Ciąża urojona, zwana również rzekomą, to zjawisko fizjologiczne, które występuje u suk. Może pojawić się ono zarówno u suczki młodej, jak i starszej. Ciąża urojona niekoniecznie oznacza chęć posiadania przez suczkę młodych. O co zatem w tym chodzi i czy jest prawidłowe?
Na planie Małgosię odwiedziła Zara – yorkshire terrier, czyli najmniejszy wśród terierów. Zobaczcie sami!
Spis treści:
Czym jest ciąża urojona u psa?
Ciąża urojona u suczki objawia się powiększeniem gruczołu mlekowego, wydzielaniem mleka oraz zmianami w zachowaniu, np. budowaniem gniazda. W tym okresie suczki często przytulają swoją ulubioną zabawkę lub poduszkę i nie pozwalają jej sobie odebrać. Takie zjawisko może pojawić się od ok. 1,5 do 3 miesięcy po ostatniej cieczce, ponieważ właśnie wtedy obniża się poziom progesteronu we krwi.
Jak zapobiegać ciąży urojonej?
Jedyną metodą zapobiegania ciąży urojonej jest sterylizacja suczki. U suk starszych, pomimo wykonanego zabiegu, może się ona pojawić w wyniku innych zaburzeń, np. chorób przysadki.
Pamiętajmy, że ciąża urojona nie świadczy o chorobie, ale jest zjawiskiem fizjologicznym. Jednak jej występowanie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu mlekowego, dlatego nie jest pożądana przez właścicieli czworonogów i lekarzy weterynarii.