Choć wybór podstawowych akcesoriów dla czworonożnych osesków może wydawać się prostym zadaniem, właściciele nie zawsze wiedzą, jaka obroża dla szczeniaka będzie najlepsza lub jakie wybrać dla niego szelki. Takie wątpliwości nie są bezpodstawne – szczeniaczki mają inne potrzeby i możliwości oraz inną budowę anatomiczną niż dorosłe psy.
Spis treści:
Co warto mieć na uwadze, nim zaczniemy kompletować spacerowy niezbędnik szczeniaka? Jakie akcesoria dobrze spełnią swoją rolę w pierwszych miesiącach życia pieska, a które mogą stać się przyczyną jego dyskomfortu i problemów zdrowotnych? Sprawdźcie i wybierzcie rozwiązania skrojone na miarę potrzeb szczeniaka!
OBROŻA DLA SZCZENIAKA
Zanim wymienimy cechy, które powinna mieć idealna obroża dla szczeniaka, warto poświęcić chwilę na przyjrzenie się produktom, których zdecydowanie NIE POWINNIŚMY wybierać dla naszego psiego malucha.
Są to przede wszystkim obroże zaciskowe i metalowe – wszelkiego rodzaju łańcuszki, dławiki i kolczatki. Takie akcesoria zaliczają się do sprzętu szkoleniowego stosowanego w metodzie awersyjnej. Ich zadanie to wywoływanie u psa dyskomfortu i bólu, a w konsekwencji – emocji takich jak niepokój, strach i obawa przed karą. Jako zwolennicy szkolenia metodą pozytywną odradzamy ich stosowanie zarówno u szczeniaków, jak i u dorosłych osobników. Relacja człowiek–pies zbudowana w oparciu o motywację i nagrody przyniesie obu stronom znacznie więcej radości i korzyści.
Obroża dla szczeniaka powinna mieć stały obwód, który nie zmieni się po jej zapięciu – unikaj takich, które zaciskają się na szyi psa lub boleśnie wbijają się w jego skórę.
Możesz zdecydować się zarówno na obrożę parcianą, jak i wykonaną ze skóry, ale właściciele psów o krótkiej sierści powinni pamiętać, że potrzebują one miękkiej obroży z delikatniejszych materiałów, która nie będą wycierać sierści na szyi.
Dla szczeniaka dużej i silnej rasy wybierzmy szeroką obrożę – cienka podczas ciągnięcia za smycz wywoła ucisk na krtań, co z pewnością będzie dla pieska źródłem silnego dyskomfortu.
SZELKI DLA SZCZENIAKA
Wybór odpowiednich szelek dla szczeniaka jest dużo trudniejszy niż wybór obroży. Nie wszystkie nadają się dla psich maluchów, a duża różnorodność szelek dostępnych na rynku sprawia, że właściciel musi się orientować w ich przeznaczeniu, funkcjach, wadach i zaletach. Koniecznie przeczytaj nasze zestawienie, zanim kupisz pierwsze szelki dla swojego pupila!
Jakie są podstawowe rodzaje szelek?
– Szelki z zapięciem z przodu do nauki chodzenia na luźnej smyczy – ten rodzaj szelek powinien być odpowiednio dobrany i zapinany oraz wykorzystywany wyłącznie pod okiem trenera jako narzędzie szkoleniowe u dorosłych psów, które mają wykształcony kościec. Przeciwwskazaniem do stosowania szelek z zapięciem z przodu jest również występowanie problemów ze stawami i postawą u psa.
– Szelki typu guard – zbudowane z dwóch obręczy połączonych paskami (grzbietowym i mostkowym).Jedna obręcz opina klatkę piersiową psa, druga – okolice szyi. Guardy to bardzo wygodne, komfortowe szelki, które nie powodują u psów problemów ze stawami i kośćcem – zdecydowanie można polecić je właścicielom szczeniaków. Zaawansowane modele zbliżone budową do szelek typu guard wykorzystuje się czasem do treningów tropienia. Takie profesjonalne szelki są lepiej dopasowane do budowy anatomicznej psa.