
Nie wszystko, co gości na naszym stole, jest bezpieczne dla psów. Oto kilka potraw, które możesz bez obaw zaoferować swojemu czworonożnemu przyjacielowi – oczywiście w umiarkowanych ilościach i odpowiednio przygotowanych.
- Mięso bez przypraw i kości – surowy lub gotowany indyk, kurczak lub wołowina to świetny przysmak dla psa, pod warunkiem że jest pozbawiony przypraw, takich jak sól, pieprz, czosnek czy cebula, a także skóry i kości.
- Świeża marchewka – surowa lub gotowana marchewka to niskokaloryczny i zdrowy przysmak. Można ją pokroić na mniejsze kawałki i podać jako chrupiącą przekąskę.
- Dynia i bataty – te warzywa to świetne dodatki, które wspierają trawienie. Dynię i bataty należy ugotować i podać bez żadnych przypraw – psy docenią ich naturalny, lekko słodki smak.
- Świąteczne gryzaki – sprawią psu radość, a jednocześnie zadbają o jego potrzeby gryzienia. Przy zakupie wybieraj produkty bez małych, łatwych do połknięcia elementów.
- Zabawki na smakołyki i mokrą karmę – można w nich umieścić niewielką ilość mokrej karmy, lub purée z dyni, co zajmie psa na dłużej i dostarczy mu zdrowej przekąski.
- Świąteczne pluszaki – mogą być przytulanką lub obiektem do zabawy. Wybieraj takie, które są odporne na gryzienie i nie zawierają małych, łatwych do połknięcia elementów, takich jak guziki czy sznurki.
Świąteczny czas to także idealna okazja, by sprawić psu nową zabawkę. Przy wyborze odpowiedniego prezentu warto kierować się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim bezpieczeństwem. Oto kilka propozycji:
NIE MASZ JESZCZE PREZENTU DLA PSA? POZNAJ 10 SUPERPOMYSŁÓW!
Jak udekorować dom, aby pies był bezpieczny?
W okresie świątecznym uwielbiamy przystrajać dom figurkami, świecami i innymi dekoracjami. Dla psa jednak świąteczne dekoracje to nie tylko ozdoby, ale często kuszące zabawki. Grające figurki, migające lampki, pachnące pierniczki i szklane lampiony mogą wzbudzić ciekawość psa, który będzie chciał obwąchać lub nawet zrzucić przedmioty na podłogę. Aby uchronić pupila przed wypadkiem, ustaw wszystkie dekoracje wyżej, poza jego zasięgiem.
Święta Bożego Narodzenia to czas radości, ale też okres pełen zmian dla naszych zwierząt. Zadbajmy o to, by święta z psem były pełne pozytywnych wrażeń, wolnych od stresujących sytuacji i niebezpieczeństw. Dzięki naszym staraniom, Boże Narodzenie będzie radosnym i bezpiecznym czasem zarówno dla nas, jak i naszych czworonożnych przyjaciół.