Golden retrievier jest postrzegany przede wszystkim jako pies przyjazny i niezwykle rodzinny. Należy jednak pamiętać, że jest to również pies myśliwski z grupy aportujących, dlatego bardzo lubi aktywności polegające na szukaniu przedmiotów.
Goldeny to psy muskularne, średniej wielkości, o niezwykle przyjaznym spojrzeniu. Mają lśniącą, gęstą i piękną sierść w kolorze zbliżonym do złota – stąd też pochodzi nazwa tej rasy. Inteligentne spojrzenie oraz długie uszy i pociągły pyszczek to ich cechy charakterystyczne. Goldeny poruszają się płynnie i energicznie, a ich ogon czasami przypomina pióropusz.
Sierść golden retrieverów jest bardzo gęsta i nie przepuszcza wody. Gubią ją przez cały rok, jednak w umiarkowanych ilościach. Zazwyczaj więc wystarcza szczotkowanie pupila 1-2 razy w tygodniu, w celu pozbycia się martwych włosów. Nasilenie wypadania następuje dwa razy w roku (wiosna i jesień) i w tym czasie szczotkowanie powinno odbywać się codziennie. Bardzo pomocne w usuwaniu martwych włosów są także kąpiele. Jednak przed szczotkowaniem należy bardzo dokładnie wysuszyć psa.
Warto również pamiętać o regularnym przycinaniu pazurów czworonoga, aby nie wywoływały u psa bólu ani dyskomfortu. Pielęgnacyjne kąpiele natomiast powinny odbywać się okazjonalnie.
Wiele osób uznaje tę rasę za psa rodzinnego, jednak przede wszystkim jest to pies myśliwski z grupy aportujących. Najczęstsze problemy u golden retrieverów to ciągnięcie smyczy i skakanie na gości lub opiekunów wracających do domu. Warto więc regularnie trenować posłuszeństwo i rozpocząć socjalizację pupila już od pierwszych miesięcy.
Jako psy myśliwskie goldeny doskonale sprawdzają się podczas polowań, ćwiczeń z tropienia, agility oraz trekkingu. Warto również prowadzić z nimi trening posłuszeństwa, który daje psu ogromną radość i wzmacnia więź pomiędzy czworonogiem a właścicielem.
Bardzo dobrze czują się i sprawdzają podczas pracy w polu, kiedy mogą wyszukiwać i przynosić poukrywane dla nich przedmioty. Psy tej rasy świetnie znoszą także długie biegi i są znakomitymi kompanami podczas jazdy na rowerze.
Goldeny mają radosne nastawienie do innych psów, ludzi i dzieci, jednak nie oznacza to, że wśród nich nie ma osobników agresywnych! Zdarzają się nawet pogryzienia przez przedstawicieli tej rasy. Pies może zrobić komuś krzywdę również przez przypadek, np. z radości. Należy więc zadbać o bezpieczne aranżowanie kontaktów.
Podstawowy problem występujący u psów tej rasy to otyłość. Goldeny przede wszystkim nie powinny być przekarmiane – ich obżarstwo może doprowadzić do otyłości, a w konsekwencji do wielu poważnych chorób. U tych czworonogów wiele schorzeń ma podłoże genetyczne, co w połączeniu z otyłością może sprzyjać nie tylko problemom ortopedycznym i kardiologicznym, ale również stanom nagłym, np. skrętowi lub rozszerzeniu żołądka. Z kolei gabaryty i temperament tej rasy sprawiają, że kulawizny i drobne urazy również nie należą do rzadkości.
Ponadto goldeny zjawiają się w gabinecie weterynaryjnym z drobnymi problemami skórnymi takimi jak hot spoty, czyli miejscowe ostre zapalenie skóry. W związku z tym ich sierść wymaga regularnej pielęgnacji, a jeśli u czworonoga występuje skłonność do chorób skóry oraz alergii, powinniśmy zachować szczególną czujność. W sytuacji, kiedy u psa pojawią się niepokojące zmiany skórne (guzki, narośle) lub węzły chłonne będą powiększone, powinniśmy jak najszybciej przebadać pupila ze względu na ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.
W hodowlach rasy golden retriever obowiązkiem jest przeprowadzenie badania radiologicznego psów oraz suk w celu wykluczenia dysplazji stawów biodrowych. Cenioną praktyką jest również badanie stawów łokciowych. Niektórzy hodowcy dodatkowo przeprowadzają badania kardiologiczne i okulistyczne czy testy z krwi u czworonogów, aby wykluczyć dziedziczne wady u psów przeznaczonych do rozrodu.
Ponadto, jeśli szczenię goldena wykazuje niepokojące objawy – czy to problemy dermatologiczne, czy np. nietolerancję wysiłkową – należy przeprowadzić stosowne badania w celu wykluczenia najczęstszych chorób dermatologicznych i kardiologicznych, które występują u tej rasy. Dodatkowo u goldena w średnim wieku warto wykonać badania krwi oraz profil tarczycowy.
Spacery z moim psiakiem na smyczy dostarczają mi niezapomnianych doznań – wrodzona ciekawość świata i pęd do jego poznawania stanowią nie lada wyzwanie gimnastyczne dla osób, które chcą zapanować nad psem pragnącym być w kilku miejscach jednocześnie!
Leo uwielbia harce i psoty. Jest przy tym niezwykle uległy, a podstawowa pozycja przy zabawie to brzuszek do góry i fikające łapki. Kocha gonitwy po ogrodzie, zwłaszcza za piłką, gryzienie kapci i zasadniczo wszystkiego, co zmieści się w pyszczku!