Najpopularniejsze chińskie rasy psów

Znane na całym świecie i niezwykle popularne. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że te rasy psów pochodzą z Chin. Poznajcie 6 najpopularniejszych czworonogów, które przywędrowały do Europy z Azji.

Grzywacz chiński

Jeden z najbardziej charakterystycznych psów, który zwraca uwagę swoim nietypowym wyglądem, czyli nagą skórą i owłosieniem na łapach i ogonie oraz bujną grzywą. Choć grzywacz chiński może występować także w wersji owłosionej, jednak zdecydowanie bardziej znany jest w wersji bezwłosej. Ta rasa psów jest mocno przywiązana do swoich właścicieli. To bardzo oddani i kochający człowieka członkowie rodziny, a także niezwykle figlarne i przyjazne czworonogi. Grzywacz chiński potrzebuje regularnego ruchu, aczkolwiek nie musi być to sport wyczynowy – wystarczą mu spacery i zabawy z właścicielem. Jest bardzo przyjazny w stosunku do dzieci, dlatego świetnie sprawdzi się w rodzinach, w których są pociechy – przedstawiciele tej rasy są bardzo tolerancyjni wobec maluchów i chętnie wykonują ich polecenia.

SPRAWDŹ, CO JESZCZE WARTO WIEDZIEDZIEĆ O GRZYWACZU CHIŃSKIM

 

Młoda kobieta o azjatyckich rysach w zielonej bluzce i jasnych spodniach siedzi z małym psem rasy mops na szarym tle.

Chow-chow

Cichy i spokojny, ale w środku potrafi być niezależnym uparciuchem. Chow-chow to kolejna chińska rasa, która zyskała na świecie ogromną popularność. I trudno się dziwić! Chow-chow swoim wyglądem przypomina lwa z puszystą grzywą wokół głowy, co sprawia, że nie można przejść obok niego obojętnie. Psy tej rasy są świetnym kompanami starszych dzieci, o ile te wiedzą, jak traktować zwierzęta i kiedy nie należy im przeszkadzać. Chow-chow ma świetnie rozwinięty instynkt łowiecki, dlatego już od szczeniaka warto kontrolować jego zachowanie i pracować nad przychodzeniem na przywołanie. W przeciwnym wypadku pies może puścić się w pogoń za zwierzyną niczym prawdziwy lew.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT TEJ RASY

Shar pei

Z wyglądu słodziak, który sprawia wrażenie, że obdarzono go zbyt dużą ilością skóry. Pod względem charakteru uważany za jedną z najgroźniejszych spośród chińskich ras psów. Shar pei pochodzi z chińskiej prowincji Guangdong, a jego nazwa oznacza psa o piaszczystej skórze. Dawniej ta rasa była wykorzystywana do walk psów, a także do polowań na dziki i do pilnowania zwierząt hodowlanych. To właśnie ze względu na swoją waleczną przeszłość shar pei jest uznawany za jedną z groźniejszych ras w Chinach. Jaki jest naprawdę? Ten pies to indywidualista, który z jednej strony jest posłuszny wobec właściciela, ale potrafi też być niezwykle uparty. Nieufny wobec obcych, ale za to bardzo przywiązany do rodziny, z którą żyje. Lubi dzieci – jest w stosunku do nich łagodny, ale maluchy trzeba nauczyć, jak się z nim obchodzić.

Mały pies rasy pekińczyk na krześle opiera się łapkami o oparcie krzesła na tle pokoju.

Shih tzu

Shih tzu to w wolnym tłumaczeniu „mały lew”. Jednak oprócz nazwy z lwem niewiele ma wspólnego. To mały i niezwykle przyjazny psiak, który kocha spokój i… kanapę. To prawdziwie cesarski i pałacowy pupil. Ta rasa świetnie nadaje się do małych mieszkań i dla domatorów, ponieważ shih tsu uwielbiają spędzać wieczory, leżąc swojemu panu na kolanach. Dobrze odnajdują się także w domu z dziećmi. Shih tzu chętnie współpracuje z człowiekiem podczas szkolenia, dlatego trening z nim to przyjemność. Podczas nauki nowych komend czy treningu posłuszeństwa w przypadku psów tej rasy świetnie sprawdzą się nagrody. Niestety shih tzu często mogą przejawiać zachowania o podłożu lękowym, dlatego warto zadbać o ich wczesną socjalizację.

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ? PRZECZYTAJ CHARAKTERYSTYKĘ SHIH TZU

 

Mops

Gwiazda filmu „Faceci w czerni” to, jak się okazuje, towarzysz chińskiej dynastii Han. To właśnie z czasów jej panowania pochodzi mops. Mały, słodki, ze spłaszczonym pyszczkiem, potrafi rozczulić wielu. W późniejszych latach mopsy towarzyszyły praktycznie wszystkim chińskim dynastiom, a kiedy w XIX wieku pojawiły się w Europie, od razu stały się ulubieńcami arystokracji. Ta rasa psów została stworzona, aby umilać czas swoim właścicielom – to typowe psy towarzyskie. Mops jest niezwykle pogodnym czworonogiem. Idealny dla osób, które nie mają wielkiego doświadczenia z psami, nie wymaga też długich spacerów. Nie lubi jednak samotności i braku zainteresowania ze strony domowników, a osoby, którą lubi najbardziej, nie opuszcza na krok. Mops będzie także świetnym towarzyszem dzieci.

Młoda Azjatka w żółtej bluzce na tle wnętrza azjatyckiego z małym psem shih tzu, razem patrzą w bok.

Pekińczyk

Niski, z długim włosem, czasami wygląda, jakby podczas przemykania polerował podłogę. Pekińczyk do Chin trafił z prawdopodobnie z Tybetu i pochodzi od lwa – przynajmniej takie krążą o nim legendy. W dawnych opowieściach opisuje się go jako towarzysza Buddy, który pojawiał się właśnie w postaci miniaturowego lwa, a kiedy pojawiało się zagrożenie, stawał się dużym lwem i atakował wroga. W czasach cesarskich pekińczyki były prezentem, który na dowód uznania cesarz przekazywał oddanym sługom. W XIX wieku ta rasa psów została sprowadzona do Anglii, dzięki czemu obecnie jest znana w Europie. Zarówno dawniej, jak i dzisiaj pekińczyki traktowane są przede wszystkim jako psy do towarzystwa. Świetnie spisują się jako towarzysze osób starszych, ponieważ nie wymagają dużo ruchu. Pekińczyk jest lojalny wobec swojego właściciela, ale potrafi też postawić na swoim.