Złościmy się, boimy, bywamy uparci, przygnębieni lub silnie zaaferowani zdarzeniami dnia codziennego – zupełnie jak nasi pupile! Doświadczanie różnorodnych stanów emocjonalnych dotyczy zarówno ludzi, jak i psów, a radzenie sobie z nimi jest dla jednych i drugich sposobem na osiągnięcie wewnętrznej równowagi. Jaki jest przepis na psie szczęście? Czy mowa ciała psa zdradza jego samopoczucie? Co zrobić, by trafnie rozpoznać nastrój psa i zapobiegać jego wahaniom?
Spis treści:
- 1. Od emocji do nastroju, czyli trochę teorii
- 2. Jestem szczęśliwy, gdy… trzy fundamenty psiej równowagi
- 3. Co pies, to charakter – nastroje a temperament
- 4. Wyróżniamy 5 form obniżonego nastroju u psów
- 5. Pies introwertyk przy obniżonym nastroju często:
- 6. Pies ekstrawertyk przy obniżonym nastroju często:
- 7. Właściciel – oparcie, bezpieczeństwo i siła sprawcza
- 8. Możemy więc skutecznie poprawiać nastrój naszych psów! w jaki sposób? oto kilka rad
- 9. Spokojny i bez problemów – wzór na psie szczęście
Od emocji do nastroju, czyli trochę teorii
Zacznijmy od przyjrzenia się strukturze psiego samopoczucia. Jego podstawą są emocje, czyli odczucia, które pies przeżywa w danym momencie, w konkretnej chwili. Nastrój zaś możemy rozumieć jako pewien stan, który utrzymuje się przez dłuższy czas – zarówno przez jakąś część dnia (np. wieczór), jak i porę roku (np. jesień). Jeśli emocja to jedno ziarenko fasoli, o nastroju możemy mówić w przypadku całego woreczka wypełnionego ziarnami – taka wizualizacja ułatwi nam rozumienie podstawowych pojęć dotyczących samopoczucia naszego psiaka.
Istotne jest, że na nastrój psa składają się poszczególne emocje, które pies przeżywa w ciągu doby – nie da się więc odciąć jednego od drugiego.
Jestem szczęśliwy, gdy… Trzy fundamenty psiej równowagi
Można powiedzieć, że nastrój (czy też samopoczucie) to stan pewnej równowagi, która utrzymuje się, jeżeli psiak:
- czuje się bezpiecznie przy swoim opiekunie i w jego środowisku,
- ma zaspokojone wszelkie podstawowe potrzeby fizyczne i społeczne (kontakt z człowiekiem, zabawa, eksplorowanie terenu, węszenie czy zdobywanie),
- ma ustalone jasne zasady i zna sekwencje postępowania w różnych sytuacjach (wie, że przed spacerem powinien się uspokoić, a smyczy odepniemy mu dopiero wtedy, kiedy przejdzie kilka kroków przy nodze).
Każdy z tych komponentów to fundament równowagi emocjonalnej psa. Jeśli któryś z nich znika, nasz pupil staje się podatny na silne emocje i łatwiej ulega długotrwałym zachwianiom nastroju.
Nie istnieje jeden schemat tego, jak pies okazuje złe emocje, ale jesteśmy w stanie wyróżnić dwa możliwe odstępstwa od normy: przesyt, charakteryzujący się nadmiernym reagowaniem na bodźce, i niedosyt, czyli stan obniżonego nastroju. Zależności między równowagą, przesytem i niedosytem łatwiej zrozumiecie dzięki poniższej grafice.
Co pies, to charakter – nastroje a temperament
To, w jaki sposób nasz pies zamanifestuje obniżony nastrój, zależy w dużej mierze od jego charakteru. Ekstrawertyczny terier z większym prawdopodobieństwem rozładuje zły nastrój poprzez nadmierne szczekanie i niszczenie kapci właściciela, podczas gdy mniej energiczne rasy stracą ochotę na zabawę, staną się powolne i apatyczne. Jak podejść zatem do diagnozowania obniżonego nastroju u naszego psa?
Wyróżniamy 5 form obniżonego nastroju u psów
- niezadowolenie,
- przygnębienie,
- depresja,
- nadmiar energii,
- frustracyjny wigor.
Obecność każdej z tych form w zachowaniu psa może oznaczać, że zgromadził on zbyt wiele negatywnych emocji, a te przełożyły się na trwałe obniżenie jego nastroju. Jeśli poznamy repertuar zachowań naszego pupila i będziemy uważnymi obserwatorami jego poczynań, mamy szansę w porę wychwycić każde dziwne zachowanie psa, świadczące o pojawieniu się którejś z tych form. Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Przyjrzyjmy się dwóm biegunom obniżonego nastroju u psów i związanym z nimi objawom.
Pies introwertyk przy obniżonym nastroju często:
- włóczy się za opiekunem podczas spacerów i nie okazuje radości z powodu powrotu człowieka do domu,
- dużo śpi, jest apatyczny i powolny, ociąga się, nie ma ochoty na zabawę,
- nie jest zainteresowany współpracą z człowiekiem, trudno go zmotywować do treningu z wykorzystaniem nagród,
- nadmiernie wylizuje sierść, łapy lub posłanie,
- niechętnie wychodzi na spacer, nie reaguje na zapowiadające go sygnały lub podchodzi do nich mniej entuzjastycznie.