Karma gotowa to wydawałoby się najłatwiejszy sposób na odpowiednie (zbilansowane, zdrowe, ale też ekonomiczne) żywienie psa. Dostępna w każdym sklepie, w różnych przedziałach cenowych – od naprawdę tanich do takich za kilkaset złotych (za 12-kilogramowy worek). Rynek karm dla zwierząt domowych w ostatnich latach zmienił się nie do poznania. Pojawiło się sporo nowych marek, wiele sklepów wprowadziło do swojej oferty produkty dla zwierząt. Niejeden właściciel psa zadaje sobie pytanie, jaką karmę wybrać. Ten temat jest jednym z najczęściej poruszanych przez opiekunów czworonogów na forach internetowych i w mediach społecznościowych. Co zatem warto wiedzieć?
Spis treści:
Pamiętajmy, że nie istnieją „produkty dla każdego”, stąd wybór karmy odpowiedniej dla konkretnego psa powinien opierać się z jednej strony na podstawowej umiejętności czytania etykiet, a z drugiej – na obserwacji reakcji zwierzęcia na dany pokarm. Podstawą jest zrozumienie rzeczywistych potrzeb psa (etap życia, ilość ruchu, specyficzne potrzeby).
Przy stosowaniu karmy pełnoporcjowej w ilości zalecanej przez producenta należy pamiętać, że każdy dodatkowy posiłek jest źródłem energii i w dłuższym okresie prowadzi do nadwagi i otyłości.
Natomiast podawanie niezbilansowanej dawki może prowadzić do różnych zaburzeń niedoborowych (aminokwasowych, witaminowych, mineralnych), które w konsekwencji mogą doprowadzić w przypadku młodych zwierząt do nieprawidłowego rozwoju i wzrostu, a u dorosłych do problemów z rozrodem i wielu chorób.
Podział karm ze względu na proces produkcyjny (zawartość wody)
Obecnie najczęściej spotykanymi rodzajami karm są:
- karmy suche,
- karmy półwilgotne,
- karmy wilgotne.
Karmy suche
Obecnie coraz częstszym modelem żywienia psów staje się wykorzystanie pokarmów suchych. Sucha karma zawiera przeciętnie od 5% do 8,5% wody. Taka wilgotność ogranicza możliwość rozwoju czynników infekcyjnych (bakterii i pleśni), przez co nie jest konieczne użycie konserwantów. Do tej kategorii zalicza się granulaty (karmy pieczone) i produkty ekstrudowane (wytłaczane).
Zdecydowaną większość suchych karm dla psów (około 95%) produkuje się w procesie ekstruzji.
Podstawowym źródłem białka w karmach suchych ekstrudowanych są często mączki mięsne, mięsno-kostne (z drobiu, wołowiny, jagnięciny), mączki rybne, mączki sojowe, gluteny pszenne, kukurydziane lub ryżowe. Źródło węglowodanów to najczęściej zboża (kukurydza, ryż, pszenica, jęczmień). Zaletą suchych karm jest dość wysoka strawność węglowodanów (skrobia obecna w produkcie zostaje dokładnie ugotowana, co zwiększa jej przyswajalność i smakowitość).