Jak to ugryźć? Diety dla psów

Karma gotowa, dieta BARF, dieta domowa – sposobów żywienia czworonoga jest wiele, ale który z nich będzie najlepszy dla Twojego pupila? O tym, jakie są wady i zalety poszczególnych psich diet, na co zwrócić szczególną uwagę i jak prawidłowo komponować dietę swojego psa, opowiada nasza specjalistka – dr Wioletta Biel. Obejrzyj video naszego eksperta i przekonaj się, jak ugryźć ten temat!

Więcej na temat psich diet znajdziesz w tych artykułach!

 

Czym różnią się między sobą karmy gotowe?

Na rynku dostępne są rozmaite karmy. Różnią się one zawartością wody – wyróżniamy karmy suche, półwilgotne i wilgotne. Należy je dobierać indywidualnie dla każdego psa. Trzeba wziąć pod uwagę ich skład i upodobania naszego pupila.

Karma sucha

Karma sucha zawiera od 5 do 10% wody. Ogranicza to możliwość rozwoju bakterii i pleśni, dlatego nie musi zawierać konserwantów. Jej zaletą jest długi czas przechowywania.

Stosując suchą karmę, nie trzeba się martwić o dobór składników odżywczych, ich ilość i kompozycję, gdyż zawiera ona skondensowaną zawartość energii, białka i pozostałych niezbędnych związków. Wystarczy przeanalizować skład, by dowiedzieć się, czy karma ma to wszystko, czego pies potrzebuje.

Wszystko, co trzeba zrobić, to dokonać właściwego wyboru, kupić i podać. Sucha karma jest łatwo przyswajalna, a do tego bardziej ekonomiczna niż żywność zawierająca wodę.

Diety dla psów wt

Karma półwilgotna

Karma półwilgotna charakteryzuje się zawartością wody na poziomie ok. 20%. Jest miękka i łatwo strawna, a do tego apetyczna – ze względu na dużą zawartość cukrów prostych. To sprawia, że psy chętnie ją spożywają. Sprzedawana jest w praktycznych opakowaniach zawierających dzienną porcję.

Pamiętajmy, że przy jej zakupie musimy się upewnić, że wybrany produkt nie zawiera składnika uczulającego naszego pupila, sztucznych dodatków takich jak barwniki i substancje konserwujące ani żadnych aromatów. W karmach półwilgotnych te dodatki są bardzo często spotykane.

Karma wilgotna

Jak sama nazwa wskazuje, ma ona w sobie najwięcej wody – aż do 80% zawartości. Dzięki procesowi sterylizacji w szczelnie zamkniętych opakowaniach ma długą przydatność do spożycia. Tak zapakowana jest odporna na działanie tlenu i światła. Karma ta jest lekkostrawna i chętnie spożywana przez psy.

Jak wybrać taką karmę? Psy są mięsożercami, dlatego najlepszym kryterium jest informacja o ilości oraz rodzaju zawartego mięsa. By dobrze wybrać, warto czytać etykiety. Im bardziej precyzyjnie sformułowana informacja na etykiecie, tym karma jest wyższej jakości. Niestety wilgotny pokarm wydaje się dość drogi jednostkowo i żywienie nim większych psów może być bardziej kosztowne niż np. karmą suchą.

Więcej na temat gotowych karm przeczytasz w tym artykule.

Czym jest dieta BARF?

BARF to dieta opierająca się głównie na surowym mięsie i kościach.

Według tej filozofii menu psa powinno być zbliżone do jadłospisu jego dzikich przodków.

Podstawą tej diety są różne rodzaje surowego mięsa i kości. Powinna zawierać niewiele węglowodanów, ale za to musi być uzupełniona o witaminy i minerały. Lecz dieta BARF to nie jest wyłącznie mięso! W jej skład wchodzą też warzywa, owoce oraz dodatki takie jak: jaja, nabiał, surowe ryby. Dieta BARF nie zawiera konserwantów ani nadmiernych ilości zbóż. Właściwie zbilansowana korzystnie wpływa na zdrowie naszych podopiecznych.

Ten styl żywienia staje się dla wielu również stylem życia. Stosując go, należy posiłkować się szeroką wiedzą o żywieniu psa, ale też odpowiednimi urządzeniami AGD, np. maszynkami do mielenia mięsa, a często też produktami, których nie da się kupić w dyskoncie. Trzeba także pamiętać o odpowiednim miejscu na ich przechowywanie.

Czy ta dieta jest bezpieczna dla psów? Tak, jeżeli restrykcyjnie przestrzegamy zasad higieny przy przechowywaniu i podawaniu jedzenia. Inaczej nasi podopieczni są narażeni na zagrożenie bakteriologiczne i wirusologiczne.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących diety BARF, przeczytaj ten artykuł.

Diety dla psów wt

Dieta domowa. Co to znaczy?

Dieta domowa to kolejna forma żywienia psa. Może to być menu opracowane przez specjalistów, ale też to, czym karmimy pupila w domu. Pamiętajmy, że należy to traktować jak osobne gotowanie – tak samo jak dla członka rodziny, który jest np. na specjalnej diecie. Niestety często ograniczamy się do podawania psu resztek ze stołu.

Aby właściwie ułożyć dietę domową, należy określić potrzeby energetyczne danego psa przez pryzmat wielu czynników, m.in. masy ciała, warunków utrzymania oraz aktywności fizycznej. Na tej podstawie ustalamy niezbędne składniki odżywcze, mineralne, witaminy.

W domowych warunkach musimy zadbać, by zapewnić niezbędną ilość białka – zwierzęcego i roślinnego, tłuszczów oraz węglowodanów. Najczęściej popełnianym błędem jest niewłaściwy stosunek wapnia do fosforu. Pod względem poziomu witamin i minerałów taka dieta jest trudna do zbilansowania. Trzeba ją uzupełniać za pomocą gotowych preparatów.

dr hab. inż. Wioletta Biel, prof. uczelni, specjalista ds. żywienia

Chcesz wiedzieć więcej na temat domowej diety psa? Przeczytaj ten artykuł.