W letnie i ciepłe miesiące możesz zauważyć u psa niepokojące objawy zapalenia skóry, które wygląda, jakby go ktoś miejscowo oparzył, zranił czy nawet postrzelił. Do tego wszystko rozwija się w bardzo szybkim tempie i z drobnej kropeczki w ciągu kilku minut robi się coraz większy odczyn. Pies jest niespokojny, piszczy i non stop liże i gryzie dane miejsce. Warto wiedzieć, kiedy może przytrafić się taka forma zapalenia skóry, jak reagować w takiej sytuacji, czy jest to groźne i czy są domowe metody leczenia hot spotów.
Spis treści:
Co to jest i jak wygląda hot spot?
Hot spot po przetłumaczeniu z języka angielskiego oznacza gorące miejsce, a dokładniej gorącą plamę. Określenie to w bardzo trafny sposób opisuje obraz choroby. W nomenklaturze medycznej nazwa opisywanego schorzenia to ostre sączące zapalenie skóry lub też ropno-urazowe zapalenie skóry. Jest to forma powierzchniowego, ogniskowego zapalenia skóry, która występuje przede wszystkim u psów z tendencją do rozwoju alergii, czyli u alergików i u atopików. Takie „gorące miejsce” najczęściej pojawia się na tułowiu czy w okolicach grzbietu i karku.
Choroba ta ma szybki przebieg i w ciągu kilku godzin z lekkiego zaczerwienienia skóry, w wyniku silnego świądu i powstałych samouszkodzeń, powstaje rumień zapalny. Pojawiają się przełysienia, a także wysięk zapalny z cechami ostrego zapalenia skóry. Im szybciej wdroży się odpowiednie postępowanie terapeutyczne, tym lepiej dla psa. Nieleczony hot spot może doprowadzić do zapalenia głębszych warstw skóry oraz rozszerzenia się procesu na większy obszar ciała.
Czytaj także: Zapalenie i świąd skóry u psa – co musisz wiedzieć?
Hot spot u psa – przyczyny
Wśród przyczyny hot spotów wymienia się:
- pogryzienie przez owady, mrówki, pająki, pchły i inne ektopasożyty (jako reakcja nadwrażliwości),
- kontaktowe zapalenie skóry (po bezpośrednim kontakcie z jakąś konkretną drażniącą substancją, np. płynem do podłóg, nawozem, lub np. świeżo przyciętą trawą),
- choroby zatok i gruczołów około odbytowych (jako czynnik powodujący świąd),
- zapalenie zewnętrznych kanałów słuchowych (jako czynnik powodujący świąd tej okolicy).
Hot spot u psa nierzadko pojawia się po wizycie u groomera – szczególnie po strzyżeniu – lub też po kąpieli w stawie czy jeziorze. W pierwszym przypadku najczęściej za przyczynę uznaje się zacięcie skóry lub jej podrażnienie, w drugim – niedokładne wysuszenie psa oraz zabrudzenie bakteriami bytującymi w danym zbiorniku wodnym.
Podobnie hot spot może pojawić się po ulewnym deszczu, gdy wilgoć przy skórze utrzymuje się dłużej w skłębionej sierści. Niekiedy hot spot u psa pojawia się po zabawie w piachu na plaży lub też po dłuższym wylegiwaniu się na świeżo skoszonej trawie, gdy skóra po prostu zostanie mechanicznie podrażniona. Niektórzy dopatrują się także związku z karmą spożywaną przez zwierzę i jej składem, a dokładnie ze źródłem białka, które może być alergenem. Przyczyny choroby to tak naprawdę każdy powód ostrego, miejscowego świądu. Wiemy, że u podstaw choroby leży reakcja nadwrażliwości, jednak nie znamy jednej, konkretnej przyczyny powstania tego schorzenia. Ważną informacją jest fakt, że jest to choroba sezonowa, która występuje przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim. Rasy z predyspozycjami do rozwoju hot spotów to: labradory, mopsy, buldogi francuskie, berneńskie psy pasterskie, golden retrievery, chow-chowy, owczarki niemieckie.
Hot spoty występują przede wszystkim u psów:
- z tendencją do atopowego zapalenie skóry,
- alergików np. pokarmowych,
- wykazujących alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS),
- z gęstą okrywą włosową, u których włos jest długi (np. golden retrievery).
Hot spot u psa – objawy
Jak już wspomniałam, w wyniku reakcji nadwrażliwości oraz miejscowego namnażania się bakterii powstaje proces zapalny skutkujący silnym świądem. Oznacza to jedno – pies zaczyna się intensywnie drapać i lizać w danym miejscu. Może także się tarzać czy ocierać o przedmioty, np. kanapę, podłogę i dywany – wszystko po to, by sobie ulżyć. Jest to jednak złudne, bo tylko potęguje objawy. W tej sytuacji priorytetem jest jak najszybsza wizyta w gabinecie weterynaryjnym w celu dezynfekcji rany, a także podania leku przeciwzapalnego i przeciwświądowego.
Zmiany skórne najczęściej lokalizują się w okolicy grzbietu i karku, kończyn, w tym także po wewnętrznej stronie ud, a także na skórze brzucha czy na głowie. Nierzadko są to policzki czy dobrzuszna strona szyi.
Choroba ma charakter szybko postępujący, z godziny na godzinę obraz zmian skórnych diametralnie się zmienia. Niewielkie punktowe zaczerwienienie skóry staje się coraz większe, osiągając rozmiary nawet kilkunastu centymetrów. Zwiększona wilgotność w sierści i miejscowe podniesienie temperatury sprzyjają nagłemu namnożeniu się drobnoustrojów skórnych, co skutkuje ostrym zapaleniem. Pojawia się obrzek skóry, silne zaczerwienienie i ból. Dodatkowo widoczne są zapalenie mieszków włosowych oraz przełysienia. Najczęściej pojawia się także wysięk zapalny.
Zapaleniu towarzyszy obecność bakterii najczęściej bytujących na skórze psa, czyli gronkowców – Staphylococcus pseudointermedius, oraz drożdżaków z grupy Malessezia spp.