Gdzie i jak drapać psa?

Gdzie i jak drapać psa? Łagodzenie psich dolegliwości – poradnik

Każdy opiekun psa spotkał się co najmniej raz z sytuacją, w której pupil drapał się intensywnie po uchu, pyszczku lub w innym miejscu. Jedni reagują na takie zachowanie, inni uważają, że to zupełnie naturalne. Faktem jest jednak, że drapanie się jasno wskazuje na różnego rodzaju problemy skórne. Warto się dowiedzieć, co za nim stoi, i spróbować ulżyć psu, by nie drapał się nadmiernie. Brak kontroli opiekuna może doprowadzić do zaostrzenia problemu, a w skrajnych przypadkach nawet do powstawania ran. Jak pomóc drapiącemu się psiakowi i z czego wynika to zachowanie? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik!

Dlaczego psy się drapią?

Jeśli nasz pupil podrapie się trochę od czasu do czasu, nie stanowi to większego problemu. Gorzej, jeśli zauważymy, że robi to regularnie i coraz mocniej. Z dużym prawdopodobieństwem zachowanie to wskazuje wtedy na mniejsze lub większe dolegliwości skórne u czworonoga. Przyczyny mogą być liczne, ale każda z nich wymaga działania ze strony opiekuna. Obserwuj uważnie zachowanie psa i dokładnie przyjrzyj się miejscu, które drapie. Jeśli nic nie zauważysz, warto skontaktować się z lekarzem weterynarii, który pomoże zlokalizować i zneutralizować źródło problemu. Przeczytaj poniżej, jakie są najczęstsze przyczyny drapania się psów.

Przesuszona skóra

Kiedy skóra czworonoga nie jest odpowiednio nawilżona, może wykazywać tendencję do swędzenia, a nawet pękania. Do wysuszenia skóry przyczynia się między innymi niska wilgotność powietrza w połączeniu z niskimi temperaturami. Niekorzystnie na jej kondycję wpływa również nieodpowiednia dieta – uboga w niezbędne dla psiego organizmu kwasy tłuszczowe.

Rana

Gdy w wyniku urazu lub zabiegu dochodzi do uszkodzenia skóry, musi się ona zagoić. Procesowi temu często towarzyszy uporczywe swędzenie, które może być dla psa wyjątkowo uciążliwe. W tym przypadku szczególnie ważne jest powstrzymanie pupila przed drapaniem, ponieważ może ono doprowadzić do ponownego otwarcia lub zakażenia rany.

Gdzie i jak drapać psa?

Ból

Jeśli psiak drapie się intensywnie lub gryzie swoje łapki, może to oznaczać, że zmaga się z silnym bólem. Co ważne, jego źródło niekoniecznie musi znajdować się w pobliżu drapanego lub gryzionego miejsca. Czworonogi odwracają w ten sposób swoją uwagę od właściwej dolegliwości i próbują przynieść sobie choć chwilową ulgę.

Pasożyty lub insekty

Za intensywne drapanie się mogą również odpowiadać wszelkiego rodzaju insekty napotkane podczas spaceru. Użądlenie osy powoduje u psa silny ból, z którym pupil może próbować sobie poradzić drapaniem. Równie nieprzyjemne odczucia wywołuje obecność pasożytów, takich jak na przykład kleszcze. Aby zapobiegać problemowi, oglądaj dokładnie swojego czworonożnego przyjaciela po każdym spacerze, podczas którego mógł być narażony na kontakt z nimi.

Alergia

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania problemów skórnych, przez które pies się drapie, są alergie pokarmowe. Jeśli pupil jest uczulony na jeden lub więcej składników, rozwiązanie jest proste – wystarczy wyeliminować je z diety. Kluczowe jest jednak precyzyjne określenie, co wywołuje reakcję alergiczną.

Kiedy warto podrapać psa?

W momencie, gdy zauważymy ukochanego pupila drapiącego się wyjątkowo intensywnie, z pewnością będziemy chcieli mu pomóc. Najprostszym sposobem, który przyniesie pieskowi choć krótkotrwałą ulgę, jest podrapanie go samemu w odpowiedni sposób. Jeśli będziemy robić to prawidłowo, zmniejszymy ryzyko uszkodzenia skóry, a tym samym pogorszenia dolegliwości. Pamiętajmy jednak, że nie jest to trwałe, a jedynie tymczasowe rozwiązanie problemu. Jeśli nie znajdziemy i nie zneutralizujemy jego, źródła będzie narastał. Konieczna może okazać się więc konsultacja u lekarza weterynarii, który znajdzie przyczynę, a dodatkowo pomoże wybrać odpowiednie preparaty lub leki.

Gdzie drapać psa?

Drapanie drapaniu nierówne… W związku z tym, zanim zaczniemy to robić, koniecznie musimy zapoznać się z anatomią psa ciała. Każdy psiak, niezależnie od rasy, ma miejsca, w których chciałby być drapany, i takie, których bez potrzeby nie powinniśmy dotykać. Standardowe miejsca, których głaskanie lub drapanie sprawia czworonogom przyjemność to:

  • grzbiet,
  • kark,
  • okolice uszu,
  • szyja,
  • boki ciała.

Jeśli zauważysz, że Twój pupil drapie się w innych niż wymienione miejscach, również możesz mu pomóc, jednak zachowaj przy tym ostrożność. Obserwuj jego reakcję i upewnij się, że piesek wyraża na to zgodę. Szczególnie wrażliwymi na dotyk strefami są łapki, głowa oraz okolice genitaliów. Zanim podrapiesz psa w jednym z tych miejsc, spraw, by poczuł się bezpiecznie i komfortowo.

Jak drapać psa?

Kiedy chcemy podrapać psa, zarówno by sprawić mu przyjemność, jak i by ulżyć w dolegliwościach, musimy zrobić to w odpowiedni sposób. Oto kilka żelaznych reguł, które sprawią, że Twój piesek będzie zadowolony!

Nic na siłę!

Uporczywie drapiący się pies sygnalizuje, że coś mu dolega. Jeśli chcesz mu pomóc, podrap go, jednak pod żadnym pozorem nie rób tego na siłę! Upewnij się, że pupil pozwala się dotknąć, i dopiero wtedy delikatnie zacznij drapać. Postaraj się wyczuć również moment, gdy pies nie ma już na to ochoty. Sygnałami, że zaczyna się stresować, mogą być przyspieszony oddech, dyszenie, a także nerwowe ruchy.

Chihuahua krótkowłosa, drapana po brzuchu, leży na nogach kobiety w jeansach, na łóżku obok bukietu róż.

Higiena przede wszystkim

Pies ma na pazurach sporo bakterii. Kiedy się drapie, mogą one wniknąć w uszkodzoną skórę i spowodować zakażenie. Jednym z głównych powodów, dla których lepszym rozwiązaniem jest drapanie przez opiekuna, są właśnie względy higieniczne. Aby ich nie zaniedbać, pamiętaj, by każdorazowo umyć ręce, zanim przystąpisz do pielęgnacji psiaka. Możesz również skorzystać ze specjalnych preparatów odkażających skórę czworonoga.

Nie za mocno, nie za słabo

Twój dotyk, aby był dla psa przyjemny, musi być odpowiednio intensywny. Jeśli będziesz drapać go zbyt słabo, nie przyniesiesz mu ulgi. Kiedy z kolei zrobisz to zbyt mocno, możesz jeszcze bardziej podrażnić wrażliwe miejsce. Najlepiej więc zacząć od lekkiego dotyku i stopniowo zwiększać jego siłę, obserwując reakcję psa. Ruchy powinny być jednostajne i niezbyt szybkie, by dodatkowo uspokoić pupila.

Drapanie to nie wszystko

W przypadku problemów skórnych powodujących swędzenie konieczne jest dokładne zbadanie przyczyny dolegliwości. Jeśli już ją znasz i zwalczasz ją, wykorzystując środki zalecone przez lekarza weterynarii, możesz równolegle skorzystać z preparatów hamujących świąd. Sprawdzą się w tym przypadku specjalne kremy, które w połączeniu z kojącym dotykiem opiekuna pomogą psu poczuć ulgę. Ważna jest również odpowiednia dieta bogata w poprawiające kondycję skóry kwasy tłuszczowe.

Czytaj więcej: Kwasy Omega 3 i 6 w diecie psa i kota – EPA i DHA