Rozczulają Cię małe pieski? Planujesz powiększyć swoją rodzinę o niewielkiego czworonoga i nie wiesz, jaką rasę wybrać? A może po prostu zastanawiasz się, które psy są najmniejsze na świecie? Koniecznie sprawdź ranking John Doga – przedstawiamy rasy psów małych!
Spis treści:
- 1. Za co kochamy małe pieski?
- 2. Zanim kupisz małego psa
- 3. Top 10 najmniejszych psów
- 3.1 Chihuahua
- 3.2 Papillon (spaniel kontynentalny miniaturowy)
- 3.3 Rosyjski toy
- 3.4 Szpic miniaturowy
- 3.5 Australian silky terrier
- 3.6 Japoński chin
- 3.7 Angielski toy terrier
- 3.8 Gryfonik brukselski
- 3.9 Pekińczyk
- 3.10 Pinczer małpi
- 4. Dla kogo?
- 5. O czym pamiętać?
ZA CO KOCHAMY MAŁE PIESKI?
W Polsce dużą popularnością cieszą się rasy psów małych: przede wszystkim chihuahua i yorkshire terrier, ale na ulicach łatwo spotkać także shih tzu czy maltańczyki. Małe psy wydają się mniej kłopotliwe od swoich większych krewnych – dobrze się czują w niewielkich mieszkaniach, łatwo z nimi podróżować (np. można je zabrać ze sobą na pokład samolotu), są chętniej akceptowane w restauracjach i hotelach, a do tego mieszczą się na kolankach. Na co dzień jednak nie ma istotnej różnicy w opiece nad dużym i małym psem – zwierzak bez względu na gabaryty ma te same potrzeby: wymaga uwagi opiekuna, wspólnych zabaw, treningów i długich spacerów. Od rozmiaru psa większe znaczenie ma jego temperament, wśród czworonogów małych ras są bowiem zarówno spokojniejsi kanapowcy, którzy chętnie spędzają czas, obserwując świat ze swojego małego, mięciutkiego legowiska, jak i prawdziwe wulkany energii, uwielbiające być w ruchu.
ZANIM KUPISZ MAŁEGO PSA
W internecie można znaleźć sporo artykułów na temat najmniejszych psów świata. Niektórzy na hasło „naj” zupełnie tracą zdrowy rozsądek, a pseudohodowcy, prześcigając się w dążeniu do stworzenia skrajnie miniaturowego pieska, na drugi plan spychają kwestie zdrowotne. Maciupkie czworonogi (zwane teacup dogs) często są słabsze i bardziej chorowite od psiaków istniejących już, opisanych i uznanych ras. Dlatego wybierając małego psa, upewnij się, że dana rasa jest zarejestrowana w FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna), a wygląd i temperament rodziców jest zgodny z wzorcem danej rasy (wzorce możesz sprawdzić tutaj).
TOP 10 NAJMNIEJSZYCH PSÓW
Chihuahua
Numer jeden naszego zestawienia to oczywiście chihuahua – rasa, której w zasadzie nikomu przedstawiać nie trzeba, bo od lat plasuje się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych ras psów w Polsce. Rasa wywodzi się z Meksyku i występuje w dwóch wersjach: krótko- i długowłosej. Chihuahua mają charakterystyczną głowę, która kształtem przypomina nieco jabłko. Przedstawiciele tej rasy zdają się nie zdawać sobie sprawy ze swoich niepozornych gabarytów – psiaki są przebojowe i nieustraszone. Co prawda odpowiada im domatorski tryb życia, ale codzienna porcja ruchu na świeżym powietrzu jest niezbędna, aby pies był szczęśliwy i zrównoważony.
Papillon (Spaniel kontynentalny miniaturowy)
Chociaż papillon to typ spaniela, z wyglądu wcale go nie przypomina. Ten malutki piesek oryginalny wygląd zawdzięcza dużym, postawionym wysoko i odstającym uszom z długim włosem, które budzą skojarzenie ze skrzydłami motyla – stąd nazwa rasy (fr. papillon to motyl). Najbliższym krewnym papillona jest phalene, który ma uszka zwisające. Spaniel kontynentalny miniaturowy dobrze czuje się na kolanach właściciela, ale równie chętnie hasa po parku. Jest bardzo inteligentny i szybko się uczy.
Rosyjski toy
Rosyjski toy wywodzi się od angielskiego toy terriera – rasy niezwykle popularnej na początku XX wieku w Rosji. Tam w latach 50. i 60. wyhodowano nieco różniącego się od swojego przodka psiaka, a także jego długowłosą odmianę – moskiewskiego długowłosego toy terriera. Przedstawiciele tej rasy są niezwykle radośni i lojalni wobec opiekuna.
Szpic miniaturowy
Szpic miniaturowy to jeden z pomeranianów, zaliczanych do najstarszych europejskich ras. Pomeraniany – jak nazwa wskazuje – pochodzą z Pomorza, czyli terenów nam bliskich. Ich znak rozpoznawczy to imponująca długa sierść, która wokół szyi tworzy piękny kołnierz. Usposobienie szpica miniaturowego jest towarzyskie i żywiołowe. Szpic nie lubi być sam i najchętniej nie odstępowałby opiekuna na krok.
Australian silky terrier
Australian silky terrier to bliski krewny yorkshire terriera. Wywodzi się z Australii, a jego cechą charakterystyczną jest długi, miękki i jedwabisty włos – stąd nazwa rasy. Natura pieska tej rasy to typowa dla terierów odwaga, żywiołowość i duży temperament. Właściciel takiego czworonoga powinien poświęcić sporo czasu na aktywność poza domem, gdzie pupil będzie miał szansę spożytkować duże zasoby energii.
Japoński chin
Chin japoński (czin) to elegancki i pełen wdzięku pies o wielowiekowej historii, wywodzący się z dalekiej Azji. Cziny mają charakterystyczny szeroki i krótki pysk oraz duże, szeroko rozstawione oczy. Z natury są z jednej strony nieco niezależne (niektórzy nawet dopatrują się u czinów kocich zachowań), a z drugiej strony mądre i troskliwe, co predysponuje je do pracy w dogoterapii. Odpowiednio wyszkolony i otoczony miłością czin może być posłusznym, a jednocześnie bystrym i radosnym psem.