Czy kot może jeść to samo co pies?

Czy kot może jeść to samo co pies?

KOT i PIES – odmienny sposób odżywiania

Preferencje żywieniowe psów i kotów

Zrozumienie potrzeb pokarmowych psów i kotów wymaga pokazania przynależności systematycznej obu gatunków. Zarówno psy, jak i koty należą do rzędu mięsożernych (Carnivora). Kotowate (Felidae) polują samotnie i żywią się wyłącznie mięsem upolowanych przez siebie niewielkich zwierząt. Jedzenie pobierają powoli, odrywając niewielkie kęsy, a po skończonym posiłku wybierają się na kolejne polowania. Konsekwencją tego jest częste pobieranie małych ilości pokarmu u kotów domowych. Współczesne koty, mimo że zostały udomowione wiele tysięcy lat temu, ciągle posiadają wysoce rozwinięty instynkt łowiecki. Jedzą wiele razy podczas doby i nie czekają na uczucie głodu. Jeżeli kotom umożliwi się wychodzenie na dwór, nie zrezygnują one z polowania, nawet będąc na zbilansowanej diecie, choć ilość zdobywanego przez nie pokarmu jest mniejsza w porównaniu z ilością, jaką pozyskują koty dzikie. Przejawia aktywność w godzinach wieczorno-nocnych. Tak więc kot to bezwzględny mięsożerca, choć zdarza mu się podskubywać trawę i różne  rośliny. Z kolei psowate (Canidae) mają bardziej zróżnicowaną dietę. Psa można nazwać semi-carnivore (z ang.). Dlaczego? O tym przeczytasz w artykule: Pies a człowiek – dlaczego pies musi jeść inaczej niż człowiek?

Dla właściciela ważne jest, by jedzenie było dla psa lub kota przyjemnością. Smakowitość pokarmu jest także gwarancją, że zwierzę zje podany pokarm. Natomiast nasze czworonogi inaczej niż ludzie odbierają smaki. Na inne odczuwanie smaku przez psy i koty ma wpływ krótszy czas przebywania pokarmu w jamie ustnej, brak procesu żucia, brak amylazy ślinowej, u kotów brak aktywnych receptorów smaku słodkiego. Dodatkowo psy i koty mają też odmienne preferencje smakowe i odbierają różne bodźce smakowe. U kotów brak aktywnych receptorów smaku słodkiego sprawia, że nawet podawane substancje słodzące są odbierane jako gorzkie. Koty doskonale wyczuwają gorzki smak i są szczególnie na niego wrażliwe, z tego powodu u nich rzadziej dochodzi do zatruć spowodowanych zjedzeniem toksyn niż u psów. Receptory smaku gorzkiego są zaangażowane także w ochronę organizmu przed wewnętrznymi toksynami, np. tymi pochodzącymi  od bakterii wywołujących choroby układu oddechowego. Koty preferują smak kwaśny, co wykorzystują producenci karm pełnoporcjowych. Odbierany jest on na całej powierzchni języka, a im dłuższy jest łańcuch w cząsteczce kwasu, tym smak jest silniej odczuwalny. Psy natomiast najchętniej jedzą pokarmy słodkie lub słone. Smak słodki jest nabyty.

Odczuwanie smaku jest zjawiskiem psychologicznym, ulega formowaniu i zmianom oraz może podlegać różnym wpływom. Nie ma jednego najlepszego smaku dla psa czy kota. Oba gatunki różnią się też liczbą kubków smakowych: kot ma ich 473, natomiast pies 1700. Poza tym u kotów, w odróżnieniu od psów, występuje zjawisko instynktownej potrzeby zmiany smaku i tekstury pokarmu. Jest to mechanizm obronny kotów, który wyewoluował, by chronić je w naturze przed wyjedzeniem całej populacji zdobyczy na danym terytorium. Wybrzydzanie przy misce chroni też koty przed zjadaniem przez długi czas czegoś, co jest dla nich szkodliwe bądź niedoborowe. To, że podajemy kotu jednego dnia pokarm z łososiem, a następnego dnia już go nie chce, tylko zje coś z wołowiną czy kurczakiem, jest właśnie naturalnym kocim mechanizmem obronnym. Oznacza to jedynie potrzebę zmiany smaku, a nie składu pokarmu. Jest to jeden z powodów, dla którego karmy gotowe przeznaczone dla kotów charakteryzują się większą rozmaitością odmian smakowych niż karmy dla psów. Gwarantuje to zaspokojenie naturalnych preferencji kota – różnych smaków pokarmu o prawie identycznym składzie odżywczym.

Budowa uzębienia oraz szczęki i żuchwy pokazują, że koty są przystosowane jedynie do chwytania, rozrywania i połykania kęsów pokarmu. Psy i koty mają taką samą liczbę siekaczy i kłów, natomiast psy mają większą liczbę zębów przedtrzonowych i trzonowych niż koty.

Ważną z punktu widzenia diety różnicą jest długość przewodu pokarmowego u psów i kotów. Pies ma dłuższy przewód pokarmowy od kota i choć preferuje mięso, w razie jego braku nie gardzi pokarmem roślinnym. Pies ze względu na dłuższy przewód pokarmowy ma bardziej efektywny system trawienny.

Cechy metaboliczne

Koty mają kilka specyficznych cech metabolizmu, które zdecydowanie odróżniają je od psów i sprawiają, że faktycznie można uznawać je za zwierzęta typowo mięsożerne. Zasadnicza różnica pomiędzy pokarmem dla psów i dla kotów to zawartość białka, tłuszczu i składników mineralnych. Psy mają dłuższy przewód pokarmowy i odmienny metabolizm, mniejsze ilości minerałów są lepiej wchłaniane z ich przewodu pokarmowego do organizmu, dlatego nie trzeba podawać ich w tak dużej ilości, jak kotom. Organizm kota cechuje wyższe minimalne zalecane zapotrzebowanie na białko i tłuszcze (patrz tabela 2).

Informacje zawarte w tab. 2 dostarczają ogólnych zaleceń odnośnie dawkowania pokarmu i bilansu energii pokarmowej u psów i kotów utrzymywanych w domu, i powinny być uważane jedynie za punkt wyjściowy do ostatecznego ustalenia dawkowania pożywienia. Mają one również na celu wyjaśnienie części istotnych różnic obserwowanych pomiędzy psami i kotami.

Czy kot może jeść to samo co pies?

Zapotrzebowanie energetyczne dorosłych psów i kotów

Nie ma jednego sposobu, który umożliwiłby obliczenie zapotrzebowania energetycznego dla wszystkich psów i kotów, a każde równanie jedynie przewiduje teoretyczną średnią dla określonej grupy zwierząt. Podczas gdy wzory podają średnie zapotrzebowanie na energię metaboliczną, rzeczywiste zapotrzebowanie kotów i psów, może się istotnie różnić w zależności od rozmaitych czynników.

Dawki energii zalecane dla potrzeb bytowych dorosłych psów różnią się znacznie z wartościami wynoszącymi od poniżej 90 kcal ME/kg m.c. 0,75 do około 200 kcal ME/kg m.c. 0,75. Nie jest to zaskakujące, jeśli uwzględnimy różnice masy ciała psów dorosłych, zawierające się w zakresie od 1 kg (chihuahua) do ponad 90 kg (bernardyn). Jest to największe zróżnicowanie masy ciała wśród wszystkich gatunków ssaków. Na ilość energii, jakiej będzie potrzebował ostatecznie dany pies, wpływają w istotny sposób czynniki takie jak: wiek, rasa, wielkość, aktywność, środowisko, temperament, właściwości izolacyjne skóry i okrywy włosowej, kondycja ciała lub choroby. Dlatego w aktualnych normach FEDIAF zalecenia podaży na składniki odżywcze uwzględniają ścisłą relację pomiędzy pobraniem energii i składników odżywczych. Takie zróżnicowanie w m.c. dotyczy głównie psów, bo w przypadku kotów generalnie występują niewielkie różnice w masie ciała pomiędzy dorosłymi osobnikami.

Zapotrzebowanie energetyczne zwierząt o znacząco różnej masie ciała nie jest skorelowane w sposób liniowy z masą ciała (m.c., BW body weight). Zapotrzebowanie energetyczne zwierząt  jest ściślej związane z tzw. metaboliczną masą ciała, którą określa się jako masę ciała podniesioną do przyjętej potęgi. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne psów najczęściej oblicza się na podstawie masy ciała metabolicznej wyrażonej jako masa ciała podniesiona do potęgi 0,75 (kg m.c. 0,75). Bytowe zapotrzebowanie energetyczne (MER, maintenance energy requirements) – to energia potrzebna do podtrzymania równowagi energetycznej (gdzie EM równa się produkcji ciepła) w długim czasie [ilość energii wydatkowanej przez umiarkowanie aktywne dorosłe zwierzę]. Składa się na nią podstawowa przemiana materii powiększona o koszt energetyczny trawienia i wchłaniania pokarmu  (termogeneza poposiłkowa) w ilościach, które są konieczne do utrzymania stałej masy ciała. Obejmuje energię wykorzystaną na spontaniczną i nieodzowną aktywność fizyczną i energię potrzebną do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Niezależnie od masy ciała (m.c.), na MER wpływ mają: wiek, rasa, aktywność, temperatura otoczenia, długość i gęstość sierści oraz tłuszcz podskórny. Wiek i aktywność w największym stopniu przyczyniają się do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego.

Praktyczne zalecenia odnośnie MER u psów w różnym wieku (lata), bez uwzględniania stopnia aktywności:

3-7: 110 kcal ME/kg 0,75;

> 7 (psy dojrzałe): 95 kcal ME/kg 0,75

Na ilość energii, jakiej będzie potrzebował ostatecznie konkretny pies, istotny wpływ mają inne czynniki, takie jak: aktywność fizyczna, środowisko, rasa, temperament, właściwości izolacyjne skóry i okrywy włosowej, kondycja ciała lub choroby.

W zależności od stopnia aktywności fizycznej:

– niska aktywność (<1 h/dzień) (np. spacer na smyczy) 95 kcal ME/kg0,75

– umiarkowana aktywność (1‒3 h/dzień) (małe obciążenie) 110 kcal ME/kg0,75

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne psów najczęściej oblicza na podstawie masy metabolicznej wyrażonej jako masa ciała podniesiona do potęgi 0,75 (kg m.c.0,75).

– ta wartość (0,75) oddaje średnią wartość dla typowego psa o danej masie ciała i jest stosowana w obowiązujących wytycznych FEDIAF. Ten sposób obliczania masy metabolicznej jest szeroko akceptowany i stosunkowo łatwy do wykonania poprzez podniesienie wartości masy ciała do sześcianu, a następnie dwukrotne wyciągnięcie pierwiastka kwadratowego.

Dzienne zapotrzebowanie energetyczne kotów najczęściej oblicza na podstawie masy metabolicznej wyrażonej jako masa ciała podniesiona do potęgi 0,67 (kg m.c.0,67).

  • w związku z niewielkimi różnicami w masie ciała pomiędzy dorosłymi kotami, zapotrzebowanie energetyczne kotów może być wyrażane w przeliczeniu na kg masy ciała zamiast na kg masy metabolicznej.
  • jeżeli używana jest masa metaboliczna do obliczenia MER, stosuje się wewnątrzgatunkowy współczynnik allometryczny w wysokości 0,67, którego większa dokładność (w porównaniu z wartością 0,75) została potwierdzona w badaniach.
  • zalecenia FEDIAF dla normalnie aktywnego kota są zgodne z NRC (2006) i zakładają zapotrzebowanie bytowe na energię na poziomie 100 kcal/kg m.c. 0,67
  • dla kotów dorosłych niewychodzących i/lub sterylizowanych [coraz częstsze w przypadku kotów w Europie i w Polsce] średnie zapotrzebowanie bytowe na energię jest szacowane na 75 kcal/kg m.c. 0,67

Czy kot może jeść to samo co pies?

Metabolizm węglowodanów u kotów

W przeciwieństwie do psów, w przypadku kotów jedynym źródłem glukozy dla tkanek jest proces glukogenezy. Zwierzęta te nie mogą wykorzystywać gotowych węglowodanów zawartych w pożywieniu. Badania wykazały, że profil metaboliczny wątroby kotów jest tak skonstruowany, że właściwie nie uwzględnia węglowodanów pochodzenia roślinnego jako potencjalnego źródła energii. Koty nie mają w wątrobie enzymu fruktokinazy (przekształcającego fruktozę), a dodatkowo mają niewielką (w porównaniu do psów, a także ludzi) aktywność glukokinazy (ważnej w metabolizowaniu węglowodanów). Koty nie są więc w stanie przekształcić nadmiaru glukozy w glikogen. Ewolucyjnie nie było im to potrzebne, produkowały glukozę z białka, a białko pochodziło np. ze zjadanych drobnych gryzoni, na które koty polowały regularnie co kilka godzin.

BIAŁKO I AMINOKWASY

Większe zapotrzebowanie na białko i specyficzny metabolizm białka

Odmienność kotów i psów przejawia się także w innym zapotrzebowaniu na większość składników odżywczych, np. koty wykazują wyższe zapotrzebowanie na białko niż psy (tabela 2). W porównaniu z psem kot wykazuje ograniczoną aktywność enzymów katabolicznych zaangażowanych w przemiany aminokwasów, dlatego potrzebuje w diecie więcej białka. U kotów jest specyficzny metabolizm białka. U tego gatunku zwierząt istnieje stała, wysoka aktywność enzymów odpowiadających za trawienie białek w jelitach i rozkładanie ich w wątrobie w celu wykorzystania jako źródła energii. Stąd też wynika konieczność obecności tych substancji odżywczych w pokarmie kotów w wystarczającej ilości (większej niż u psów), aby zapobiec rozkładaniu białek własnych organizmu.

Większe zapotrzebowanie na taurynę

Organizmy kota i psa nie syntetyzują niektórych aminokwasów. W porównaniu z człowiekiem lista niezbędnych aminokwasów dla psów i kotów jest dłuższa. O mięsożerności psów świadczy ich zapotrzebowanie na argininę, dla kotów dodatkowe niezbędne aminokwasy to arginina i tauryna (tabela 3). U kotów endogenna synteza tauryny w tkankach jest znacznie wolniejsza niż u psów i pokrywa jedynie od kilku do kilkunastu procent zapotrzebowania kota na ten aminokwas. Dodatkowo kot traci duże ilości tauryny z moczem i kałem. Ponadto pewna pula tego aminokwasu jest rozkładana przez bakterie jelitowe. Oznacza to, że należy go dostarczać z pokarmami pochodzenia zwierzęcego lub w postaci preparatów zawierających taurynę. Pokarmy roślinne, poza małymi wyjątkami, praktycznie nie zawierają tauryny (tabela 3). Produktami bogatymi w taurynę zalecanymi w żywieniu kotów (oprócz tuszek myszy) są mięsa i podroby ptaków, ssaków i ryb.

Czy kot może jeść to samo co pies?

Taurynę po raz pierwszy wyizolowano na początku XIX wieku z żółci byka i od łacińskiej nazwy bydła domowego – Bos taurus – wywodzi się jej nazwa. Należy ona do aminokwasów siarkowych, ale w przeciwieństwie do cystyny i metioniny występuje w organizmie głównie w stanie wolnym i spełnia wiele istotnych ról. Największe ilości tauryny zlokalizowane są w sercu, mięśniach szkieletowych, mózgu oraz w siatkówce oka. Niedobór tauryny prowadzi zazwyczaj do zaburzeń w rozrodzie, retinopatii u młodych kociąt i kardiomiopatii rozstrzeniowej u kotów starszych. Jest bardzo silnym antyoksydantem, który ma istotne znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania mięśnia sercowego kotów oraz psów. Kot potrzebuje jej również do wytworzenia kwasów żółciowych: w przeciwieństwie do innych ssaków koty nie są zdolne, w razie jej braku, wykorzystać do tego celu innego aminokwasu – glicyny. Tauryna jest także niezbędna do prawidłowego rozwoju układu nerwowego i odgrywa znaczącą rolę w mechanizmie krzepnięcia krwi. Odkrywane są coraz to nowe swoiste funkcje tauryny.

Koty w procesie udomowiania i po ich udomowieniu żywiły się głównie małymi gryzoniami. Stężenie tauryny w organizmie gryzoni jest wysokie i np. w tuszkach mysich wynosi około 0,7% suchej masy, podczas gdy w mięsie drobiowym lub wołowym tylko nieco ponad 0,1% suchej masy. Żywienie kota resztkami ze stołu lub przemysłowo wytwarzanymi karmami niezawierającymi dodatku tauryny sprawia, że zwierzęta te coraz częściej cierpią na niedobór tego aminokwasu. Warto wiedzieć, jeżeli sięgamy po karmy przemysłowe, że biodostępność tauryny jest niższa, gdy koty otrzymują karmę mokrą produkowaną z wykorzystaniem intensywnej obróbki cieplnej. Aby utrzymać odpowiednią zawartość tauryny, poddawana obróbce cieplnej karma mokra powinna zawierać w przybliżeniu 2- 2,5 razy więcej tauryny niż sucha karma ekstrudowana. Ta druga powinna zawierać taurynę w ilości 0,1% suchej masy (tabela 2).

Zwiększona wrażliwość na niedobór argininy

Arginina to aminokwas, który większość ssaków wytwarza endogennie w wystarczającej ilości. Zarówno dla kotów, jak i psów jest aminokwasem egzogennym, który musi być dostarczany z pożywieniem. U kotów zapotrzebowanie na argininę jest wyższe niż u psów. Wynika to między innymi z niemożności syntezy argininy z ornityny (aminokwasu wzmagającego usuwanie amoniaku z organizmu przez zwiększenie syntezy mocznika w cyklu mocznikowym w wątrobie). Względny niedobór argininy może prowadzić do encefalopatii wątrobowej, co może być źródłem jadłowstrętu i w efekcie przyczyną choroby. Niedobór argininy może również prowadzić do zmniejszenia ilości ornityny, innego związku pośredniego w cyklu mocznikowym. Przy okazji warto nadmienić, że poza aminokwasami rozgałęzionymi (leucyna, izoleucyna, walina), które oddziałują na rozwój nowotworów, duże zainteresowanie pod tym względem wzbudza także arginina. W badaniach przeprowadzonych na liniach psich komórek nowotworowych – kostniakomięsaka czy raka oskrzelikowo-pęcherzykowego – zaobserwowano, że zarówno arginina, jak i aminokwasy rozgałęzione hamują ich proliferację. Wykazano także, że wzbogacenie dawki pokarmowej w olej rybny i argininę ogranicza efekty uboczne radioterapii u psów z nowotworami nosa.

Niemożność przekształcania tryptofanu w niacynę

W organizmie ssaków z tryptofanu może być syntetyzowana witamina B3 (kwas nikotynowy, niacyna). I tu uwaga: żywiąc  kota, należy pamiętać, że potrzebuje on większej ilości witaminy B3 niż pies. Kot nie może syntetyzować wystarczającej ilości kwasu nikotynowego z tryptofanu. Enzym karboksylaza pikolinowa przekształca u kotów większość tryptofanu w kwas glutaminowy, a witamina B3 pozostaje w organizmie w nieznacznych ilościach. Koty nie mają także możliwości przekształcenia tryptofanu do niacyny (witaminy B3), zatem ich zapotrzebowanie na ten składnik pokarmowy jest wyższe niż u psów (tabela 2).

TŁUSZCZ

Większe zapotrzebowanie na tłuszcz

W żywieniu psów i kotów tłuszcze stanowią jedno z głównych źródeł energii. Ponadto zwiększają smakowitość pożywienia. Koty wymagają istotnie większych ilości tłuszczu w diecie w porównaniu z psami. Wiąże się to z wyższym zapotrzebowaniem na kwas arachidonowy. Zarówno kot, jak i pies muszą otrzymać w pożywieniu kwas linolowy (tabela 2), a kot dodatkowo kwas arachidonowy (tabela 2), ponieważ jego organizm nie potrafi go sam wyprodukować z kwasu linolowego. Niedobór tych kwasów tłuszczowych powoduje linienie, stłuszczenie wątroby, anemię i problemy z płodnością.

Zapotrzebowanie na witaminę A

Witamina A bierze udział w procesach widzenia. Reguluje wzrost i różnicowanie się komórek. Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju organizmu. Uczestniczy w procesach rozrodczych. Ma ważne znaczenie dla funkcjonowania układu immunologicznego, skóry i błon śluzowych. Wpływa na metabolizm tkanki kostnej. W osoczu psów i kotów witamina A występuje w formie retinolu i estrów retinylu. Koty nie potrafią przekształcać beta-karotenów w witaminę A, gdyż nie posiadają enzymu (dioksygenaza karotenowa), który u innych gatunków rozdziela beta-karoten na dwie cząsteczki tej witaminy. Dlatego też nie dajemy kotu marchwi, w przeciwieństwie do psa. Pojawiły się jednak informacje, że proces przekształcania beta-karotenu do witaminy A – wbrew powszechnej opinii – może zachodzić nie tylko u psów, ale również u kotów. Niestety nie oszacowano jego wydajności. Niemniej stwierdzono, że najprawdopodobniej nie wystarcza on do zaspokojenia potrzeb organizmu na witaminę A, dlatego dieta kotów powinna zawierać pokarmy bogate w tę witaminę. Witamina A występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego, więc istotne jest, by w diecie znalazły się jej źródła: podroby (wątroba), tran czy dodatek syntetycznej witaminy A. Spełnia ona w organizmie kluczowe role, odpowiadając m.in. za widzenie, stan skóry i okrywy włosowej oraz wszystkich błon śluzowych organizmu. Ważne jest jej odpowiednie podawanie, gdyż nadmiar, czyli hiperwitaminoza, może spowodować istotne zmiany w organizmie rosnącego kota. Dochodzić może do zmian w rozwoju kośćca, a także przyczepów więzadeł i torebek stawowych, co w późniejszym wieku może objawiać się  deformacją kręgów szyjnych czy stawów łokciowych.

Częstotliwość karmienia i nawyki jedzeniowe

Koty jedzą kilkanaście małych posiłków w ciągu doby (w dzień i w nocy), natomiast dla psów optymalne jest podawanie pokarmu w 1-2 porcjach dziennie. Koty zjadają także znacznie mniejsze porcje niż psy. Z kolei posiłki psów są w większości przypadków obfite. Jest to pozostałość po zachowaniach żywieniowych dzikich przodków. U kotów zdecydowanie silniejszy jest instynkt łowny.  Są one bardziej wybredne w kwestii pokarmu niż psy – wybierają zazwyczaj pożywienie, które przypomina naturalne zdobycze. Dlatego też większość kotów chętniej zjada pokarmy mokre, podgrzane do temperatury ciała.

W kwestii picia koty to lenie. Odziedziczyły tę cechę po swoich przodkach (kot nubijski), którzy pochodzą przeważnie z suchych rejonów świata. Jednakże nasze koty muszą spożywać pewną minimalną ilość płynów. Szczególnie należy o tym pamiętać, podając karmę suchą.  Przyjmuje się, że dorosły kot powinien przyjmować około 50-60 ml płynów na kilogram masy ciała.

PODSUMOWANIE

Właściciele kotów i psów często sugerują się wygodą przy wyborze karmy dla obu czworonogów. Gdy w domu mieszka z nami zarówno pies, jak i kot, łatwiej jest kupować jeden rodzaj karmy. Pamiętajmy, że nawet duży kot to nie to samo, co mały pies. Kupowanie dla wszystkich zwierząt w domu tej samej karmy to zły pomysł. Jeżeli chcemy podać psu karmę przeznaczoną dla kotów lub odwrotnie, pamiętajmy, że:

  • swoiste cechy metabolizmu kota świadczą o tym, że jest on bezwzględnym mięsożercą
  • kot powinien otrzymywać pożywienie z wysoką zawartością mięsa, podczas gdy w diecie psa można uwzględnić niewielkie ilości – oprócz mięsa – warzyw czy nawet owoców
  • koty mają większe niż psy zapotrzebowanie żywieniowe na białko i tłuszcz
  • koty, w przeciwieństwie do psów, dodatkowo wymagają dostarczenia innych niezbędnych substancji odżywczych
  • aminokwasem niezbędnym w diecie kota jest tauryna
  • kot jest bardziej niż pies wrażliwy na niedobór argininy
  • koty mają większe zapotrzebowanie na kwas arachidonowy
  • kot nie wykorzysta beta-karotenu zawartego w wielu warzywach i owocach

Okazjonalne podjadanie karmy dla psów przez kota i odwrotnie nie bywa z reguły szkodliwe, ale jeśli zauważymy, że często tak się dzieje, należy zareagować i nie pozwalać na taką zamianę pożywienia. Ze względu na liczne różnice żywieniowe występujące u psów i kotów zwierzęta te powinny otrzymywać karmy przeznaczone dla swojego gatunku.

dr hab. inż. Wioletta Biel, specjalista ds. żywienia zwierząt

Bibliografia

Anderson i wsp. 1995. Effect of fish oil and arginine on acute effects of radiation injury in dogs with nasal tumors: A double-blind, randomized study. Annual Meeting of the American College of Veterinary Radiology and the Veterinary Cancer Society, Chicago, IL, USA.

Bartoshuk i wsp. 1975. Taste rejection of nonnutritive sweeteners in cats. Journal of Comparative and Physiological Psychology. 89.

Belfield W.O., Stone I. 1975. Megascorbic prophylaxis and megascorbic therapy: a new orthomolecular modality in veterinary medicine. International Journal of Preventive Medicine. 2.

Berwid S. 2011. Dlaczego on wybrzydza. Kocie Sprawy. 108.

Bradshaw, J. W. (2006). The evolutionary basis for the feeding behavior of domestic dogs (Canis familiaris) and cats (Felis catus). The Journal of Nutrition. 136.

FEDIAF. 2018. Nutritional Guidelines For Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs (Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla kotów i psów). The European Pet Food Industry Federation.

Green i wsp. 2012. Domestic cats convert [2H8]-β-carotene to [2H4]-retinol following a single oral dose. Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition (Berl). 96(4).

Hewson-Hughes i wsp. 2011. The effect of dietary starch level on postprandial glucose and insulin concentrations in cats and dogs. British Journal of Nutrition. 106.

Hewson-Hughes i wsp. 2013. Geometric analysis of macronutrient selection in breeds of the domestic dog, Canis lupus familiaris. Behavioral ecology: official journal of the International Society for Behavioral Ecology. 24(1).

Hullár i wsp. 2011. Factors influencing the food preference of cats. Journal of Animal Physiology and Animal Nutrition. 85.

Jank M. 2015. Kot jako mięsożerca – co to oznacza dla lekarza weterynarii? Magazyn Weterynaryjny. 10.

Kondrasiuk A. 2011. Widziane kocim nosem – wpływ węchu na zachowanie kota. Magazyn Weterynaryjny. 07.

Kosińska i wsp. 2013. Stłuszczenie wątroby u kotów – patogeneza, objawy i leczenie. Życie Weterynaryjne. 88(11).

Kulasek i wsp. 2005. Tauryna w dietoprofilaktyce oraz dietoterapii kotów i psów. Życie Weterynaryjne. 80(2)

Kurosat i Kungl. Składniki pokarmowe. W: Podstawy żywienia psów i kotów. (red. M. Ceregrzyn), Wrocław.

Laidlaw i wsp. 1990. The Taurine Content of Common Foodstuffs. J Parenter Enteral Nutr. 14(2).

Łojszczyk-Szczepaniak i wsp. 2012. Hiperwitaminoza A u kotów – choroba zapomniana? Magazyn Weterynaryjny. 7.

NRC 2006. Nutrient Requirements and Dietary Nutrient Concentrations. In: Nutrient Requirements of Dogs and Cats. The National Academic Press, Washington, DC.

Ostaszewski i Jank. 2000. Różnice w metabolizmie psów i kotów-wymagania żywieniowe. Magazyn Weterynaryjny (Supl. KOTY).

Polizopoulou i wsp. 2005. Hypervitaminosis A in the cat: a case report and review of the literature. Journal of Feline Medicine and Surgery. 7.