Jak dbać o związek? Ucz się od psa! 7 psich lekcji na temat relacji

Są osoby, którym zdarza się myśleć: z psem znacznie łatwiej się dogadać niż z człowiekiem! Relacje międzyludzkie przypominają czasem skomplikowany labirynt, w którym za każdym zakrętem może czekać coś niespodziewanego i nie zawsze przyjemnego – rozczarowanie, odrzucenie, brak komunikacji i odpowiednich słów, by wyrazić to, co czujemy. Gdy związek zmierza ku ślepej uliczce i nie znajdujemy sposobów na to, by znaleźć właściwą drogę dla siebie i bliskiej osoby, warto… spojrzeć w oczy psa! I spróbować się czegoś od niego nauczyć.

Obecność czworonoga w naszym życiu to cenna lekcja, którą warto sobie przyswoić, by dbać o relacje z innymi. Oto lista siedmiu rzeczy, których możesz nauczyć się od psa – wykorzystaj je do budowania silnych i wartościowych więzi z ludźmi, których kochasz! Jesteśmy pewni, że każdy pupil chętnie włączyłby te rady do walentynkowych życzeń dla swojego Pana!

1. Czerp radość z małych rzeczy – ludzie lubią, gdy się uśmiechasz!

„Pan wcześniej wrócił do domu, dostałem nową piłeczkę, ten spacer był naprawdę świetny, a karma z nowej paczki smakuje jak marzenie!” – to tylko kilka z rzeczy, które są w stanie sprawić psu prawdziwą radość! Zawsze dzieje się coś, co warto uczcić i z czego warto okazać radość wesołym szczekaniem, skakaniem i merdaniem ogona. No właśnie, a co ucieszyło dziś Ciebie? Od razu zastrzegamy: brak ogona to słaba wymówka dla tych, którzy chcieliby jakoś tłumaczyć się z narzekania na rzeczywistość!

Psy mają swoje sposoby na okazywanie radości! Jakie? Jak czytać ich mowę ciała? Odpowiadamy w tym artykule!

Zapach porannej kawy, słońce świecące prosto w twarz, rozmowa z przyjacielem i wyjątkowo pyszny obiad – z tego wszystkiego można (i warto!) czerpać pełnymi garściami. Podpatrz psią radość i zaraź się nią jak najszybciej – niech najmniejsze rzeczy dodają Ci skrzydeł! Dzięki temu przyciągniesz do siebie otwartych i życzliwych ludzi, a tym, którzy otaczają Cię na co dzień, dasz sygnał, że potrafisz cieszyć się życiem. Wszyscy przepadają za takim towarzystwem – bądź inspiracją dla innych, tak jak Twój pies dla Ciebie.

2. Nie szufladkuj i nie oceniaj – pierwsze wrażenie bywa mylące

Twojego psa raczej nie obchodzi, czy ułożyłeś dziś włosy i dobrałeś skarpetki pod kolor koszuli – nie musisz być dla niego chodzącym kanonem piękna, żywą reklamą tego, co modne, ani ideałem z okładki. Liczy się to, że jesteś obok: Twój czas i obecność to dla czworonoga najcenniejszy skarb! Pies zawsze doceni to, że traktujesz go dobrze: z oddaniem, zrozumieniem i miłością – liczą się dla niego czyny i emocje, nie to, jak wyglądasz i co potrafisz!

Wydaje nam się, że świat byłby znacznie przyjemniejszym miejscem, gdybyśmy codziennie patrzyli na siebie tak, jak patrzą na nas psy – bez oceniających filtrów i pochopnych werdyktów! Co możesz więc wynieść z tej psiej lekcji? Na przykład to, że droga do relacji, która stoi na pewnych fundamentach, nie prowadzi przez ufanie pierwszemu wrażeniu. Bliskość, szczerość, wspólne pasje i bycie tuż obok w każdej sytuacji decydują o trwałości związku. Całkiem możliwe, że pod niemodnym swetrem w romby, którego sam byś nigdy nie założył, kryje się wielkie serce – pies, który kocha bezwarunkowo, dobrze o tym wie!

Jak dbać o związek? Ucz się od psa! 7 psich lekcji na temat relacji

3. Nie bój się okazywania uczuć – dobrze jest mówić „kocham”!

Psy są mistrzami w mówieniu nam „kocham Cię” – ten ważny komunikat wyczytamy z ich spojrzenia, nieodłącznego towarzystwa, całusków i codziennych powitań w progu domu. Droga, która wiedzie z psiego serca do serca właściciela, jest prosta, szeroka i pozbawiona ślepych uliczek – pies kocha miłością absolutną i chce, by jego Pan codziennie przekonywał się o tym na nowo!

W jaki sposób pies mówi, że nas kocha, i jak my powinniśmy okazywać mu uczucia? Sprawdźcie, czy znacie wszystkie sygnały!

Nie wszyscy jesteśmy wylewni, ale czasem nasz charakter warto położyć na szali, aby wyrazić uczucia, którymi darzymy najważniejsze dla nas osoby. To właśnie dla nich warto pokonać bariery, które nie pozwalają nam otwarcie mówić o emocjach. Psy uczą nas, że nie warto wstydzić się uczuć lub się ich obawiać. Mówiąc: „hej, jesteś dla mnie ważny”, pogłębiamy więź z drugą osobą i po prostu sprawiamy jej radość.

Psia główka ułożona na naszych kolanach zawsze sprawia, że robi nam się cieplej na sercu – pozwólmy więc dobrym emocjom wędrować dalej i dajmy coś od siebie tym, których kochamy!

4. Akceptuj to, kim jesteś – lubienie siebie to podstawa związku!

Grzywacz chiński to uroczy naturysta, mops jest kluseczką z zabawnym pyszczkiem, a corgi przemierza ścieżki i chodniki na bardzo krótkich łapach – psi świat przypomina czasem galerię osobliwości! Znajdziemy w nim czworonogi wyróżniające się cechami specyficznymi dla swojej rasy i mieszańce, które zwracają na siebie uwagę burzą sierści, ogromnymi uszami lub ciekawym umaszczeniem. Ale czy wygląd ma jakieś znaczenie dla naszych pupili?

Cóż, nie poznaliśmy jeszcze psa rasy shar pei, który wstydziłby się swoich fałdek, jack russell terriera, który marzy o byciu rosłym dobermanem, ani owczarka szwajcarskiego, który najbardziej na świecie pragnąłby wskoczyć w sierść flat coated retrievera! Dla psiaków od wyglądu (własnego i cudzego) ważniejsze jest towarzystwo i dobra zabawa. Nie wstydzą się siebie ani nie zazdroszczą innym.

Nad charakterem zawsze możemy pracować, ale są takie aspekty naszego „ja”, które dość trudno zmienić – i nie zawsze warto to robić wbrew sobie! Przekuj pozorne słabości w zalety i pozwól drugiej osobie odkryć to, jaki naprawdę jesteś! Gdzieś całkiem blisko na pewno jest ktoś, dla kogo Twoje nawyki, cechy, a nawet humory będą wartością samą w sobie!

5. Bądź odpowiedzialny – związek wymaga fundamentów!

Od momentu, w którym cztery łapki trafiają pod Twój dach, stajesz się za nie odpowiedzialny. To oczywistość, o której jednak zawsze warto przypominać, gdy chodzi o relację człowiek-zwierzę. Łatwo przenieść tę zasadę na grunt relacji międzyludzkich. Pies to członek rodziny, który będzie towarzyszył Ci przez wiele lat – nie zawsze w idealnym zdrowiu, czasem skłonny do rozrabiania w mieszkaniu, sprawiający szereg kłopotów, na które być może nie będziesz przygotowany. Podobnie jest w przypadku związków: choć dziś Ty i bliska Ci osoba cieszycie się zdrowiem i szczęściem, nigdy nie wiadomo, co wydarzy się jutro.

Bez względu na wszystko pozostajecie kompanami, którzy zawsze mogą na siebie liczyć – zarówno Ty i Twój pies, jak i Ty i Twoja druga połówka. W Waszej relacji powinno być miejsce na wzajemną troskę o zdrowie, na wsłuchiwanie się nawzajem w swoje potrzeby oraz na poświęcanie drugiej osobie czasu – nawet kosztem innych, czasem również istotnych spraw. Odpowiedzialność to bycie tuż obok, gotowość do znajdowania najlepszych wyjść z trudnych sytuacji i bezgraniczna miłość przez lata. Naszym psom nie musimy o tym przypominać. Sobie – czasem warto!

6. Miej czas dla bliskich – to najcenniejsze, co możesz im dać

Rachunki, terminy, problemy, zobowiązania – wśród wielu codziennych zmartwień rzadko kiedy wyłapujemy momenty, w których nasza głowa byłaby wolna od obciążających myśli. Życie pędzi szybko, a dni, w których możemy sobie pozwolić na spędzanie wartościowego czasu z bliskimi, jakoś umykają z kalendarza. Jak znaleźć receptę na taki stan rzeczy? Skupić się na tym, co ważne: na drugim człowieku!

Chociaż Twój pies nie musi obawiać się spotkania z szefem, nie płaci czynszu ani nie pilnuje deadline’ów, wśród swoich małych-wielkich psich spraw także ma swoje priorytety. A właściwie jeden priorytet: Ciebie! Gdy jego Pan znajduje się w zasięgu wzroku, wszystko układa się lepiej, można czuć się bezpiecznie, a każdą radość i każdy smutek podzielić na dwoje! Jeśli w swoim związku znajdziesz miejsce na taką bliskość, nie umknie Ci to, co ważne dla drugiej strony. Obecność jest istotna, gdy czujemy się niepewnie: człowiek może okazać się wówczas potrzebną i solidną podporą. Każdemu przyda się poza tym ustawienie priorytetów na wzór psich wartości: nasi bliscy zawsze powinni być dla nas najważniejsi, a na pewno – ważniejsi od pękających w szwach terminarzy!

Jak dbać o związek? Ucz się od psa! 7 psich lekcji na temat relacji

7. Chodź się tulić!

Na pewno znajdą się psiaki, które nie przepadają za przytulasami i pieszczotami, jednak większość naszych czworonożnych przyjaciół wprost je uwielbia! W tym także nie różnimy się od siebie zbyt mocno.

Człowiek i pies komunikują się przez dotyk: dzielą się emocjami (zarówno radością, jak i strachem), zwracają na siebie uwagę, zapraszają do zabawy lub po prostu sygnalizują, że są tuż obok. To wszystko wpływa na budowanie silnej więzi i złożonej relacji.

Dotyk jest równie ważny w kontaktach międzyludzkich. Mamy sporo gestów, którymi posługujemy się, gdy chcemy przekazać uczucia bez słów – a bywa, że to znacznie lepszy sposób na miłosny komunikat! Przytulając się, stajemy się ponadto bardziej odprężeni i odsuwamy od siebie stres: bliskość to przecież najlepsza terapia dla zmęczonej psychiki i pomost między bliskimi sobie osobami. Pogłaszcz więc pieska za uszkiem i… idź się tulić! Twoi bliscy to docenią.

Moglibyśmy oczywiście wyliczać w nieskończoność! Każdy właściciel psa na pewno uzupełniłby tę listę w oparciu o własne doświadczenia i każdy przyznałby bez wahania, że czworonogi to wspaniali nauczyciele emocji. Warto wynagrodzić im to w walentynki! Ulubiony smaczek lub nowa zabawka będą symbolicznym dowodem na to, że kochamy nasze psiaki tak bardzo, jak one nas, i pamiętamy, by tę miłość okazywać na wiele sposobów.

Wpływ psów na relacje międzyludzkie jest ogromny: zmieniają nas, uczą, pomagają nam rozwijać pozytywne cechy charakteru i zapewniają doświadczenia, których pewnie nie zdobylibyśmy bez nich. Dają nam lekcję, której nie sposób zapisać w zeszycie – jest na nią miejsce w głowie i w sercu każdego właściciela.