Przepis na idealny spacer z psem – vol. 2

Pierwszą część naszego artykułu zakończyliśmy na tym, że podczas spaceru warto znaleźć czas na wspólny trening posłuszeństwa z psem. W drugiej części przyjrzymy się kilku ważnym umiejętnościom, które warto trenować z pupilem, aby spacer był przyjemny i bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla naszego psa. Opiszę też kilka kwestii, na które należy zwracać szczególną uwagę podczas wspólnych przechadzek.

Komendy przydatne (a nawet niezbędne!) na spacerze

Ćwiczenie #1 Skupienie uwagi

To podstawowe ćwiczenie może się przydać podczas codziennych spacerów, gdy Twój pies nadmiernie się interesuje innymi czworonogami, ludźmi czy samochodami, rowerzystami itp. Gdy dobrze wytrenujesz skupienie uwagi u swojego psa, łatwiej będzie Wam się poruszać w ciasnych miejscach, jak przejścia podziemne, przejścia dla pieszych, wąskie miejskie chodniki itp. Pamiętaj, że gdy pies jest na Tobie skoncentrowany – świat zewnętrzny staje się dla niego mniej ważny, bo zwierzak odczuwa radość ze współpracy z Tobą.

Czytaj więcej: Skupianie uwagi psa na przewodniku – jak nauczyć psa?

Ćwiczenie #2 Luźna smycz

Smycz przydaje się podczas prawie każdego spaceru z psem. Dlatego kolejny element, na który warto zwrócić uwagę, to trening luźnej smyczy. Ćwicz też chodzenie przy nodze – gdy pies idzie przy nodze, nie ciągnie smyczy, a dodatkowo można w ten sposób bezpiecznie wyminąć grupkę ludzi czy innego czworonoga na spacerze. Oczywiście pies nie powinien iść przy nodze podczas całego spaceru na smyczy – powinien mieć także nieco swobody. Dlatego warto pamiętać o zasadzie naprzemienności – przez kilkadziesiąt kroków prosimy pupila, aby szedł przy naszej nodze, po czym dajemy hasło „koniec” i pozwalamy psu węszyć, ale nie pozwalamy ciągnąć.

Czytaj więcej: Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?

fajny spacer z psem

Ćwiczenie #3 Przywołanie

Chyba najważniejsza umiejętność. Daje nam ogromny komfort – gdy odpinamy psa ze smyczy, nie musimy się martwić, czy do nas wróci. Przez to pies zyskuje dawkę swojej upragnionej swobody, a my – nie stresujemy się. Aby przywołanie było skuteczne – najpierw trenuj jego podstawy, a następnie zacznij ćwiczyć odwołanie.

Czytaj więcej: Jak nauczyć psa komendy „do mnie”?

Ćwiczenie #4 Komenda „nie”

W wielu miejscach podczas spacerów nasze psy mogą znaleźć „pyszności” w postaci resztek jedzenia, opakowań po fast foodach, jedzenia dla gołębi itp. Niestety coraz częściej usłyszeć można o trutkach specjalnie pozostawionych na trawnikach, gdzie wyprowadzane są czworonogi. Dlatego warto wytrenować komendę „nie” lub „puść”, które oznaczają dla psa powstrzymanie się od określonego zachowania – w tym przypadku niepodejmowanie jedzenia.

Czytaj więcej: Komenda „nie” w stopniu zaawansowanym

Jak trenować, aby ćwiczenia posłuszeństwa dały pożądany efekt?

Najpierw znajdź spokojne i bezpieczne miejsce do ćwiczeń, gdzie niewiele rzeczy będzie w stanie rozproszyć Twojego psa. W takich miejscach trenuj do momentu, gdy pupil będzie reagował na komendy za każdym razem. Następnie znajdź miejsce, gdzie możesz poćwiczyć w większej odległości od rozpraszających czynników – np. na łączce, gdzie możesz się ustawić w odległości 30-40 metrów od przechodzących ludzi czy psów na smyczy. Gdy to nie stanowi dla Twojego pupila problemu – stopniowo zmniejszaj odległość od rozpraszaczy – zacznij trenować w odległości 20 metrów, potem 10, 5 itd. Znajdź podczas spaceru kilka miejsc, gdzie możesz w ten sposób stopniowo zmniejszać dystans. A gdy to opanujecie – zacznijcie trenować w warunkach najtrudniejszych – np. ćwiczcie mijanie innych psów i ludzi, obchodząc ich łukiem na chodniku.

Mały biały piesek na spacerze

Na co zwracać szczególną uwagę podczas spacerów z psem?

Spotkania z psimi kuplami

Pamiętaj, że psy to zwierzęta bardzo społeczne i w większości mają dużą potrzebę spotykania się z psimi kumplami. Ale tak samo jak u ludzi, u psów też znajdziemy wiele różnych charakterów. Są osobniki bardziej i mniej towarzyskie. Na pewno wśród znajomych znajdziesz osoby, które chętnie spędzają wieczory na spotkaniach z innymi, i takie, które wolą wieczór spędzić z książką w samotności, osoby bardziej towarzyskie i takie, które do kontaktów społecznych nie dążą. Podobnie będzie u psów – są osobniki nawiązujące kontakty z innymi psami bardziej i mniej chętnie. Jeżeli trudno Ci ocenić charakter swojego psa – poproś o pomoc behawiorystę. Ważne jest także, aby stwarzać okazje do spotkań naszego psa z osobnikami, z którymi dobrze się czuje. Możesz spróbować zapoznać pupila najpierw z jednym psiakiem – pamiętaj, aby nie zaznajamiać go na siłę ze wszystkimi psami na osiedlu.

Bezpieczeństwo podczas spaceru

Gdy Twój pies nie jest jeszcze dobrze wyszkolony i nie zawsze jest posłuszny – pamiętaj o bezpieczeństwie. Wybieraj takie miejsca, gdzie jest bezpiecznie i możesz pozwolić psu swobodnie biegać. Jeśli jednak nie masz pewności, czy pupil do Ciebie wróci, możesz skorzystać ze smyczy treningowej. Gdy Twój pies może zjeść coś, co będzie szkodliwe, i nie zna jeszcze komendy „nie” – zastosuj kaganiec. Stosuj go także, gdy Twój pies może stanowić zagrożenie dla innych czworonogów czy ludzi.

Piesek na spacerze leży pośród jesiennych liści

Rozluźnienie i odpoczynek

Czas spaceru najlepiej jest zaaranżować tak, aby rozgrzać psa – na początku może swobodnie powęszyć, możecie też trenować elementy psiego posłuszeństwa. Gdy będziecie ćwiczyli bardziej dynamicznie, najpierw zapewnij swojemu zwierzakowi rozgrzewkę – dobrym sposobem na to jest trenowanie sztuczek. Potem przejdź do bardziej dynamicznych ćwiczeń czy zabaw. Pod koniec spaceru nie zapomnij o rozluźnieniu i wyciszeniu psa – np. spokojnym spacerem na smyczy w drodze do domu. Dla wielu czworonogów spacer jest bardzo ekscytującym przeżyciem, dlatego możesz potem dać pupilowi coś do żucia lub lizania, co pozwoli mu płynnie przejść ze stanu pobudzenia do stanu spoczynku. W ten sposób sprawisz, że spacer będzie dla Twojego psa wyczerpujący, ale jednocześnie łatwiej mu będzie się wyciszyć po powrocie.

Balans

Na koniec warto dodać, że każdy psiak będzie potrzebował innego rozłożenia aktywności podczas spaceru. Psy pierwotne i psy północy będą potrzebowały dużo swobodnego węszenia, charty – biegania, a bordery – współpracy z człowiekiem. Ale czy to oznacza, że powinieneś rezygnować z innych elementów spaceru? Absolutnie nie! Weźmy na przykład psa rasy husky – jeżeli nie zadbasz o szukanie odpowiednich zabaw dla swojego pupila lub zaniedbasz trening posłuszeństwa, to pies, który z natury jest niezależny, będzie na Ciebie zwracał jeszcze mniejszą uwagę. A co z border collie? Czy skoro te psy tak uwielbiają pracę z człowiekiem, to trzeba cały czas z nimi trenować? Nie będzie to najlepsze rozwiązanie. Należy wyraźnie podzielić czas spaceru na pracę, swobodne węszenie, wyciszenie i odpoczynek oraz ewentualne spotkania z psimi kumplami.