Spis treści:
Dogoterapia to termin, który na pewno już kiedyś słyszeliście, ale czy na pewno wiecie, co on oznacza? Koniecznie przeczytajcie nasz tekst i poznajcie kolejny powód, by uwielbiać psiaki! 🙂
DLA CIAŁA I DLA DUSZY
Dogoterapia to piękny dowód na prawdziwość znanej maksymy, mówiącej, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka… Psiaki oczywiście nie zastępują ludzkich terapeutów – raczej uzupełniają ich pracę, dając człowiekowi coś, czego drugi człowiek dać nie może: bezwarunkową akceptację. Terapia z udziałem psa może wyglądać bardzo różnie. Wszystko zależy od potrzeb uczestnika terapii oraz ustalonych przez dogoterapeutę celów. Może to być np. niewidome dziecko, starszy człowiek lub osoba uzależniona. W każdym z tych trzech przypadków terapia będzie miała inny przebieg. Może ograniczyć się do głaskania, dotyku, opieki nad psem, może polegać na wspólnym wykonywaniu zadań, może też mieć formę ćwiczeń fizycznych. Dogoterapia ma szerokie spektrum zastosowań: może pomóc w rozwijaniu sprawności fizycznej dziecka z porażeniem mózgowym, może też pomóc znaleźć samoakceptację i równowagę emocjonalną osobie chorej na depresję.
Warto podkreślić, że nie każdy kontakt człowieka z psem – nawet jeśli wyzwala pozytywne emocje, poprawia samopoczucie i staje się przyczyną korzystnych zmian – powinien być określany mianem dogoterapii. W zajęciach dogoterapeutycznych biorą udział specjalnie wyselekcjonowane i wyszkolone psy, prowadzone przez kompetentnego przewodnika-terapeutę. Przebieg sesji jest ściśle ustalony i kontrolowany przez specjalistę. Niesiona w ten sposób pomoc jest więc dla czworonogów formą pracy i służby dla człowieka, nie zaś sposobem na okazywanie uczuć. Choć podczas terapii między psem a pacjentem niewątpliwie tworzy się szczególna więź, jest to w dużej mierze zasługa profesjonalnego przygotowania zwierzaka połączonego z wiedzą i doświadczeniem terapeuty.
Psów nieoswojonych z taką rolą nie powinno się zmuszać do bliskiego kontaktu z człowiekiem: przytulania, obejmowania, układania się np. dziecka na ich ciele. Mogą nie mieć na to ochoty, czuć się niekomfortowo i reagować agresją. O sposobach na pogłębianie relacji z czworonogiem pisaliśmy w naszym artykule: JAK PIES OKAZUJE MIŁOŚĆ I JAK OKAZYWAĆ MU UCZUCIA? Sprawdź, jak Twój pies rozumie Twoje gesty!
ALFABET DOGOTERAPII
Zgromadziliśmy dla Was trochę faktów, ciekawostek i najważniejszych terminów związanych z dogoterapią. Oto dogoterapia od A do Z!
A jak aktywność z udziałem zwierząt
Animal-assisted activity (w skrócie AAA) to angielski termin oznaczający aktywność z udziałem zwierząt. Jest to jedna z podstawowych form dogoterapii. Polega na rekreacji i zabawie ze specjalnie wyszkolonym psem. AAA odbywa się pod okiem instruktora, ma luźny przebieg i nienormowany czas.
B jak Borys Levinson
Borys Levinson to amerykański psychiatra, który zainspirował środowisko naukowe do badań nad możliwością udziału zwierząt w terapii osób zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. W 1958 r. przyprowadził swojego psa do ciężko chorego mężczyzny, z którym od miesięcy nie udawało się nawiązać kontaktu. Intuicja nie zawiodła Levinsona – czworonóg rzeczywiście pomógł lekarzowi dotrzeć do pacjenta.
C jak Cze-Ne-Ka
Cze-Ne-Ka to Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt, założona w 1998 r. przez Marię Czerwińską. Nazwa fundacji oznacza w języku Indian „wiecznie śmiejący się pies”. Cze-Ne-Ka to także imię nieżyjącego już psa Czerwińskiej, alaskana malamuta, jednego z pierwszych psów zaprzęgowych i prawdopodobnie pierwszego psiego terapeuty w Polsce.
D jak dziecko
Dogoterapia to metoda, która świetnie sprawdza się w edukacji zdrowych dzieci. Fachowa nazwa tej formy dogoterapii to…
E jak edukacja z udziałem zwierząt
Edukacja z udziałem zwierząt (animal-assisted education, w skrócie AAE) to także jedna z form dogoterapii. Udział w niej biorą zwierzęta, pedagodzy oraz dzieci – najczęściej w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Z psią pomocą można uczyć dzieci odpowiedzialności, rozwijać ich empatię, pokazywać, jak odczytywać emocje czworonoga i jak na nie reagować. AAE może też polegać na… lekcji matematyki! Liczenie psich łapek, uszu i ogonków to nauka i ogromna przyjemność w jednym.
F jak felinoterapia
Spośród wszystkich zwierząt to psy najczęściej pracują jako „terapeuci”, ale to niejedyne czworonogi w tej branży. Terapeutyczną moc mają także… koty, a terapia z ich udziałem nosi nazwę felinoterapii.
G jak golden retriever
Goldeny mają ogromne predyspozycje do pracy z człowiekiem. Jest to jedna z popularniejszych ras wykorzystywanych w terapii z udziałem psów.