ABC zabawek dla małych i dużych psów – jakie wybrać?

O psach mówi się czasem, że są jak dzieci, które nigdy nie dorosną. Powszechnie wiadomo, że przeciętny pies dorównuje inteligencją kilkuletniemu szkrabowi. Czworonoga łączy z przedszkolakiem także nieustająca chęć zabawy, a do tego przydadzą się odpowiednie gadżety. Kupując zabawkę dla swojego zwierzaka, musimy wziąć pod uwagę jego wielkość. Dziś podpowiadamy, co idealnie sprawdzi się w przypadku małego, a co – dużego psa.

pies z zabawką - wąż nobby

 

CZY ZABAWKĄ MOŻE BYĆ MÓJ STARY KAPEĆ?

Psiaki, które nie mają w domu odpowiednich zabawek, same je sobie znajdują. Drą papier, obgryzają meble, żują kapcie, porywają pluszaki z dziecięcych pokoików. Bogu ducha winnego psa posądzamy wtedy niesłusznie o niszczycielskie zapędy. Czworonogi mają potrzebę gryzienia, żucia, gonienia i posiadania czegoś własnego, co swojsko pachnie i dobrze się kojarzy.

Nie powinniśmy pozwalać psu na samodzielne wynajdywanie przedmiotów do zabawy. Nie żal nam zapomnianej lalki dziecka czy starego pantofla, ale czy taka zabawka będzie dla naszego pupila bezpieczna? Kupując sprawdzone, zaprojektowane specjalnie dla psiaków gadżety możemy mieć pewność, że nie stanowią zagrożenia dla ich zdrowia – że są wykonane z odpowiednich, nietoksycznych materiałów i nie zawierają elementów, którymi pies może się zadławić.

GRYZAKI

Gryzienie, rozgryzanie, wygryzanie, żucie – oto ulubione psie zajęcia. Tego typu zabawki nie tylko dostarczają czworonogowi rozrywki, ale pomagają też dbać o higienę jego jamy ustnej. Przy wyborze gryzaka warto wziąć pod uwagę materiał, z którego został wykonany.

W przypadku małego psa świetnie sprawdzą się wszelkie niewielkie zabawki z naturalnego tworzywa, jak np. kauczuk. Na rynku dostępne są ekologiczne kauczukowe gryzaki. Są wytrzymałe i bezpieczne dla zębów i dziąseł. Dla małego psiaka idealny jest rozmiar S – taki gryzak będzie się wygodnie układał w pyszczku Twojego pupila i zapewni mu długie godziny frajdy. Dzięki wygodnemu uchwytowi sprawdzi się też podczas wspólnej zabawy.

Duże psy na pewno docenią większe gryzaki, takie jak podłużny stick z wypustkami masującymi dziąsła. Wykonany jest z bardzo wytrzymałej termoplastycznej gumy, więc długo posłuży nawet silnemu i pełnemu zapału do gryzienia psiakowi. Zaletą tej zabawki jest możliwość przyczepienia sznura umożliwiającego wspólną zabawę z opiekunem. Na koniec najlepsze: po odbiciu od podłoża stick zaczyna… świecić! Oznacza to, że jest idealny do zabawy w dzień i w nocy, w domu i na zewnątrz, o każdej porze roku.

zabawki dla psa - gryzak

 

Kiedy psiak zaczepia nas i zaprasza do wspólnej zabawy, a my akurat nie mamy na nią czasu, gryzak będzie niezastąpiony. Najlepszy to taki, który zajmie czworonoga na dłużej. Mnóstwo frajdy sprawi na pewno gryzak w kształcie piłki. Jest dość duży (średnica piłki to 17 cm), więc będzie idealnie pasował większemu psu. Termoplastyczna guma, z której został wykonany, zniesie wszystko. Piłka ma kilka skrytek na przysmaczki, które Twój pies na pewno z zapałem będzie próbował wydobyć. Gadżet sprawdzi się też oczywiście przy wspólnych zabawach. Warto mieć go pod ręką!

MASKOTKI

Nie tylko dzieci kochają pluszaki. Wszystkie psy uwielbiają maskotki, zwłaszcza te z piszczałkami w środku. Mięciutki materiał szybko przechodzi psim zapachem, co dla czworonoga jest naprawdę ważne, bo wzbudza pozytywne emocje. Maskotka lisek w kształcie kółka albo zabawna świnka sprawdzą się idealnie w przypadku małych psiaków. Dźwięk, który wydają przy naciśnięciu, zachęca do zabawy. Taka maskotka nadaje się do zarówno do samodzielnej, jak i do wspólnej zabawy.

Większym psom można sprawić bardziej pokaźną maskotkę-piszczałkę, taką jak przytulaśna kaczka. Twój pies na pewno polubi też pluszowego węża. Zabawka jest podzielona na segmenty, w których ukryte są aż 4 piszczałki!

pies bawiący się maskotką

 

SZARPAKI

Zabawa w przeciąganie – który pies się jej oprze? Ten rodzaj zabawy ma ogromną zaletę, bo bierze w niej udział ukochany człowiek, czyli Ty! Wspólne spędzanie czasu do zawsze dodatkowy powód do psiego zadowolenia. Do przeciągania potrzebna jest wytrzymała zabawka, np. bawełniany szarpak. W przypadku małych psów odpowiedni rozmiar to S, dla średnich i dużych psów w sam raz będzie M. Warto zwrócić uwagę na sprytnie zaprojektowany uchwyt, za który możesz złapać. Dodatkowym atutem tego gadżetu jest jaskrawy kolor (do wyboru różowy, niebieski lub zielony) i fakt, że unosi się na wodzie. Świetnie sprawdzi się wobec tego także poza domem – w parku, na łące lub nad jeziorem, gdzie są najlepsze warunki do aportowania.
Więcej o zabawkach do przeciągania pisaliśmy w artykule Jak wybrać zabawkę do przeciągania dla psa?.

Sposoby na wykorzystanie psiego nosa podczas zabawy i treningu

 

O CZYM PAMIĘTAĆ, KUPUJĄC ZABAWKĘ DLA PSA

Podstawowa zasada jest banalna – kupuj w zaufanych sklepach, od sprawdzonych producentów. Możesz wtedy mieć pewność, że zaprojektowano zabawkę, dobrano materiały i wykonano gadżet z myślą o bezpieczeństwie psa podczas zabawy. Pamiętaj o dopasowaniu rozmiarów zabawki do gabarytów pupila. Zbyt mała zabawka może stanowić zagrożenie – istnieje ryzyko, że pies ją połknie. A bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Spróbuj poobserwować swojego czworonoga, aby wybadać, jaki rodzaj rozrywki daje mu najwięcej radości. Niektóre psy uwielbiają zabawę w przeciąganie, inne wolą spożytkować energię, biegając. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając idealną zabawkę.

Generalnie każdy pies powinien móc się swobodnie wybiegać – zabawy nie powinny zastępować aktywnego spaceru. Dlatego druga rozrywka do wyboru to powinno być raczej coś w rodzaju żucia do woli – większość psiaków naprawdę to lubi!