Złe nawyki żywieniowe? Rozgryź ten problem!

Choć nie będzie grzecznie siedział przy stole i nie zje posiłku za pomocą sztućców, warto, aby wiedział, co to są dobre maniery. Złe nawyki żywieniowe zakorzenione u psa w wieku szczenięcym mogą bowiem utrudnić jego wychowanie w późniejszym czasie. Na co zatem należy zwrócić uwagę i jakich zachowań u szczeniaka nie warto bagatelizować? Podpowiadamy.

ZJADANIE ŚMIECI

Zjadanie przez szczeniaka śmieci znalezionych w lesie lub na ulicy to bardzo częsty problem, z którym borykają się właściciele młodych psów. Jest to nie tylko niezbyt apetyczny, ale także niezwykle niebezpieczny nawyk. Pies może bowiem zjeść trutkę lub resztki jedzenia razem z opakowaniem, np. z plastikowym woreczkiem, który może poważnie zagrozić jego zdrowiu, a nawet życiu. By skutecznie oduczyć szczeniaka takiego zachowania, warto wiedzieć, co jest jego przyczyną.

Dlaczego szczeniaki zjadają śmieci?

Każdy pies odczuwa potrzebę polowania i zdobywania jedzenia. Jeśli jednak nie zostanie ona zaspokojona, szczeniak szuka pożywienia na własną rękę i tym samym interesuje się wszystkim, co spotka na swojej drodze. Aby nie dopuścić do sytuacji, w której pupil zjada odpadki i śmieci z chodnika, warto zadbać o zaspokojenie jego potrzeby zdobywania. W jaki sposób?

Na przykład za pomocą zabaw, podczas których będzie musiał szukać smakołyków. Innym sposobem jest wykorzystanie odpowiednich zabawek, np. kuli na smakołyki, w której można schować psie przysmaki. Warto również zabierać na spacer saszetkę ze smakołykami i nagradzać nimi pupila za dobre zachowanie.

Właściwych nawyków można uczyć szczeniaka również w domu, np. organizując mu zabawy, podczas których będzie musiał szukać smakołyków, lub ograniczając mu dostęp do jedzenia – np. po 10-15 minutach zabierając miskę i karmiąc go z ręki w ramach nagrody za dobrze wykonanie zadanie.

Pamiętajmy także, że w przypadku szczeniaka bardzo ważne jest szkolenie z wykorzystaniem nagród. Uczymy go rezygnowania z pewnych rzeczy, a on zaczyna rozumieć, że zwyczajnie mu się to opłaca, ponieważ czeka na niego smakowita nagroda – lepsza niż to, co znalazł na ulicy. W tym celu warto nauczyć szczeniaka komendy „nie” – najpierw w stopniu podstawowym, a z czasem w stopniu zaawansowanym.

Teoria teorią, ale jak wprowadzić powyższe zasady w życie? Obejrzyj nasz odcinek case study i zobacz, jak krok po kroku oduczyć szczeniaka takiego zachowania:

ZOBACZ NA PRZYKŁADZIE MOPSICZKI JAY-Z JAK ODUCZYĆ PSA ZJADANIA ŚMIECI

ŻEBRANIE PRZY STOLE

Żebranie przy stole to nawyk, którego psy niestety uczą się bardzo szybko. Przyczyną takiego zachowania niekoniecznie musi być tak oczywiste dokarmianie szczeniaka z ręki. Mogło zdarzyć się również, że okruchy tego, co jadłeś, wylądowały pod stołem, a Twój pies je zauważył i szybko zjadł, dzięki czemu jego oczekiwanie zostało nagrodzone. Inną przyczyną może być karmienie szczeniaka resztkami, które zostały na Twoim talerzu – nie zjadłeś, więc szkoda zmarnować i jedzenie ląduje w psiej misce. Trzecia przyczyna to po prostu dokarmianie szczeniaka przy stole – niekoniecznie codziennie, wystarczy raz na jakiś czas – już on sobie to zapamięta!

Właśnie takie sytuacje doprowadzają do tego, że pies uczy się, że prędzej czy później jego cierpliwość zostanie nagrodzona. Aby skutecznie poradzić sobie z tym problemem, warto zastosować kilka technik naszego behawiorysty.

Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz uczyć psa właściwego zachowania, tym łatwiej będzie mu zapamiętać, co jest przez Ciebie akceptowane, a co nie. Najważniejsza zasada, o której musisz pamiętać, jest taka, że nie możesz karmić psa w trakcie swojego posiłku lub bezpośrednio po nim. Nie pozwalaj mu także zjadać okruszków, które spadną na podłogę, ani lizać swojego talerza.

ZOBACZ NA PRZYKŁADZIE CIAPKA, W JAKI SPOSÓB ODUCZYĆ PSA ŻEBRANIA PRZY STOLE

Jak oduczyć szczeniaka złych nawyków żywieniowych?

NIECHĘĆ DO JEDZENIA Z MISKI

Kolejnym z problemów żywieniowych szczeniaka może być niechęć do jedzenia z miski, która bardzo często wynika ze stałego dostępu do pokarmu. Jeśli psia miska cały czas jest pełna, szczeniak zaczyna wybrzydzać i domaga się od właściciela dorzucenia innych przysmaków. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy zbadać stan zdrowia pupila i upewnić się, że jego zachowanie nie jest spowodowane chorobą. Jeśli nie zostanie postawiona żadna diagnoza, oznacza to, że pies po prostu wymusza na Tobie inne jedzenie.

W takiej sytuacji warto rozpocząć odpowiednie szkolenie, które oduczy szczeniaka tego nawyku. Przede wszystkim pies nie może mieć stałego dostępu do miski. Jeśli dostanie jedzenie w misce i nie chce go zjeść, po prostu ją zabieramy. Warto także wykorzystać odpowiednie zabawy, które aktywują szczeniaka i nauczą go, że jedzenie trzeba zdobywać. To, w jaki sposób wykonywać ćwiczenia z psem, możecie zobaczyć w naszym case study:

ZOBACZ NA PRZYKŁADZIE MAKSA, JAK ZACHĘCIĆ PSA DO JEDZENIA Z MISKI

Jeśli jednak Twój szczeniak jest typem psa, który nie tylko nie chce jeść z miski, ale nie chce jeść w ogóle, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się z niego, w jaki sposób zachęcić psiego niejadka do zmiany zwyczajów.

Pamiętaj także, że niechęć do jedzenia może być spowodowana nie tylko chęcią zaspokojenia łowieckich instynktów przez psa, ale także chorobą. Warto w takiej sytuacji wybrać się na wizytę u weterynarza i sprawdzić stan zdrowia pupila.

(SZ)CZEKANIE NA MISKĘ

Jedne nie chcą z niej jeść, inne nie mogą się jej doczekać i witają ją głośnym szczekaniem lub szybko do niej podbiegają.

Dlaczego psy szczekają na miskę?

Po pierwsze są niecierpliwe. Tak jak ludzie mają różne charaktery, tak samo psy różnią się między sobą. Wśród nich są takie, które nie potrafią się uspokoić, kiedy bardzo im na czymś zależy, dlatego na widok miski skaczą i szczekają. Po drugie wymuszają. Jeśli kiedyś zdarzyło się, że po szczeknięciu szczeniak otrzymał miskę z jedzeniem, zapamiętał to sobie jako korzyść. On szczeka – właściciel reaguje na sygnał i daje jedzenie. Zasada powinna być jednak taka, że pies dostaje miskę z jedzeniem tylko wtedy, kiedy jest grzeczny. Po trzecie, jeśli pies jest znudzony, bo właściciel nie zabiera go na długie spacery i nie bawi się z nim, zaczyna szukać źródła radości w czymś innym, np. w jedzeniu. W związku z tym każdy posiłek wzbudza u niego ekscytację, którą trudno jest pohamować.

Aby zatem psia miska nie wywoływała u pupila nadmiernego pobudzenia, warto nauczyć szczeniaka spokojnego czekania. Jak to zrobić? Wydajesz psu komendę „czekaj”, a następnie powoli opuszczasz miskę. Pupil otrzymuje jedzenie tylko wtedy, kiedy jest spokojny. Jak to wygląda w praktyce? Całe szkolenie, krok po kroku, obejrzysz w naszym instruktażu:

ZOBACZ NA PRZYKŁADZIE HUGO, JAK NAUCZYĆ PSA SPOKOJNEGO CZEKANIA NA MISKĘ

WARCZENIE PRZY MISCE

Jeśli podczas jedzenia pies warczy na właściciela, który znajduje się obok jego miski, może to oznaczać, że jest zaniepokojony. Nie jest to jednak przejaw agresji, dlatego nie powinniśmy w żadnym wypadku karcić pupila, bo taka reakcja może tylko nasilić problem. Fakt posiadania sprawia, że psy czują się bezpieczne i mogą zaspokoić swoje potrzeby, a warczenie jest sygnałem, że mamy problem z kontrolą i obroną zasobów. Co zrobić w takiej sytuacji?

PRZECZYTAJ, DLACZEGO PSY BRONIĄ SWOJEJ MISKI

W pierwszej kolejności należy zapewnić szczeniakowi spokojne miejsce do spożywania posiłku, a następnie przyzwyczajać go do obecności innych osób. Podczas szkolenia musisz pamiętać o nagradzaniu psa, aby Twoja obecność kojarzyła mu się z czymś miłym. Dodatkowo wzmocnisz również jego poczucie bezpieczeństwa, którego brak bardzo często jest powodem takiego zachowania. Jak to powinno wyglądać w praktyce? Przekonaj się, oglądając nasze case study:

ZOBACZ NA PRZYKŁADZIE LEO, JAK ODUCZYĆ PSA WARCZENIA PRZY MISCE

Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz pracę ze szczeniakiem, tym szybciej osiągniesz upragnione efekty. Nie zapomnij również, że podczas szkolenia niezwykle ważna jest cierpliwość, konsekwencja i nagradzanie pupila za dobre zachowanie. W ten sposób z pewnością szybko nauczysz swojego czworonoga dobrych nawyków żywieniowych, a Twój szczeniak wyrośnie na mądrego psa. Powodzenia!