Spis treści:
Kiedyś…
Od kilkunastu tysięcy lat (czyli odkąd rozpoczął się proces udomowienia psa) do całkiem niedawna zwierzak ten pełnił w świecie ludzkim funkcję użytkową. Pomagał w polowaniu, tropiąc i płosząc zwierzynę. Pilnował i zganiał zwierzęta gospodarcze – owce czy bydło. Ponadto pomagał handlarzom, ciągnąc zaprzęgi z ciężkimi ładunkami. Nie można też nie wspomnieć o tym, że teriery wykorzystywane były do łapania szczurów w miastach. Można więc powiedzieć, że pies był „narzędziem” pomocnym ówczesnemu człowiekowi w codziennym życiu i pracy.
Dzisiaj…
Dziś pies odgrywa inną rolę – jest przede wszystkim naszym przyjacielem. Stał się nieodłącznym członkiem grup społecznych, które tworzymy. Towarzyszy nam mimo wielu zmian pojawiających się w naszym życiu, jak przeprowadzki, powiększanie się rodziny itp. Potrafi się w dość szybkim tempie zaadaptować do nowych warunków i w wielu przypadkach jest traktowany jak pełnoprawny członek rodziny. Jest fenomenalnym gatunkiem badanym przez wielu socjologów czy etologów, przez których nazywany bywa „kameleonem ewolucji”. Oczywiście są dziedziny, w których pomoc psa wciąż jest nie do zastąpienia – poszukiwanie ludzi w zawalonych budynkach, wykrywanie narkotyków czy ładunków wybuchowych.
Można też zaobserwować psiaki pracujące w wojsku czy policji, gdzie pełnią funkcje obronne lub tropiące. Na co dzień psy pracujące możemy również spotkać na ulicach, w charakterze przewodników osób niewidomych. Ponadto w leczeniu różnych schorzeń wykorzystuje się psiaki jako wsparcie terapeutyczne – to tzw. kynoterapia lub dogoterapia. Zwierzak pomaga osobom wykluczonym społecznie nawiązywać kontakty i otworzyć się na emocje. Zaspokaja również potrzebę więzi i przyjaźni u ludzi samotnych, w podeszłym wieku lub chorych.
Nasze pasje i pies
Ponieważ psy towarzyszą nam niemal w każdej sferze życia, warto zastanowić się, jakiej rasy zwierzak mógłby dzielić z nami nasze pasje. Jeśli ktoś lubi biegać, idealnie byłoby, gdyby wybrał psa, który się do tego będzie nadawał. Znakomitym towarzyszem biegów może być np. siberian husky czy wyżeł. W tym drugim przypadku musimy pamiętać, że nie każdemu psu myśliwskiemu będzie w smak bieganie długimi kilometrami na smyczy, gdyż rasy te mają dużą potrzebę eksplorowania, węszenia czy tropienia. I tutaj to psia potrzeba może w nas obudzić nowe pasje. Może warto poszukać szkoły, w której organizowane są zajęcia z poszukiwania ludzi w terenie albo tropienia zapachów? Podczas takich ćwiczeń z pupilem możemy znów poczuć fascynację, która towarzyszyła nam, gdy będąc dzieckiem, bawiliśmy się w podchody czy szukanie ukrytych skarbów. Dzieląc pasje z psiakiem, możemy go lepiej poznać, a wspólne aktywności mogą stać się ciekawą formą spędzania czasu dla obu stron.