Podstawowe różnice anatomiczno-fizjologiczne
między układem trawiennym psa i człowieka
Czy pies może jeść to samo co człowiek? Zdecydowanie nie! Istnieje zbyt wiele różnic anatomicznych i fizjologicznych determinujących potrzeby żywieniowe tych odrębnych przecież gatunków, jakimi są człowiek i pies.
Spis treści:
Pies był najprawdopodobniej pierwszym udomowionym przez człowieka gatunkiem. Jego przewód pokarmowy coraz bardziej pod względem fizjologicznym, a tylko w niewielkim stopniu anatomicznym, adaptował się do ludzkiego pożywienia.
Budowa anatomiczna przewodu pokarmowego dzisiejszych psów i dzikich wilków praktycznie niczym się nie różni.
Wybrane podstawowe różnice anatomiczno-fizjologiczne
Wielu opiekunów naszych czworonożnych przyjaciół czyni im dużą krzywdę, zapominając, że są zwierzętami z natury mięsożernymi. Sami są wszystkożercami, lubią zmienność i różne smaki, więc uważają, że postępują prawidłowo serwując podopiecznemu pożywienie niemal identyczne ze swoim. To poważny błąd. Dowodzą tego wyraźne różnice anatomiczno-fizjologiczne między układem pokarmowym człowieka i psa.
Każdy medal ma jednak dwie strony, a więc jak najbardziej uzasadnione jest pytanie: jeśli pies je makaron, chleb, ryż, ziemniaki, marchew czy jabłka, to jakie tam z niego, w aspekcie statusu żywieniowego, zwierzę mięsożerne? Nie ma wyboru (ciekawe co zrobiłby, gdyby go miał?), musi jeść to, co serwuje mu właściciel, bo inaczej będzie głodny. 🙂
Zawarte w pokarmie białko, węglowodany i tłuszcze w trakcie przechodzenia przez kolejne odcinki przewodu pokarmowego ulegają enzymatycznemu rozkładowi odpowiednio na: aminokwasy, monosacharydy i kwasy tłuszczowe. Dopiero te proste cząsteczki ulegają wchłonięciu do krwi lub limfy i są dostarczane do wszystkich komórek organizmu.
Wszystkie ssaki, za wyjątkiem przeżuwaczy, należą do zwierząt monogastrycznych, a więc są wśród nich zarówno mięso-, wszystko-, jak i roślinożercy.
Zasada jest jednak prosta – im trudniej strawny pokarm, tym dłuższy przewód pokarmowy (należy tu oczywiście uwzględnić rozmiary ciała i czas upływający od momentu jego spożycia, do wydalenia wraz z kałem „niestrawionych” resztek.
Długość przewodu pokarmowego
Stosunek długości przewodu pokarmowego do długości ciała u zwierząt wszystkożernych wynosi 10-14 : 1.
Stosunek długości przewodu pokarmowego do długości ciała u zwierząt mięsożernych wynosi 4-6 : 1.
Te grupy zwierząt różnią się także względną pojemnością poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego.
Przejdźmy więc teraz trochę bardziej szczegółowo przez kolejne odcinki układu pokarmowego, skupiając się przede wszystkim na ich charakterystyce u psów (swój organizm przecież dobrze znamy).
Zęby
Pies ma 42 zęby – 20 w szczęce górnej i 22 w dolnej. Ogólnie przypisano im te same nazwy, którymi określa się zęby ludzkie (siekacze, kły, przedtrzonowe i trzonowe). Ostatni ząb przedtrzonowy w szczęce górnej i pierwszy trzonowy w szczęce dolnej zwane są łamaczami – już sama nazwa wskazuje, jaka jest ich funkcja. Potężne stożkowate kły służą rozszarpywaniu pokarmu, a wyraźnie guzkowata, a nie tak jak u nas płaska powierzchnia zębów trzonowych i przedtrzonowych, zupełnie nie nadaje się do żucia, ich zadaniem jest miażdżenie.
Żucie pokarmu uniemożliwia również budowa stawu skroniowo-żuchwowego, przypominająca układem nasz staw kolanowy. Żuchwa psów nie może poruszać się tak jak nasza na boki, a jedynie mocno w dół, co umożliwia wyszarpywanie dużych kawałków. Pokarm w jamie gębowej psa przebywa więc bardzo krótko, jest niemal błyskawicznie połykany dużymi kęsami. Nie zaklinują się one jednak w przełyku.