Pierwszą część naszego artykułu zakończyliśmy na tym, że podczas spaceru warto znaleźć czas na wspólny trening posłuszeństwa z psem. W drugiej części przyjrzymy się kilku ważnym umiejętnościom, które warto trenować z pupilem, aby spacer był przyjemny i bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla naszego psa. Opiszę też kilka kwestii, na które należy zwracać szczególną uwagę podczas wspólnych przechadzek.
Spis treści:
- 1. Komendy przydatne (a nawet niezbędne!) na spacerze
- 1.1 Ćwiczenie #1 skupienie uwagi
- 1.2 Ćwiczenie #2 luźna smycz
- 1.3 Ćwiczenie #3 przywołanie
- 1.4 Ćwiczenie #4 komenda „nie”
- 2. Jak trenować, aby ćwiczenia posłuszeństwa dały pożądany efekt?
- 3. Na co zwracać szczególną uwagę podczas spacerów z psem?
- 4. Spotkania z psimi kuplami
- 5. Bezpieczeństwo podczas spaceru
- 6. Rozluźnienie i odpoczynek
- 7. Balans
Komendy przydatne (a nawet niezbędne!) na spacerze
Ćwiczenie #1 Skupienie uwagi
To podstawowe ćwiczenie może się przydać podczas codziennych spacerów, gdy Twój pies nadmiernie się interesuje innymi czworonogami, ludźmi czy samochodami, rowerzystami itp. Gdy dobrze wytrenujesz skupienie uwagi u swojego psa, łatwiej będzie Wam się poruszać w ciasnych miejscach, jak przejścia podziemne, przejścia dla pieszych, wąskie miejskie chodniki itp. Pamiętaj, że gdy pies jest na Tobie skoncentrowany – świat zewnętrzny staje się dla niego mniej ważny, bo zwierzak odczuwa radość ze współpracy z Tobą.
Czytaj więcej: Skupianie uwagi psa na przewodniku – jak nauczyć psa?
Ćwiczenie #2 Luźna smycz
Smycz przydaje się podczas prawie każdego spaceru z psem. Dlatego kolejny element, na który warto zwrócić uwagę, to trening luźnej smyczy. Ćwicz też chodzenie przy nodze – gdy pies idzie przy nodze, nie ciągnie smyczy, a dodatkowo można w ten sposób bezpiecznie wyminąć grupkę ludzi czy innego czworonoga na spacerze. Oczywiście pies nie powinien iść przy nodze podczas całego spaceru na smyczy – powinien mieć także nieco swobody. Dlatego warto pamiętać o zasadzie naprzemienności – przez kilkadziesiąt kroków prosimy pupila, aby szedł przy naszej nodze, po czym dajemy hasło „koniec” i pozwalamy psu węszyć, ale nie pozwalamy ciągnąć.
Czytaj więcej: Jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy?
Ćwiczenie #3 Przywołanie
Chyba najważniejsza umiejętność. Daje nam ogromny komfort – gdy odpinamy psa ze smyczy, nie musimy się martwić, czy do nas wróci. Przez to pies zyskuje dawkę swojej upragnionej swobody, a my – nie stresujemy się. Aby przywołanie było skuteczne – najpierw trenuj jego podstawy, a następnie zacznij ćwiczyć odwołanie.
Czytaj więcej: Jak nauczyć psa komendy „do mnie”?
Ćwiczenie #4 Komenda „nie”
W wielu miejscach podczas spacerów nasze psy mogą znaleźć „pyszności” w postaci resztek jedzenia, opakowań po fast foodach, jedzenia dla gołębi itp. Niestety coraz częściej usłyszeć można o trutkach specjalnie pozostawionych na trawnikach, gdzie wyprowadzane są czworonogi. Dlatego warto wytrenować komendę „nie” lub „puść”, które oznaczają dla psa powstrzymanie się od określonego zachowania – w tym przypadku niepodejmowanie jedzenia.
Czytaj więcej: Komenda „nie” w stopniu zaawansowanym
Jak trenować, aby ćwiczenia posłuszeństwa dały pożądany efekt?
Najpierw znajdź spokojne i bezpieczne miejsce do ćwiczeń, gdzie niewiele rzeczy będzie w stanie rozproszyć Twojego psa. W takich miejscach trenuj do momentu, gdy pupil będzie reagował na komendy za każdym razem. Następnie znajdź miejsce, gdzie możesz poćwiczyć w większej odległości od rozpraszających czynników – np. na łączce, gdzie możesz się ustawić w odległości 30-40 metrów od przechodzących ludzi czy psów na smyczy. Gdy to nie stanowi dla Twojego pupila problemu – stopniowo zmniejszaj odległość od rozpraszaczy – zacznij trenować w odległości 20 metrów, potem 10, 5 itd. Znajdź podczas spaceru kilka miejsc, gdzie możesz w ten sposób stopniowo zmniejszać dystans. A gdy to opanujecie – zacznijcie trenować w warunkach najtrudniejszych – np. ćwiczcie mijanie innych psów i ludzi, obchodząc ich łukiem na chodniku.