Ciąża urojona u psa

hero

Ciąża urojona, zwana również rzekomą, to zjawisko fizjologiczne, które występuje u suk. Może pojawić się ono zarówno u suczki młodej, jak i starszej. Ciąża urojona niekoniecznie oznacza chęć posiadania przez suczkę młodych. O co zatem w tym chodzi i czy jest prawidłowe?

Na planie Małgosię odwiedziła Zarayorkshire terrier, czyli najmniejszy wśród terierów. Zobaczcie sami!

Czym jest ciąża urojona u psa?

Ciąża urojona u suczki objawia się powiększeniem gruczołu mlekowego, wydzielaniem mleka oraz zmianami w zachowaniu, np. budowaniem gniazda. W tym okresie suczki często przytulają swoją ulubioną zabawkę lub poduszkę i nie pozwalają jej sobie odebrać. Takie zjawisko może pojawić się od ok. 1,5 do 3 miesięcy po ostatniej cieczce, ponieważ właśnie wtedy obniża się poziom progesteronu we krwi.

Jak zapobiegać ciąży urojonej?

Jedyną metodą zapobiegania ciąży urojonej jest sterylizacja suczki. U suk starszych, pomimo wykonanego zabiegu, może się ona pojawić w wyniku innych zaburzeń, np. chorób przysadki.

Pamiętajmy, że ciąża urojona nie świadczy o chorobie, ale jest zjawiskiem fizjologicznym. Jednak jej występowanie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór gruczołu mlekowego, dlatego nie jest pożądana przez właścicieli czworonogów i lekarzy weterynarii.

Czy częste urojone ciąże są bezpieczne?

Silna laktacja u suczki może doprowadzić do zapalenia gruczołu mlekowego. Gruczoły stają się wtedy ciepłe, a czasami nawet gorące, pojawia się gorączka, osłabiony apetyt i apatia. W takiej sytuacji należy zastosować leki zatrzymujące laktację, często również antybiotyki.

Jeśli ciąża urojona się powtarza, zwiększa ona ryzyko wystąpienia nowotworu gruczołu mlekowego, który bywa złośliwy i może powodować przerzuty do płuc.

Jak radzić sobie z ciążą urojoną u psa?

W sytuacji, kiedy suczka ma ciążę urojoną, należy schować jej ulubione zabawki, a w ciągu dnia zapewnić różne atrakcje, np. częste spacery i wspólne zabawy. Jeśli laktacja jest bardzo duża, należy także zmniejszyć porcję żywieniową psa. Ważne, aby nie ściągać mleka z gruczołu mlekowego, ponieważ spowoduje to jeszcze większą jego produkcję.

Pamiętaj, że posiadanie młodych przez suczkę nie zapobiega wystąpieniu u niej ciąży urojonej! Jeśli u Twojej suczki występuje takie zjawisko, przemyśl decyzję o jej sterylizacji.