Dlaczego pies podgryza ręce i nogi i jak go tego oduczyć?

Problem podgryzania to pierwszy problem, jaki się pojawia, gdy adoptujemy lub kupujemy psa. Szczególnie jeśli zaczynamy naszą przygodę z psem od szczeniaczka. Taki maluch podgryza różne rzeczy: kable, ubrania, buty, meble, nasze nogawki, dłonie, kostki. Dlaczego pies może chcieć podgryzać? To zachowanie może wynikać z prostego faktu wyżynania się zębów, ale może mieć też szereg innych przyczyn.

POZNAJ PLAN DZIAŁANIA!

  1. Nigdy nie baw się z psem tak, by mógł podgryzać Twoje dłonie.
  2. Wypracuj zabawkę do szarpania.
  3. Zadbaj o gryzaki oraz zabawki wypełnione smakołykami do lizania.

Dlaczego szczeniak podgryza i gryzie?

Na początku warto zwrócić uwagę na podobieństwo między szczeniakiem a małym dzieckiem. W przypadku dziecka gryzienie pozwala mu poznawać świat, wkładanie rzeczy do buźki to naturalny etap dziecięcego rozwoju – w ten sposób chce poznać ich kształt, smak itp. Dzięki temu, że w taki sposób dziecko zapoznaje się z otoczeniem, staje się ono dla niego bardziej zrozumiałe, przewidywalne i bezpieczne. Poza tym małe dzieci, które nie potrafią mówić, sygnalizują nam swoje potrzeby w inny sposób, np. poprzez płacz. Gdy małe dziecko płacze, zastanawiamy się, co nam próbuje powiedzieć, czy jest głodne, czy zmęczone, czy czas na zmianę pieluszki? Z czasem rozpoznajemy, o co może naszej pociesze chodzić. Idąc tym tropem, spróbujemy nauczyć się odczytywania sygnałów wysyłanych nam przez nasze szczeniaki.

Zastanawiając się nad tym, dlaczego psiak podgryza, weźmy pod uwagę to, że pies to obcy gatunek, który znalazł się w naszym ludzkim świecie. Przyjmując więc psiaka pod swój dach, podejdźmy do tematu tak, jak podchodzimy do tematu w przypadku dziecka – postarajmy się zrozumieć, co pies próbuje nam zakomunikować. Gdyby pies żył ze swoją matką, suczka zapewne rozumiałaby, czego chce i potrzebuje jej maluch, podgryza, bo jest głodny, bo chce się bawić lub może chce być przeniesiony w inne miejsce.

Zanim przejdziemy do komunikatów, jakie wysyła nam szczeniak, spróbujemy zastanowić się, co może oznaczać podgryzanie wybranych części ciała lub rzeczy.

Podgryzanie rąk

Najprostszym wyjaśnieniem tej sytuacji jest fakt, że szczeniakowi może nie podobać się dotyk opiekuna czy innej osoby. Jeśli ten dotyk jest zbyt impulsywny, gwałtowny, odbywa się w miejscach, w których pies nie chce być dotykany, może zwyczajnie chcieć podgryzaniem odgonić od siebie dłonie.

Czytaj także: Jak głaskać psa?

Pies może też podgryzać dłonie z powodu złych skojarzeń – gdy psiak jest zbyt często podnoszony lub gdy dłonie kojarzą mu się z pewnymi zabiegami, za którymi nie przepada. Nie zawsze podgryzanie rąk jest negatywne, czasem może oznaczać, że szczeniak próbuje zainicjować zabawę, a najbliżej jest mu właśnie do dłoni lub rzeczy przez nie trzymane. Podgryzaniem dłoni może też pragnąć uwolnić zabawkę z rąk opiekuna.

Podgryzanie nóg

Szczeniak próbuje nas na ogół łapać za nogi, gdy się poruszamy, bo to dla niego zabawa. Ale podgryzanie może też być próbą zatrzymania zagrożenia. Tak często jest w przypadku małych dzieci. Jeśli zbyt energicznie zachowują się wokół psa, to pragnie je unieruchomić, aby zyskać kontrolę nad sytuacją, ponieważ przy ruchliwych dzieciach czuje się zagrożony.

Podgryzanie nóg może też brać się z tej prostej przyczyny, że są najbliżej ziemi. Pies może próbować się wyładować, chwytając coś w ząbki, chce się poczuć lepiej i bezpieczniej.

Podgryzanie mebli, garderoby i butów

Nie ma tu określonej przyczyny, dlaczego pies akurat podgryza dany mebel, poduszki, nasze buty czy części garderoby. Generalnie pies próbuje przedmiotów o różnych teksturach – jednemu może bardziej odpowiadać twardy materiał, inny będzie wolał pokąsać i pożuć coś miękkiego. Podgryzanie może przynieść ulgę, gdy psu wyżynają się ząbki i swędzą go dziąsła – w takiej sytuacji rekomendujemy łagodzący żel dentystyczny dla szczeniąt.

W przypadku kapci opiekuna przyczyną może być to, że pies wyczuwa zapach opiekuna i żuje je, bo chce mieć zapach przy sobie i czuć się bezpieczniej.

Pies rasy Louisana Catahoula siedzi na kocu z behawiorystą.

Jakie komunikaty wysyła nam szczeniak, gdy próbuje podgryzać?

Szczeniak poznaje świat

Dotyk łapkami dla psów nie jest wystarczający, psy głównie poznają świat za pomocą pyska: gryząc, liżąc, szarpiąc czy wąchając. Dla psa jest to zupełnie naturalna sytuacja i naturalna na pewnym etapie dorastania potrzeba, która z czasem u niektórych typów psów rozwija się i staje elementem ich zachowania. I tak np. u aporterów rozwinie się to w chwytanie i noszenie w pysku różnych przedmiotów, a u psów zaganiających w chwytanie i szarpanie.

Warto psu tak zorganizować przestrzeń w mieszkaniu – środowisku dla niego trudnym – aby pies mógł w bezpiecznych warunkach poznawać otoczenie. To znów jest analogiczna sytuacja do tej z dzieckiem. Gdy w domu jest małe dziecko, a mamy w nim meble z ostrymi kantami, kable w łatwo dostępnych dla niego miejscach, schody, staramy się zabezpieczyć tę przestrzeń tak, by dziecko nie próbowało wspiąć się na mebel, nie mogło uderzyć się o kant czy chwycić kable. Podobnie powinniśmy zrobić, gdy przyjmujemy pod swój dach szczeniaka – tak zabezpieczyć mieszkanie czy zorganizować miejsce do zabawy dla psa, aby mógł w nim zaspokajać swoją naturalną potrzebę poznawania, dotykania, węszenia, podnoszenia różnych przedmiotów. A gdy trzeba, należy ograniczyć dostęp do przedmiotów niebezpiecznych dla psa czy wręcz je schować.

Szczeniak komunikuje swoje potrzeby

Pies może podgryzać, bo próbuje nam przekazać informację o tym, co jest mu potrzebne w danym momencie. Może nam np. komunikować to, że chce być dotykany, potrzebuje kontaktu socjalnego. Tak jest często w przypadku ras psów towarzyszących, np. bolończyka, shih tzu lub maltańczyka. Dotyk jest bardzo ważnym elementem ich potrzeb, a zatem jest im to niezbędne do szczęścia.

Z drugiej strony, jak wspominaliśmy wcześniej, pies może nam także zasygnalizować, że czegoś nie chce. Jeśli np. opiekun czy dana osoba jest zbyt nachalna w swoim kontakcie i forma dotyku może nie podobać się psu, podgryzanie np. rąk może stanowić próbę zatrzymania interakcji, która jest dla niego zbyt drażliwa.

Poprzez podgryzanie pies może też komunikować nam tak podstawowe potrzeby jak głód czy chęć wyjścia na zewnątrz za potrzebą fizjologiczną czy po prostu wyjścia na spacer, by powęszyć i sprawdzić, co się dzieje w wielkim świecie. Nasz czworonóg może nam także próbować zakomunikować, że chce się z nami bawić. Podgryzaniem lub gryzieniem próbuje zainicjować zabawę. Każdemu psu do prawidłowego rozwoju emocjonalnego niezbędna jest zabawa, to niezwykle istotna potrzeba. Jeśli tu nie zareagujemy, to będzie podgryzał dalej z nudów, ponieważ będzie brakowało mu bodźców, aktywności, będzie sobie szukał zajęcia, aby organizm uwolnił dopaminę, a w mózgu uaktywniły się obszary odpowiedzialne za układ nagrody i aby poczuł się lepiej.

Szczeniak trenuje umiejętności łowieckie

Psy często poprzez gryzienie, podgryzanie, podrzucenie tego, co chwycą, rozszarpywanie zdobyczy, chwytanie zębami jakichś frędzelków, ruszających się obiektów – tak naprawdę trenują umiejętności, które mogą im się przydać w dorosłości. To tak jak my np. ucząc się prowadzić samochód, musimy trenować różne umiejętności związane z jazdą – zmianę biegów, parkowanie, spostrzegawczość. Psy są drapieżnikami. Takie czynności jak bieg za czymś, złapanie w zęby, podrzucanie czy szarpanie to trening ich naturalnych łowieckich umiejętności. Szkolą się, by być sprawnymi łowcami. Więcej informacji znajdziesz we wpisie: Czym jest tzw. „łańcuch łowiecki”?

Czarny pies rasy Louisana Catahoula siedzi w lesie i spędza czas z behawiorystą.

Co dawać szczeniakowi, gdy podgryza?

Istnieje mnóstwo produktów, które pomogą nam i psu poradzić sobie z problemem podgryzania: wszelkiego rodzaju naturalne gryzaki takie, jak: uszy, jelita czy penisy wołowe, naturalne kości do żucia, poroża jelenia nie tylko zaspokajają potrzebę gryzienia, ale też dbają o higienę jamy ustnej psiaka. Także gumowe gryzaki, które można wypełnić smakołykami, sprawdzą się świetnie, gdy próbujemy sobie poradzić z nadmiernym gryzieniem u szczeniaka. Warto także zaopatrzyć się w zabawki z kolcami – np. popularne ringi lub kości, które psiakowi przyniosą radość z gryzienia i ocalą część rzeczy w naszym domu. Świetnie sprawdzą się też różne szarpaki – pies może schwycić ząbkami ich miękką część, a opiekun trzymać je z drugiej strony i razem mogą bawić się w przeciąganie.

Jak oduczyć psa podgryzania i gryzienia?

ZASADA 1: NIGDY NIE BAW SIĘ Z PSEM TAK, BY MÓGŁ PODGRYZAĆ TWOJE DŁONIE

Nie pozwalaj psu podgryzać swoich dłoni! Unikaj energicznych i emocjonujących zabaw z wykorzystaniem dłoni, takich jak np. zapasy czy polowanie. Dłonie powinny kojarzyć się Twojemu pupilowi ze spokojnym dotykiem, głaskaniem i pieszczotami. Jeżeli podczas głaskania pies dotknie zębami Twojej skóry, powiedz „nie” i odejdź od niego, a jeśli jest natarczywy, wyjdź do innego pomieszczenia – nigdy nie zamykaj psa w innym pomieszczeniu!

ZASADA 2: WYPRACUJ ZABAWKĘ DO SZARPANIA

Pamiętaj, że w jakiś sposób musisz zaspokoić drapieżne instynkty swojego psa, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie zabawki do przeciągania. Pozwól psu chwycić zabawkę zębami i wspólnie się z nim przeciągaj.

ZASADA 3: ZADBAJ O GRYZAKI ORAZ ZABAWKI WYPEŁNIONE SMAKOŁYKAMI DO LIZANIA

Przygotuj dla psa różnorodne gryzaki, które będzie mógł lizać lub żuć. Pamiętaj, aby często je zmieniać – wtedy Twój pupil się nimi nie znudzi. Kiedy pies dostanie nowy gryzak, poprzedni zabierz – w ten sposób zwierzak cały czas będzie zainteresowany tymi gryzakami, które mu zostawisz.

 Czarny pies rasy Louisana Catahoula bawi się z behawiorystą.

Jeśli pragniesz poznać inne metody i produkty, które pomogą oduczyć szczeniaka podgryzania, obejrzyj instruktaż behawiorysty i jego dzielnego pomocnika – dwumiesięcznego owczarka staroniemieckiego, Eddiego:

Podsumowanie

Na koniec chcielibyśmy zwrócić uwagę na pewien niezwykle istotny aspekt. Powinniśmy poznawać się z naszym psem, czytać sygnały wysyłane przez psa, reagować na nie i próbować coraz lepiej go zrozumieć. Próba uciszenia psa, uspokojenia go np. poprzez odseparowanie i zamknięcie go w łazience, a nie zaspokojenia komunikowanych potrzeb może zrobić psu sporą krzywdę i wywołać zaburzenia emocjonalne. Zamiast takich szkodliwych metod jako świadomi opiekunowie przyglądajmy się naszym psom, sytuacjom, w których dochodzi do podgryzania, zróbmy sobie wręcz listę tych sytuacji, zauważmy, co je poprzedza, i działajmy zawczasu. Jeśli np. wiemy, że celem psa jest wyjście na spacer, wyjdźmy z nim wcześniej, zanim zacznie podgryzać. Bądźmy proaktywni! To może być trudne na początku, bo jak zauważyliśmy na wstępie tego artykułu, podgryzanie to naturalna potrzeba każdego psa. Dopuszczenie i zaakceptowanie tego zachowania jest również bardzo ważnym punktem wyjścia do poradzenia sobie z problemem. Pozwoli nam lepiej go zrozumieć, zastanowić się, dlaczego pies się tak zachowuje, i proaktywnie przeciwdziałać tym sytuacjom, pomagając psu odnaleźć się w naszym ludzkim świecie, trudnym do zrozumienia w początkowej fazie dorastania.