Dynia w diecie psa

Kojarzymy ją głównie z Halloween, jesienią i pyszną, rozgrzewającą zupą. Dynia w ostatnich latach zyskała na popularności. I choć coraz bardziej doceniamy jej pozytywne właściwości i włączamy ją do swojego menu, nie wszyscy właściciele czworonogów wiedzą, że warto wzbogacić o nią również psią dietę. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Dynia dla psa – dlaczego warto serwować ją pupilowi?

Dynia (Cucurbita L.) jest jedną z najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Oprócz uprawy dyni na pestki wzrasta również popyt na jej miąższ, który charakteryzuje się ciekawym i niepowtarzalnym składem chemicznym, a tym samym wysoką wartością odżywczą. Ze względu na zawartość cennych składników odżywczych znajduje on szerokie zastosowanie w przetwórstwie spożywczym, a także w żywieniu psów.

Najbardziej cenione są odmiany dyni o pomarańczowym miąższu, zawierające dużo karotenu (głównie α i β). Mają one do 36 mg karotenoidów (ogółem) w 100 g miąższu. Zawartość α‑karotenu kształtuje się na poziomie 0,4–1,5 mg/100 g. Dużo wyższa jest natomiast zawartość β‑karotenu, utrzymująca się na poziomie 0,2–17,2 mg/100 g. Występowanie w dyni licznych substancji bioaktywnych, takich jak m.in. karotenoidy, polifenole, flawonoidy, a także fitosterole, inozytol i kukurbitacyny, sprawia, że warto uwzględnić ją w diecie psów.

Pies rasy golden retriever trzyma w pysku kawałek dyni

Jakie inne składniki znajdziemy w dyni?

W dyni występują również: luteina, zeaksantyna, β-kryptoksantyna, a także, w niewielkich ilościach, likopen. Dynia zawiera także stosunkowo dużo witamin: A, B1, B2, B6, C, E, K, tiaminy, ryboflawiny i niacyny oraz składników mineralnych: fosforu, żelaza, wapnia, potasu i magnezu. Wśród składników węglowodanowych coraz częściej wskazuje się na ochronną rolę, jaką pełnią te o charakterze prebiotycznym, czyli stymulującym wzrost pożytecznej mikroflory, jednocześnie hamującym wzrost flory patogennej.

Istotny jest również fakt, że wysoka zawartość wody (do 80%) powoduje, że w porównaniu z innymi roślinami skrobiowymi dynia jest produktem niskokalorycznym. Wartość energetyczna jej miąższu wynosi około 30 kcal w 100 g, dlatego może być cennym składnikiem diet odchudzających skomponowanych z myślą o psach z nadwagą.

Najpowszechniej występującą w roślinach substancją zapasową jest skrobia, dlatego ją także znajdziemy w dyni. Według niektórych źródeł zawartość skrobi w owocach dyni, w zależności od odmiany, znajduje się w przedziale 0,41-3,7% świeżej masy. Zawartość pektyn w dyni natomiast waha się w bardzo szerokim zakresie od 0,10% do 9,39%.

Miąższ dyni – dlaczego jest tak cenny?

Miąższ dyni działa moczopędnie, dzięki czemu znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń nerek oraz układu krążenia, jak również reguluje przemianę materii oraz działa odtruwająco. Ze względu na obecność włókna pokarmowego – frakcji rozpuszczalnych, które w jelitach wchłaniają wodę i tworzą żel, spowalniając trawienie – poleca się podawanie dyni psom z biegunką. Frakcje te nie ulegają fermentacji, zapobiegają zarówno biegunce, jak i zaparciom i powstrzymują je. Podobne działanie przypisuje się także słodkim ziemniakom. Ponadto miąższ dyni stymuluje wydzielanie żółci oraz działa łagodząco i regenerująco na przewód pokarmowy i wątrobę.

Dyni przypisuje się również rolę w ochronie przed nowotworami. Przeprowadzone na psach badania potwierdziły, że jej spożywanie może obniżyć poziom glukozy we krwi, tym samym zapobiegając cukrzycy.

Wszystkie wymienione zalety powodują, że dynia z powodzeniem może być wykorzystywana w żywieniu psa – konieczna jest tylko, tak jak w przypadku większości produktów skrobiowych, wcześniejsza obróbka termiczna, która skrobię nieprzyswajalnej zmieni w lekkostrawną i nieobciążającą przewodu pokarmowego. Dynia może być także suszona. Liofilizacja zapewnia otrzymanie suszonego miąższu o najlepszych właściwościach.