Psy zazwyczaj lubią wchodzić do wody i same z siebie, instynktownie zaczynają pływać. Nie jest to jednak regułą – niektóre psiaki długo oswajają się z wodą, a pływania uczą się pod okiem właściciela lub trenera. Co więcej, istnieją rasy psów, które anatomicznie nie są przystosowane do pływania. Za to inne – przeciwnie – mają predyspozycje do sprawnego poruszania się w wodzie. Chcesz wiedzieć, które psy są najlepszymi pływakami? Przedstawiamy johndogowy top 6!
John Dog poleca:
Pies pływający – wodne rasy
#1 Portugalski pies wodny
Nazwa tej rasy mówi sama za siebie – portugalskie psy wodne są stworzone do pływania. Przez dziesiątki lat pomagały portugalskim rybakom przy połowach, m.in. wyciągając z wody sieci. Dzięki temu nie tylko świetnie pływają, ale także potrafią nurkować (na głębokość ponad 3 metrów!). Portugalski pies wodny ma błoniaste łapy, a jego ogon w wodzie działa jak ster. Czworonogi tej rasy są wytrzymałe, odważne i energiczne.
#2 Labrador retriever
Labradory, tak jak portugalskie psy wodne, od wieków towarzyszyły ludziom jako psy pracujące, m.in. w ratownictwie – wyciągając tonących na brzeg – czy w polowaniach na drobną zwierzynę – doskonale aportowały ustrzelone kaczki z wody i szuwarów. Woda to ich żywioł, dlatego czworonogi tej rasy doskonale się w niej czują i zazwyczaj uwielbiają pływać. Pomaga w tym ich budowa anatomiczna, m.in. błony między opuszkami łap oraz gruby u nasady, zwężający się ogon.
#3 Nowofundland
Nowofundlandy (inaczej wodołazy) to duże, nieco niedźwiedziowate z wyglądu molosy, słynące z nieprzeciętnych umiejętności pływackich. Ich ogromna siła i sprawne poruszanie się w wodzie sprawiły, że w przeszłości wykorzystywano je do wyławiania sieci i holowania łódek. Psy tej rasy sprawdzają się ponadto jako psi ratownicy (legenda głosi, że jeden z nich uratował niegdyś tonącego Napoleona Bonapartego). Idealna zabawa dla nowofundlanda to wyciąganie z wody różnych, nawet cięższych przedmiotów.
#4 Pudel duży
Zaskoczeni? Pudle powszechnie kojarzą się z wystylizowanymi pieskami do towarzystwa, tymczasem w przeszłości pomagały ludziom w polowaniach, przede wszystkim na ptactwo wodne! To temperamentne, inteligentne psy, które świetnie radzą sobie w wodzie i zazwyczaj uwielbiają pływać (aby sierść nie nasiąkała wodą, częściowo ją wygalano, co wyglądało jak fryzura „na lwa”). Ich zamiłowanie do przebywania w wodzie oddaje sama nazwa rasy – puddeln to starogermańskie słowo oznaczające pluskanie.
#5 Setery
Setery, zarówno irlandzkie, jak i szkockie, to bliscy krewni spanieli i typowe psy myśliwskie. Wykorzystywano je między innymi do wypłaszania ptactwa wodnego i aportowania z wody ustrzelonych sztuk. To aktywne psiaki z dużą potrzebą ruchu, którą chętnie zaspokajają, pływając, aportując i bawiąc się w wodzie.
#6 Lagotto Romagnolo
To średniej wielkości, kudłate czworonogi. „Pływackie” tradycje tej rasy odzwierciedlone są w nazwie, wszak lago to po włosku jezioro. Jak łatwo się domyślić, lagotto to psiak o myśliwskiej historii – niegdyś świetnie sprawdzał się podczas polowań na kaczki. Zamiłowanie do przebywania w wodzie ma we krwi, a więc przedstawiciela rasy lagotto uszczęśliwisz najbardziej, zabierając go na spacer nad jezioro, gdzie wybiega się i popływa do woli.
Zachowaj środki ostrożności
Chociaż psy wymienionych wyżej ras zazwyczaj świetnie radzą sobie w wodzie, należy pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Najlepsze warunki do pływania to dla czworonoga spokojne jezioro z piaszczystym dnem w pogodny dzień (więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule pt. „Pływanie z psem po raz pierwszy”). Sprawdzonemu pływakowi można też pozwolić na kąpiel w rzece lub w morzu (o ile nurt nie jest nazbyt wartki, a fale są niewielkie), jednak musimy mieć pupila cały czas na oku! W rzekach należy też uważasz na wiry.
Jeśli nie jesteśmy pewni umiejętności pływackich psiaka, można założyć mu specjalny kapok, który działa jak kamizelka ratunkowa. Smycz możesz zamienić na długą linkę, dzięki której początkujący pływak będzie miał więcej luzu. Jeżeli pies nie ma ochoty wejść do wody, nie należy go do tego zmuszać. Dla bezpieczeństwa warto pamiętać, aby co jakiś czas podać czworonogowi świeżą wodę do picia – wówczas nie będzie próbował zaspokajać pragnienia wodą z jeziora, a tym bardziej – z morza.
Na koniec najważniejsze: na kąpiele w jeziorze czy w morzu nie należy pozwalać psom, które nie reagują na hasło „do mnie”! Jak nauczyć psiaka tej komendy, Piotr pokazywał w filmie: Jak nauczyć psa komendy do mnie.
W co się bawić z psem w wodzie?
Większość psów uwielbia aportowanie w wodzie. Możesz rzucać nietonącą zabawkę, frisbee, gumowy ring czy piłkę. Jeśli lubisz szkolić swojego pupila, możesz nauczyć go zmiany kierunków. Oczywiście pies musi już być doskonałym pływakiem i powinien umieć rozróżniać kierunki (jak go tego nauczyć, pokazywaliśmy w tym odcinku). Jeżeli lubisz pływać, możesz nauczyć swojego psa pływania obok Ciebie lub za Tobą. Ale uwaga – niektóre psy, widząc opiekuna w wodzie, mogą spanikować – będą chciały podpłynąć blisko i mogą zacząć drapać, co może być niebezpieczne. Taki trening dobrze rozpocząć w płytkiej wodzie. Bardziej zaawansowanym ćwiczeniem może być holowanie boi, przy której płynie człowiek. Jest to świetna aktywność dla wodołazów, jednak najlepiej wykonywać ją na początek wraz z trenerem psów ratowniczych.