Spis treści:
To jedna z największych kocich ras. Kot norweski leśny ma wyjątkowe futro, które gwarantuje mu przetrwanie w trudnych warunkach pogodowych Norwegii.
Kot norweski leśny chadza swoimi ścieżkami, uwielbia przebywać na powietrzu. To rasa, która chętnie spaceruje nawet na smyczy!
CHARAKTERYSTYKA RASY
WAGA
3-10 kg
OSOBOWOŚĆ
Norweski kot leśny to prawdziwy indywidualista. Nie szuka kontaktu z człowiekiem, nie szuka pieszczot, nie lubi przesiadywać na kolanach. Jest nieufny wobec obcych, ale dobrze się czuje w towarzystwie innych zwierząt. Jest spokojny i opanowany. Uwielbia przebywać na zewnątrz. Chętnie wspina się na drzewa, lubi polować, a nawet łowić ryby. To bardzo inteligentne koty, które szybko i chętnie się uczą. Ta rasa potrafi chodzić na smyczy.
WYGLĄD
To duży kot, a etap wzrostu kończy się koło trzeciego roku życia. Samice są wyraźnie mniejsze do samców. Głowa tych kotów jest trójkątna, z szerokimi uszami zaokrąglonymi na czubku – często zwieńczonymi frędzelkami. Oczy mają kształt migdałów i są lekko skośne. Nos jest krótki z profilu. Krótka szyja przechodzi w potężny, dobrze umięśniony tułów. Łapy norweskiego kota leśnego są silne, potężne i owłosione między opuszkami. Ogon jest długi i obficie owłosiony.
Na szczególną uwagę zasługuje futro kota norweskiego leśnego – jest grube, półdługie i dwuwarstwowe. To gwarantuje doskonałą ochronę przed mrozem i silnym wiatrem. Dodatkowo futro tej rasy jest wodoodporne. W okolicach szyi sierść tworzy kryzę, a na dolnych kończynach tak zwane portki.
OKIEM LEKARZA WETERYNARII
ZDROWIE
Rasa popularna w Polsce, więc nierzadko pojawia się w gabinecie weterynaryjnym. W większości są to wizyty profilaktyczne, obejmujące szczepienia i odrobaczanie. Nierzadko notujemy u tych kotów problem z zaparciami i koprostazą, głównie z powodu połykania dużej ilości gęstej i długiej sierści podczas codziennej toalety. Dlatego regularne wyczesywanie oraz podawanie suplementów tzw. odkłaczających czy poprawiających pasaż jelit jest niezwykle ważne.
Czytaj więcej: Zakłaczenie u kota (pilobezoary) – objawy i leczenie