7 faktów i mitów na temat drobiu w żywieniu psa

Każdy, kto dba o to, co trafia do psiej miski, na pewno chociaż raz spotkał się z entuzjastycznym lub krytycznym podejściem do konkretnych składników diety psa i ich wpływu na zdrowie czworonoga. Wiele spośród żywieniowych faktów i mitów dotyczy drobiu – jednego z trzech rodzajów mięs (obok mięsa przeżuwaczy i mięsa wieprzowego) najczęściej wykorzystywanych w żywieniu psów. Które z opinii śmiało można uznać za zgodne z prawdą, a które zdecydowanie zasługują na etykietę mitu? Prześledźcie nasz artykuł, by do kwestii drobiu w diecie psa podejść z rzetelną wiedzą!

1. Drób ma mniejszą wartość odżywczą niż mięso innych gatunków zwierząt (przeżuwacze, wieprzowina) – MIT. Mięso drobiowe jest doskonałym źródłem białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Cechuje je stosunkowo mała zawartość kolagenu i elastyny, które są głównymi składnikami tkanki łącznej (udział kolagenu w mięśniach piersiowych drobiu wynosi 2,5%, w mięśniach udowych − 6%, mięso wieprzowe zawiera ok. 16%, a wołowe – 13% kolagenu). Ponadto drób w stosunku do mięsa innych gatunków zwierząt wyróżnia mniejsza ilość tłuszczu i korzystniejszy stosunek kwasów tłuszczowych nienasyconych do nasyconych. Mięso różnych gatunków drobiu jest dość bogate w witaminy z grupy B, zawiera łatwo przyswajalne żelazo z barwników hemowych – mioglobiny i hemoglobiny – i stanowi bogate źródło naturalnych przeciwutleniaczy (glutationu, karnozyny, anseryny, tauryny).

2. Mięso drobiowe zawiera duże ilości antybiotyków i hormonów – MIT. Stosowanie hormonów wzrostu w chowie drobiu jest niedozwolone, a używanie antybiotyków jest ściśle regulowane przez prawo i dozwolone tylko, gdy ptaki trzeba leczyć. Badanie pozostałości hormonów jest obecnie integralną częścią zarówno procesów wytwarzania, jak i kontroli żywności pochodzenia zwierzęcego.

3. Mięso kurczaka uczula częściej niż inne mięsa – MIT. Wśród zwierząt z alergią uczulenie na kurczaka spotyka się często, ale dzieje się tak dlatego, że jest on jednym z rodzajów mięs najczęściej stosowanych w żywieniu psów. Mięso kurczaka nie jest gorsze od innych gatunków i nie stanowi wśród nich głównego alergenu pokarmowego. Częściej występuje uczulenie na wołowinę – to aż 70% przypadków alergii.

4. W składzie karm należy unikać mięsa kurczaka, bo nie jest ono wartościowym składnikiem diety psa – MIT. Mięso kurczaka jest zalecane w żywieniu psów z delikatnym przewodem pokarmowym, jest łatwostrawne, zawiera dużo białka (więcej niż wieprzowina i wołowina) i stosunkowo niewiele tłuszczu (pierś – 1,3 g/100 g). To źródło witamin z grupy B, szczególnie B3 (niacyny, średnio 11 mg/100 g) i B6 (pirydoksyny, do 0,55 mg/100 g) oraz minerałów (magnezu, fosforu, cynku, selenu). Kurczak zawiera także niewielkie ilości cholesterolu (od ok. 45 mg/100 g w piersi do 84 mg/100 g w udkach bez skóry). Na uwagę zasługuje również zawartość w mięsie kurczaka CLA – sprzężonego kwasu linolowego – to ok. 0,9 mg CLA na 1 g tłuszczu.

5. Tłuszcz gęsi jest bardzo zdrowy i warto go wprowadzić do diety psa – FAKT. Tłuszcz gęsi został uznany za jeden z najzdrowszych dostępnych na rynku tłuszczów. Zawiera ok. 70% nienasyconych kwasów tłuszczowych (UFA), w tym znaczną zawartość jednonienasyconego kwasu oleinowego (ok. 42%), linolowego (ok. 20%), linolenowego (0,4%) i arachidonowego (0,05%) oraz ok. 5 razy więcej niż wieprzowina i ok. 6 razy więcej niż wołowina i cielęcina kwasów tłuszczowych wielonienasyconych PUFA.

6. Mięso kacze i gęsie jest bogatsze w niektóre witaminy i minerały niż mięso kurczaka czy indyka – FAKT. Tuszka gęsi lub kaczki to lepsze źródło witaminy A niż tuszka kurczaka czy indyka (odpowiednio 30 i 24 oraz 16 i 13 µg/100 g). Mięso kacze i gęsie zawiera również znacznie więcej żelaza (odpowiednio 2,4 i 2,1 oraz 1,2 i 0,6 mg/100 g).

7. Należy karmić psa jednym rodzajem mięsa, jeśli dobrze na nie reaguje – MIT. Warto podawać psu różne gatunki mięsa. Mięso – w zależności od gatunku – różni się składem chemicznym, a więc zawiera różne ilości poszczególnych aminokwasów, kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych, dlatego ważne jest, aby nie karmić naszego psa tylko jednym rodzajem mięsa – może to spowodować niedobór lub nadmiar pewnych składników.

Czytaj także: Koprofagia u psów – dlaczego pies je kupę?