Nudzę się – powie człowiek i spróbuje coś z tym zrobić. Obejrzy film, posłucha muzyki, poczyta gazetę, pójdzie na spacer lub znajdzie sobie inne ciekawe zajęcie. Nudzimy się, bo coś jest dla nas mało interesujące: jesteśmy na nudnym wykładzie, oglądamy nudny film, nie mamy nic do roboty i przez to snujemy się z kąta w kąt. Otaczająca nas rzeczywistość nie jest dla nas ciekawa i zwyczajnie nie potrafimy się w niej odnaleźć. Czy u psów jest tak samo? Niekoniecznie! W ich przypadku nie możemy bowiem mówić o typowej nudzie, którą odczuwamy my – ludzie. Psia nuda jest czymś zupełnie innym niż ta dotykająca człowieka, dlatego nie można interpretować jej w ten sam sposób i nie można stawiać pomiędzy nimi znaku równości! Na czym zatem polega? Wyjaśniamy!
Spis treści:
Czy pies się nudzi?
Twój pupili nie powie Ci, że się nudzi, z dwóch powodów. Po pierwsze, co oczywiste, nie umie mówić. 🙂 Po drugie, pies nie odbiera nudy w taki sam sposób jak my. Mówiąc o psiej nudzie, mamy raczej na myśli sytuację, w której potrzeby czworonoga nie zostają zaspokojone i tym samym następuje obniżenie nastroju u psa. Niewystarczająca liczba zajęć sprawia, że pupil staje się apatyczny i przygnębiony, a my interpretujemy to jako nudę, którą znamy z własnego doświadczenia. O jakich potrzebach mówimy?
SPRAWDŹ NASZE POMYSŁY NA ZABAWY WĘCHOWE DLA PSA
Tak jak człowiek potrzebuje do życia nie tylko jedzenia, snu i powietrza, ale także kontaktu z innymi ludźmi, ruchu, rozrywki itp., tak samo pies ma swoje potrzeby. Do najważniejszych, oprócz tych fizjologicznych, możemy zaliczyć: potrzeby łowieckie, kontakt z człowiekiem, potrzeby związane ze zdobywaniem jedzenia, zabawę, a także możliwość swobodnego eksplorowania i poznawania nowych ludzi oraz psów.
Jesienią takich aktywności jest mniej – dzień jest krótszy, pogoda również często nie sprzyja długim spacerom i aktywnościom poza domem. Pies więcej czasu spędza w mieszkaniu i w pomieszczeniach, tym samym ma więc mniejszą możliwość zabawy na świeżym powietrzu, swobodnego biegania, eksplorowania i poznawania nowych kumpli. To wszystko sprawia, że psie potrzeby nie zostają w pełni zaspokojone! A taki stan rzeczy wpływa na obniżenie nastroju czworonoga, co może objawiać się w dwojaki sposób.
Obniżenie nastroju u psa – objawy
Jak rozpoznać, że u Twojego psa nastąpiło obniżenie nastroju? Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić? Zachowania czworonoga mogą być bardzo skrajne. Z jednej strony pupil może być sfrustrowany, podenerwowany i rozdrażniony, czyli dużo bardziej pobudzony i niespokojny w ciągu dnia niż do tej pory. Może także wymuszać na Tobie pewne zachowania, pieszczoty i zabawy. Z drugiej strony jego zachowanie może przypominać typową depresję, w której pies jest osowiały i apatyczny, co my odbieramy i interpretujemy jako przygnębienie i smutek, czyli psią nudę.
POZNAJ 7 POMYSŁÓW NA ZABAWY Z PSEM W DOMU
Jak rozpoznać, że pies się nudzi? Oto 9 sygnałów, na które warto zwrócić uwagę!
1. Chodzi po mieszkaniu i Cię wypatruje
Jeśli wcześniej Twój pupil lubił odpoczywać na swoim posłaniu, a teraz chodzi za Tobą po mieszkaniu i nieustannie Cię wypatruje, sprawiając wrażenie smutnego i przygnębionego, to mogą to być objawy tzw. psiej nudy.
2. Sprawia wrażenie chorego, ale wyniki badań nic nie wykazują
Jeżeli pies wydaje się apatyczny, sprawia wrażenie, jakby był chory, ale po wykonaniu wszystkich badań okazuje się, że jego wyniki są w normie i pupil jest całkowicie zdrowy, to są to objawy, na które również powinieneś zwrócić uwagę.
3. Więcej śpi i jest osowiały
Być może Twój pies więcej śpi, rzadko nawiązuje kontakt z człowiekiem, szuka swojego kąta i jest osowiały – takich zachowań czworonoga także nie powinieneś bagatelizować!
4. Jest nadmiernie aktywny
Psia nuda może przybierać różne formy. Apatia, mniej aktywności i więcej snu to jedna strona medalu, ale drugą jest nadmierna aktywność psa! W takiej sytuacji pupil chodzi po mieszkaniu i Cię zaczepia, trąca łapą, przynosi zabawkę – chce zwrócić Twoją uwagę i daje do zrozumienia, że potrzebuje zabawy i kontaktu z Tobą.
5. Nadmiernie ekscytuje się różnymi bodźcami
Twój pies nadmiernie ekscytuje się różnymi bodźcami, np. podbiega do drzwi wejściowych i oszczekuje ludzi, którzy chodzą po klatce schodowej. Zauważasz u niego także większą szczekliwość i częste popiskiwanie, nadmierną wokalizację. Jest zdecydowanie bardziej aktywny niż zazwyczaj, szczególnie w sytuacjach, w których wcześniej taki nie był.
6. Wymusza bliskość
Kolejnym czynnikiem jest wymuszanie – pupil przychodzi do Ciebie i domaga się pieszczot, wręcz na siłę chce znaleźć się jak najbliżej Ciebie. To również znak, że próbuje sobie zrekompensować braki, które są spowodowane m.in. krótszymi spacerami i niedostatkiem innych aktywności.
7. Pojawiają się u niego zachowania kompulsywne
W skrajnych przypadkach u psa mogą pojawić się zachowania kompulsywne. W takiej sytuacji pupil zaczyna wylizywać swoją sierść lub łapę tylko w jednym miejscu, goni własny ogon, nadmiernie dyszy lub pojawiają się u niego odruchy kopulacyjne np. względem poduszek lub nogi właściciela.
8. U psa występują fizjologiczne objawy
Nie zapominaj jednak, że oprócz pewnych zachowań, które mogą sygnalizować, że z pupilem dzieje się coś niedobrego, mogą pojawić się także objawy fizjologiczne. Oczywista dla nas wymiana sierści, która następuje u psa jesienią, może przerodzić się w jej nadmierne wypadanie. Dodatkowo może pojawić się także łupież. To mogą być pierwsze objawy, które bardzo często są wstępem do psiej depresji i które niestety mogą zostać niezauważone przez opiekuna.