SZUKASZ POMYSŁÓW NA AKTYWNE CHWILE Z PSEM? POZNAJ ZASADY ZABAW Z PIŁKĄ!
Dla terierów, chartów i psów północy kopanie to naturalna, atawistyczna potrzeba, ale dotyczy ona także innych ras. Z przekopanymi grządkami i ogródkami zmagamy się dość często, rzadziej jednak znajdujemy sposób na radzenie sobie z niszczycielskim hobby naszych pupili.
By osiągnąć kompromis i pozostać właścicielem nienaruszonego trawnika oraz szczęśliwego psa, który swobodnie zaspokaja swoje potrzeby, konieczne jest wprowadzenie określonych rozwiązań i zasad. Dostępny powyżej materiał szkoleniowy naszego behawiorysty Piotra pomoże Wam w kilku krokach uporać się z problemem kopania.
Do treningu będą potrzebne
-
-
- ulubiony gryzak lub zabawka psa
- przysmaki
- miękka ziemia i kilka desek (materiały na psią piaskownicę)
Nawyk kopania bywa u czworonogów tak silny, że samo wprowadzanie zakazów może nie wystarczyć. By trening był efektywny, nie sprawił psu trudności i nie stał się dla niego źródłem stresu, warto zdecydować się na etapowe szkolenie z wykorzystaniem rekwizytów. Dobrym rozwiązaniem będzie także wzmożenie kontroli nad psem na czas, w którym będzie sobie przyswajał nowe nawyki. Oto zasady i ćwiczenia, które pomogą Ci uporać się z problemem psiego kopania w ogródku.
ĆWICZENIA DLA BELLI
1. Wyznacz miejsce, w którym psu wolno kopać, i zachęć go do tej aktywności.
2. Oducz psa nawyku kopania w niewłaściwych miejscach.
3. Zwiększ kontrolę nad psem i stosuj uniemożliwienie.
WYZNACZ MIEJSCE, W KTÓRYM PSU WOLNO KOPAĆ
Zanim oduczysz psa kopania w niewłaściwych miejscach, wyznacz przestrzeń, w której zawsze będzie mógł zaspokajać tę potrzebę. Idealnym rozwiązaniem będzie psia piaskownica! Wystarczy, że zbijesz kilka desek, a przestrzeń między nimi wypełnisz miękką ziemią. Pamiętaj, by gotowa piaskownica miała odpowiednią wielkość – Twój pies powinien się w niej mieścić i mieć pełną swobodę ruchu.
Zakop w piaskownicy ulubione gryzaki psa, zabawki lub większe przysmaki, za którymi szczególnie przepada. Zawołaj pupila i zachęć go do kopania komendą „szukaj” i radosnym, energicznym tonem. Chwal psa za każdym razem, gdy kopie w wyznaczonym dla niego miejscu. Niech przykład idzie z góry – pomóż psu odkrywać uroki piaskownicy, by mógł naśladować Cię i przyłączyć się do zabawy.
O MOTYWACJI W SZKOLENIU PSA PRZECZYTASZ TAKŻE W NASZYM PORADNIKU!
ODUCZ PSA NAWYKU KOPANIA W NIEWŁAŚCIWYCH MIEJSCACH
Twój pies ma już własną przestrzeń, w której może zaspokajać potrzebę kopania. Czas więc na pozbycie się niewłaściwych nawyków.
Obserwuj uważnie zachowanie pupila. Za każdym razem, gdy zainteresuje się dołkiem lub miejscem poza piaskownicą, w którym zazwyczaj kopie, zastosuj komendę „nie”. Zablokuj psa stanowczo, ale delikatnie – tak, by nie wywołać u niego strachu. Jeśli zrezygnuje ze swoich zamiarów, pochwal go i nagródź.
DLACZEGO KOMENDA „NIE” JEST TAK WAŻNA I KIEDY MOŻE SIĘ PRZYDAĆ? SPRAWDŹCIE!
Bądź konsekwentny i uważny – wprowadzenie nowych nawyków wymaga sporej cierpliwości. Stosuj ćwiczenia 1. i 2. równolegle i czekaj na moment, w którym Twój psiak zrozumie, że piaskownica jest jedynym miejscem, gdzie może zaspokajać potrzebę kopania.
ZWIĘKSZ KONTROLĘ NAD PSEM I STOSUJ UNIEMOŻLIWIENIE
Do czasu, gdy Twój pies nie zrozumie, że może kopać w piaskownicy, a w innych miejscach nie, staraj się nie zostawiać go samego w ogrodzie. Zabieraj go ze sobą, gdy wchodzisz do domu, i partneruj mu w ogrodowych zabawach.
Psy często stosują zachowania samonagradzające, a kopanie w ogrodzie może być jednym z nich – uniemożliwienie pomoże Ci w porę zapobiegać takim sytuacjom.
PODSUMOWANIE
Po kilku dniach ćwiczeń i zaznajamiania psa z piaskownicą zaobserwujesz z pewnością, że specjalnie wyznaczone miejsce do kopania przyniesie Twojemu pupilowi wiele radości. To ważne dla efektów ćwiczenia – szczęśliwy pies, czyli pies z zaspokojonymi potrzebami, znacznie chętniej będzie uczestniczył w treningu i szybciej nauczy się dobrych nawyków.
Jednocześnie dzięki komendzie „nie” będziesz mieć pewność, że pies zna Twoje oczekiwania: wie, że nie wolno mu kopać poza piaskownicą, w miejscach, o które dbasz i które powinny pozostać poza zasięgiem psich łap.