Łupież na sierści czworonoga zazwyczaj wywołuje u właściciela niepokój. W szczególności gdy pojawia się nagle, nie wiadomo skąd, a pies nie ma żadnych dodatkowych objawów. Widoczne białe, drobne płatki na sierści nie tylko ujmują mu uroku ale często są objawem rozpoczynającej się choroby. Łupież pojawić się może także z prozaicznych przyczyn. Warto zatem wiedzieć, kiedy i w jakich sytuacjach pojawia się łupież, jak się go pozbyć oraz kiedy należy udać się z psem do weterynarza. Jedno jest pewne – jeśli zaobserwujemy ten problem, należy pobawić się w detektywa.
Spis treści:
- 1. Podział ze względu na charakter łupieżu
- 1.1 Łupież suchy/zwykły
- 1.2 Łupież tłusty
- 2. Podział ze względu na lokalizację łupieżu
- 3. Czynniki zewnętrzne wpływające na łupież u psa
- 4. Najczęstsze przyczyny łupieżu u psa
- 4.1 Nieprawidłowa dieta
- 4.2 Nieprawidłowa higiena – toaleta psa
- 4.3 Jakość powietrza
- 4.4 Pasożyty skóry
- 4.5 Niedoczynność tarczycy u psa
- 4.6 Grzybica
- 4.7 Zapalenie gruczołów łojowych
- 4.8 Emocje psa a łupież
- 5. Jak zapobiegać pojawieniu się łupieżu
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest łupież. To po prostu martwe, zrogowaciałe komórki naskórka pojawiające się na powierzchni skóry. Białe, drobne płatki czy też łuski mogą występować pojedynczo bądź tworzyć większe agregaty. Co oczywiste, u psów z czarną i którą sierścią łupież będzie łatwiej zauważalny niż u tych o jasnym umaszczeniu czy o długiej sierści. Jeśli nasz czworonóg ma tę przypadłość, to białe drobinki znajdujemy wszędzie, gdzie przebywa: na podłodze, na jego posłaniu czy na kanapie. A najbardziej widoczne są podczas codziennych wspólnych zabaw i pieszczot.
Łupież nie jest zjawiskiem fizjologicznym. Gdy jest widoczny, znaczy to, że skóra łuszczy się w nadmiarze, czyli cykl podziału komórek naskórka jest krótszy niż normalnie. Jego komórki szybciej umierają i szybciej powstają nowe. Łupież może mieć charakter przewlekły lub nawracający. Rozróżniamy łupież wtórny i pierwotny. Pierwotny należy do rzadkości i występuję głównie jako poważna choroba genetyczna. Najczęściej do czynienia mamy z łupieżem wtórnym. Przyczyn takiego zjawiska jest wiele. Łupież to objaw wielu chorób. Występuje także przy otyłości, alergii, odwodnieniu, zaburzeniach żywienia oraz przy nieprawidłowej toalecie psa. Dlatego gdy tylko się pojawi, należy szukać przyczyny, aby skutecznie wyleczyć pupila.
Podziałów łupieżu w literaturze medycznej jest wiele, diagnostycznie ważny jest jego charakter oraz umiejscowienie.
Podział ze względu na charakter łupieżu
Łupież suchy/zwykły
Występuje u psów najczęściej. Płatki naskórka są drobne, białe, a nawet półprzeźroczyste, sypkie i suche w dotyku. Towarzyszy mu zazwyczaj świąd o różnym nasileniu. Wśród jego przyczyn wymienia się:
- nieprawidłową pielęgnację skóry i sierści,
- grzybice,
- pasożyty zewnętrzne,
- alergie,
- ichtiozę psów (rybią łuskę) u goldenów i labradorów,
- nieprawidłową, źle zbilansowaną dietę,
- choroby endokrynologiczne (zespół Cushinga, niedoczynność tarczycy),
- choroby autoimmunologiczne (np. pęcherzycę liściastą),
- stres,
- osłabienie organizmu (np. spowodowane pasożytami wewnętrznymi, innymi procesami chorobowymi toczącymi się w organizmie).
Łupież tłusty
Najczęściej związany jest z dodatkowymi objawami. Należą do nich przede wszystkim: świąd (o różnym nasileniu), wykwity skórne oraz zmiany zapalne (obrzęk, zaczerwienienie) zmienionej chorobowo skóry. Płatki łupieżu są większe, białe, w dotyku dość tłuste. Wśród przyczyn wymienia się:
- zapalnie gruczołów łojowych – sebaceous adenitis (SEA),
- niedobory miedzi,
- syndrom wątrobowo-skórny,
- wszelkie zapalenia bakteryjne skóry,
- alergiczne zapalenie skóry.
Podział ze względu na lokalizację łupieżu
- uogólniony – występuje najczęściej, zarówno w postaci suchej, jak i tłustej;
- miejscowy (lokalny) – taki łupież najczęściej jest suchy; wywoływany przez:
- pasożyty zewnętrzne skóry,
- grzybice,
- mechaniczne uszkodzenie skóry – np. stałe otarcia na łokciach u psów ras dużych i olbrzymich.
Chorób, w których przebiegu występuje łupież, tak na prawdę jest wiele. W zasadzie większość dermatoz, czyli chorób skóry, przebiega z bardziej lub mniej nasilonym pojawianiem się łusek. Diagnostyka wymaga przede wszystkim badań wykonanych przez lekarza weterynarii. Podstawowe badania to pobranie cytologii oraz zeskrobin ze skóry, aby określić pod mikroskopem, jakie dokładnie komórki się na niej znajdują, oraz wykluczyć obecność pasożytów. Nie są to badania ani bolesne dla psa, ani też kosztowne. Kolejne badania, które może wykonać lekarz, to posiew bakteryjny oraz mykologiczny ze skóry, trichogram, a nawet biopsje. Należy także wykonać podstawowe badania krwi wraz z profilem hormonów tarczycy. To, jakie dodatkowe badania wykonać, zależy od tego, jakie są dodatkowe objawy, jaka jest rasa psa oraz jaki jest obraz kliniczny choroby. I tak np. u szczeniaka retrievera z silnym łupieżem lekarz może nawet zlecić badania genetyczne (przy podejrzeniu ichtiozy psów).
Czynniki zewnętrzne wpływające na łupież u psa
Warto przyjrzeć się czynnikom zewnętrznym, które mogą mieć wpływ na jakość okrywy włosowej i skóry. To właśnie one bardzo często są przyczyną pojawienia się łupieżu u psa.
Wśród nich wyróżniamy:
- nieprawidłową pielęgnację sierści,
- zbyt silne nasłonecznienie w miejscu, gdzie pies przebywa – może doprowadzić do przesuszenia skóry,
- nagłą zmianę warunków klimatycznych – wychodzenie z ciepłego domu na zimne powietrze,
- nadmierne ogrzewanie w domu,
- nadmierną klimatyzację,
- niewłaściwą dietę,
- zbyt małe nawodnienie organizmu, a zatem i skóry.
Najczęstsze przyczyny łupieżu u psa
Nieprawidłowa dieta
Chciałabym się teraz skupić na najczęstszej przyczynie łupieżu, czyli nieprawidłowej diecie. Stwierdzenie „wyglądasz tak, jak jesz” dotyczy także psów. Stosowanie karm i diet ubogich w makro- i mikroelementy bardzo często skutkuje właśnie łupieżem. Jednym z takich ważnych składników diety jest cynk, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania skóry. To właśnie jego niedobór najczęściej jest przyczyną pojawienia się białych łusek na sierści psa. Bogate w cynk są między innymi nasiona dyni i słonecznika. Kolejny ważny składnik to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), czyli omega-3 i omega-6. Stosowanie ich w diecie – ale uwaga: w odpowiednich proporcjach – wzmacnia komórki naskórka i wpływa na prawidłowe funkcjonowania skóry. NNKT utrzymują także prawidłową lipidową warstwę naskórka. Ich niedobory skutkują między innymi pogorszeniem jakości i matowieniem okrywy włosowej oraz wysuszeniem skóry, a w konsekwencji łupieżem. Niedobory witamin z grupy B oraz biotyny także mogą być przyczyną pojawienia się łupieżu.