Spis treści:
- 1. Kiedy pies musi nosić kaganiec?
- 1.1 Komunikacja publiczna i małe przestrzenie
- 1.2 Dla psa wszystkożercy
- 1.3 Wizyta u doktora lub w salonie fryzjerskim
- 1.4 Zaskakujące sytuacje
- 2. Rodzaje kagańców dla psów
- 2.1 Kaganiec weterynaryjny
- 2.2 Kagańce metalowe
- 2.3 Kagańce fizjologiczne
- 2.4 Kagańce skórzane
- 2.5 Kaganiec z tworzywa sztucznego
- 2.6 Kagańce z podwójnym dnem
- 3. Jak prawidłowo dobrać rozmiar kagańca dla psa?
- 4. Jak wybrać odpowiedni kaganiec dla psa?
- 4.1 A co jest dobre dla ciebie?
Kiedy myślimy o niezbędnym wyposażeniu naszego psa, rzadko kaganiec przychodzi nam do głowy w pierwszej kolejności. Niemniej – każdy opiekun psa powinien pomyśleć o dobrze dopasowanym kagańcu, który może się przydać w wielu sytuacjach. Wiele osób ma złe skojarzenia z namordnikami, jednak gdy uwzględnimy kilka aspektów, a nasz wybór nie będzie przypadkowy, to kaganiec dla psa, wcale nie musi kojarzyć się z czymś niemiłym. Będzie po prostu zwykłym elementem psiej garderoby.
Kiedy pies musi nosić kaganiec?
Pies w kagańcu kojarzy nam się zwykle z osobnikiem agresywnym, którego najlepiej omijać szerokim łukiem, bo spotkanie pierwszego stopnia z jego zębami może się dla nas źle skończyć. Oczywiście zdarzają się groźne psy, u których zastosowanie kagańca zapewnia bezpieczeństwo mijanym na ulicy ludziom czy psom, ale są sytuacje, kiedy przydaje się on również w przypadku potulnego zazwyczaj Puszka.
Czy pies musi nosić kaganiec podczas każdego spaceru? Nie i nie ma żadnych regulacji prawnych, które mogłyby to egzekwować. Samorządy mogą wprowadzać ograniczenia związane z konkretnymi terenami, np. na przestrzeni danego parku kaganiec może być wymagany. Jednak samorząd nie może jednoznacznie nakazać wyprowadzania wszystkich psów na spacery na smyczy i w kagańcu. Każde miasto ma własne regulacje – informacje na ten temat znajdziesz w stosownych uchwałach rady miasta.
Polskie prawo zaleca (ale nie wymaga!) noszenie kagańca przez psy, które widnieją w wykazie ras niebezpiecznych – i są to:
- amerykański pitbulterier,
- pies z Majorki (perro de presa mallorquin),
- buldog amerykański,
- dog argentyński,
- pies kanaryjski (perro de presa canario),
- tosa inu,
- rottweiler,
- akbash dog,
- anatolian karabash,
- moskiewski stróżujący,
- owczarek kaukaski.
Komunikacja publiczna i małe przestrzenie
Bezwzględny nakaz stosowania namordników dotyczy środków komunikacji miejskiej i pociągów. Dlatego dobrze by było, gdyby każdy pies potrafił nosić kaganiec. Nawet jeżeli na co dzień nie jeździsz transportem publicznym, to zawsze może zdarzyć się taka sytuacja, że okoliczności Cię do tego zmuszą. Choć Twój pies jest bezpieczny dla otoczenia i jesteś pewien, że nie zrobi nikomu krzywdy, to osoby znajdujące się z Wami na małej przestrzeni mogą czuć dyskomfort, gdy stoisz blisko nich z psem bez kagańca. Takim miejscem jest też np. winda czy wagonik wyciągu w górach.
Czytaj więcej: Jak nauczyć psa nosić kaganiec?
Dla psa wszystkożercy
Kaganiec uniemożliwia chwytanie różnych przedmiotów do pyska. Skorzystaj więc z tego rozwiązania, jeżeli Twój pies należy do degustatorów wszystkiego, co znajdzie na swojej drodze – od opakowania po wafelku po kasztany leżące w trawie. Uchroni to pupila przed zatruciem i ewentualnymi problemami żołądkowymi. Wprawdzie technika ta nie ma na celu oduczenia psa polowania na „smakołyki”, ale zawsze masz większy komfort spuszczenia go na spacerze ze smyczy. Nie będziesz musiał się stresować, że przyjdzie Ci gonić swojego ulubieńca, gdy ten zacznie przed Tobą uciekać… w pośpiechu zjadając pyszne śmieci.
Czytaj także: Jak oduczyć psa zjadania śmieci i wszystkiego, co znajdzie?
Wizyta u doktora lub w salonie fryzjerskim
Kaganiec może się przydać w gabinecie weterynaryjnym. Nieważne, czy wizyta ma charakter profilaktyczny, czy doraźny, lekarz może oczekiwać od Ciebie, że założysz psu namordnik. Zwierzę różnie może zareagować na ból spowodowany np. oczyszczaniem rany. Kaganiec jest niezbędny zwłaszcza w przypadku psiaków, które mają na swoim koncie pogryzienia! Tak samo musimy brać pod uwagę wszelkie ewentualności, gdy udajemy się z pupilem do psiego salonu, a pies nie pozwala się wyczesać i podgryza szczotkę. Dla bezpieczeństwa i wygody należy uniemożliwić mu kąsanie i założyć kaganiec do momentu, aż nie oswoi się z fryzjerem.
Zaskakujące sytuacje
Możesz sobie nawet nie zdawać sprawy, że Twój łagodny dla ludzi i psich kumpli pupil na widok królików czy kur stanie się prawdziwym myśliwym. Kaganiec uratuje wówczas Wasze wakacje spędzane na wsi. Może też się przydać, gdy w ogrodzie zagoszczą pszczoły, które Twój psiak usilnie będzie chciał złapać do pyska, co się może dla niego źle skończyć. Takich niespodziewanych sytuacji może być naprawdę wiele. Jakich? Tego nie wiadomo, bo są zaskakujące! Dlatego wracamy do punktu wyjścia – dobrze by było, aby każdy pies miał kaganiec i potrafił go nosić.