Jak zrobić matę węchową dla psa – Instrukcja DIY

Wśród wielu ważnych potrzeb psa, które powinniśmy zaspokajać każdego dnia podczas spacerów i zabaw, wysokie miejsce zajmuje potrzeba węszenia. Ćwiczenia angażujące psi nos są istotne dla psychicznej równowagi czworonoga. Dzięki nim pies uspokaja się, poznaje świat i buduje relację z opiekunem.

W jesienne i zimowe dni, gdy wielogodzinne spacery to wyzwanie, a długie wieczory w czterech ścianach stają się rutyną, wprowadź do Waszego grafiku domowe zabawy węchowe! Przygotuj samodzielnie matę węchową dla psa i przekonaj się, jak wiele korzyści przyniesie Wam zabawa z jej wykorzystaniem!

PO CO PSU MATA WĘCHOWA? ZALETY WĘSZENIA W PIGUŁCE

Węszenie możemy porównać do intelektualnego sprintu dla psiego umysłu. Nasz pupil jest po nim przyjemnie zmęczony i zadowolony ze wszystkich odkryć, których dokonał po drodze.

Dzięki macie węchowej tworzymy psu osobistą, domową przestrzeń do niuchania, dostępną na wyciągnięcie łapy! Zabawa w węchowym labiryncie, w którym na pupila czekają smaczne nagrody za cierpliwość i wysiłek, urozmaici każdy dłużący się wieczór. To szczególnie przydatne, gdy z jakiegoś powodu musimy skrócić spacer lub ograniczyć się do mniejszej liczby wyjść w ciągu dnia.

Jakie korzyści przynosi korzystanie z maty węchowej dla psa?

  • Wyładowujemy nadmiar psiej energii – niektóre psy wykazują nadpobudliwość wynikającą z braku angażującego zajęcia. Mata będzie więc dla nich zbawiennym przełamaniem nudy. Warto jednak wspomnieć, że ćwiczenia z matą nie zastąpią innych ważnych aktywności, takich jak spacer czy zabawy, dzięki którym zaspokajamy pozostałe potrzeby psa. Traktujmy ją jako uzupełnienie dotychczasowych ćwiczeń.
  • Redukujemy psi stres – pies pozytywnie zmęczony węszeniem to spokojniejszy pies, który po kilku sesjach z matą wyciszy się, zrelaksuje i chętniej odpocznie. Aż do kolejnej zabawy!
  • Rozwijamy umiejętności pupila – znalezienie wszystkich smaczków ukrytych w macie to dla psa lekcja koncentracji i cierpliwości. Regularne zabawy z matą mogą przełożyć się na wypracowanie lub wzmocnienie pozytywnych cech charakteru czworonoga.
  • Pracujemy nad problemami z jedzeniem – mata jest świetnym narzędziem do pracy z psimi niejadkami i żarłokami. U tych pierwszych pobudzi apetyt dzięki rozbudzeniu potrzeby wyszukiwania jedzenia, u drugich pozwoli powściągnąć łapczywość, wydłużając czas między wywęszeniem a zjedzeniem przysmaku.
  • Umacniamy więź – bo zabawa z matą jest Waszym wspólnym czasem! To właściciel ją inicjuje, zachęcając psa do węszenia, i nagradza, chwaląc miłym tonem za każdy sukces. Z czasem możecie także wprowadzić korzystanie z maty na komendę, np. „start!”, „okej!”, tworząc tym samym jeszcze mocniejszą nić porozumienia i współpracy.Kolorowa mata węchowa dla psa i jamnik na białym tle.

JAK ZROBIĆ MATĘ WĘCHOWĄ? INSTRUKCJA KROK PO KROKU

Chociaż matę węchową bardzo łatwo dostać w sklepach z artykułami dla zwierząt, jej samodzielne przygotowanie daje znacznie więcej satysfakcji!

Czas na przeszukiwanie domowych zakamarków – założymy się, że znajdziecie wokół siebie większość materiałów potrzebnych do zrobienia prostej maty węchowej, a te, których Wam brakuje, bez problemu kupicie w najbliższym sklepie, nie przeznaczając na ten cel wielu środków.

Co będzie nam potrzebne?

  • 2 nieużywane koce z polaru o wymiarach ok. 130 x 170 cm (opcjonalnie: w żółtym i niebieskim kolorze, najlepiej rozpoznawanych przez psy) lub ok. 1,5 m nowego materiału polarowego;
  • gumowa wycieraczka z otworami, o wymiarach ok. 40 x 30 cm (dla większych i średnich psów) lub gumowy, dość sztywny wkład do zlewu z otworami (dla psów mniejszych ras);
  • ostre nożyczki.

Krok 1 – WYTNIJ PASKI Z POLARU

Z polarowych koców wytnij paski o wymiarach dostosowanych do wielkości psa:

Z wymiarów korzystaj orientacyjnie, mając na uwadze ogólne możliwości psa. Nie musisz wycinać pasków z linijką w ręku ani przejmować się, gdy wyjdą nierówne. Najważniejsze, by długość pasków pozwalała na swobodne przywiązanie ich do maty w taki sposób, by po zapleceniu supełka pozostawało nieco materiału – to on będzie ukrywał smaczki przed ciekawskim nosem psa!

Pasków powinno być przynajmniej tyle, ile otworów w podstawie maty węchowej (np. w wycieraczce).

Krok 2 – PRZYGOTUJ PODSTAWĘ MATY

Za podstawę maty może służyć gumowa wycieraczka z otworami lub gumowy, ażurowy i w miarę sztywny wkład do zlewu. Jeśli dysponujesz dużą wycieraczką, która może okazać się za duża dla psa, przetnij ją na pół i przygotuj dwie maty węchowe! Ta druga przyda Ci się jako zastępstwo, gdy pierwsza po kilkunastu sesjach węszenia za smaczkami trafi do prania.

Krok 3 – PRZYWIĄŻ PASKI DO PODSTAWY MATY

Gotowe paski materiału przywiąż do podstawy maty (wycieraczki lub wkładu do zlewu) tak, by na każdy otwór przypadał jeden supeł. Jeśli po wypełnieniu wszystkich otworów uznasz, że mata powinna być nieco gęstsza, przywiąż więcej pasków tam, gdzie pozostały prześwity.

Pamiętaj, by wiązać bardzo mocne supły! Zaangażowany w zabawę pies może szarpać i gryźć materiał, wystawiając Twoją matę na próbę wytrzymałości! ?

ZABAWA: START! ALE JAK SIĘ BAWIĆ?

Chociaż węszenie to element łańcucha łowieckiego i każdy pies ma je we krwi, pierwsze chwile zabawy z matą mogą wymagać od właściciela, by wszedł w rolę przewodnika po nowej atrakcji. Naprowadź psa dłonią na pierwszy ukryty smaczek i zachęć go do dalszego eksplorowania. Pamiętaj jednak, że mata ma być dla pupila angażującą łamigłówką, więc powinieneś unikać zachęcania, podpowiadania i prowadzenia go do celu za łapkę!

Jeśli Twój pies nie należy do zapalonych niuchaczy, przy pierwszej zabawie nie ukrywaj kąsków głęboko we frędzlach maty. Niech będą dla pupila widoczne – taki start pozwoli mu szybko zorientować się w zasadach zabawy, dzięki czemu podczas kolejnej sesji będziesz mógł podnieść poprzeczkę.

Staraj się również wybierać te przysmaki, które będą dla psa realną nagrodą – najpyszniejsze, ulubione i zachęcające do aktywności. Im lepsza nagroda, tym bardziej angażująca zabawa!

Jeśli widzisz, że pies traci zainteresowanie węszeniem, choć wciąż nie odkrył wszystkich smaczków, zakończ sesję i schowaj matę, by wrócić do tej wspólnej aktywności przy następnej okazji. Złapcie trop dobrej, rozwijającej zabawy i wracajcie do niej co jakiś czas, ciesząc się wspólnie spędzanymi chwilami i swoją obecnością!