Spis treści:
Jak wybrać miejsce na wycieczki rowerowe z psem?
Wspólne spacery z psem są niewątpliwą przyjemnością. Chwile radości możesz też przeżyć, udając się z pupilem na wycieczkę rowerową – oczywiście Ty jedziesz na dwukołowcu, a psiak biegnie obok. Bardzo ważne jest zadbanie o to, by pierwsze kroki w tego typu rekreacji przeprowadzić w odpowiedni sposób. Na co zwrócić uwagę, a czego unikać, ucząc pupila biegania przy rowerze?
Zanim zaczniesz
Upewnij się, czy Twój pies lubi rower, sprawdź, czy się nie wycofuje, gdy widzi pojazd nieruchomy – taki, na którym jeździsz lub który prowadzisz. Pamiętaj, że zwierzak może się obawiać dziwnej, dużej, wydającej podejrzane odgłosy maszyny. Niektóre psy mogą szczekać lub gonić rower. Jeżeli Twój milusiński nie zachowuje się przy nim całkowicie spokojnie, to warto nad tym popracować. Na początku – nagradzając psa za stoicki spokój, gdy podchodzisz do nieruchomego roweru, potem – gdy go powoli prowadzisz. Zanim pojedziesz na rowerze w obecności zwierzaka, usiądź na siodełku i zostań tak przez chwilę. Także i tym razem nagrodź psa za spokojną reakcję.
Miejsce
Opracowując trasę wycieczki rowerowej, musimy wziąć pod uwagę dwie istotne kwestie – okolicę i podłoże. Bardzo ważne jest, aby wybrać miejsce spokojne, z dala od jeżdżących aut, pociągów, tłumów, hałasów. Najlepiej udać się na obrzeża miasta, do parku, lasu itp. Podłoże powinno być miękkie, aby pies nie doznał kontuzji łapy, stawów ani opuszek. Świetnie sprawdzi się ubita ścieżka lub droga gruntowa. Lepiej unikać betonowych nawierzchni, ostrych kamyczków czy asfaltu.
Formy biegania
Swobodne bieganie psa przy rowerze, gdy pupil biega bez smyczy, a my jedziemy obok na rowerze, wydaje się najlepszą opcją. Pamiętaj jednak, że konieczna jest tutaj bardzo dobra kontrola zachowania psa, a konkretnie perfekcyjnie opanowane przywołanie i komenda „stój” lub „czekaj”. Zwierzak biegnący luzem może zmieniać tempo, węszyć. Ważne też jest, aby obserwować pupila i dostosowywać tempo do jego możliwości – nie forsować go zbyt szybkim biegiem, robić przerwy, gdy widzimy, że zwalnia.
Bieganie psiaka przy rowerze, gdy jest przypięty do niego dość krótkim uchwytem, nazywanym springerem, to druga bardzo popularna forma przejażdżek z pupilem. Wiele osób ją krytykuje. Jednak przy mądrym i rozsądnym użytkowaniu tego urządzenia wspólne wyprawy rowerowe z wykorzystaniem springera mogą być ciekawą formą aktywności dla nas i naszego psa. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach – o nich w dalszej części tekstu oraz w naszym filmie. Dużym minusem jest to, że nie możemy obserwować, czy tempo jest odpowiednie dla psa, dlatego należy być bardzo ostrożnym, zaczynać od krótkich dystansów, wolnym tempem, robiąc częste przerwy. Więcej o tej formie rekreacji w filmiku.
Bikejoring to kolejna polecana forma rekreacji z pupilem. Jest to dyscyplina psiego sportu. Zwierzak ma na sobie specjalną uprząż, zwaną sledem, która umożliwia mu ciągnięcie roweru. Do kierownicy przymocowany jest wysięgnik. Do niego natomiast, a na drugim końcu do uprzęży psa przypina się linkę z amortyzatorem. W tym rodzaju aktywności bardzo dobrze sprawdzają się czworonogi, które lubią ciągnąć i kochają biegać, np. alaskan malamut.
Zasady
Ważne jest, abyśmy zaczynając naszą rekreację z psem przy rowerze, pamiętali o zachowaniu kilku zasad. Zwłaszcza jeżeli decydujemy się na użycie springera.
- Wolne tempo na początek – należy zaczynać powoli, aby nie narażać psa na kontuzje, przegrzanie, przemęczenie itp.
- Częste przerwy – konieczne jest robienie przerw. Wybieraj na nie miejsca, gdzie pies będzie mógł odpocząć, powęszyć, napoić się (nie zapomnij wziąć ze sobą wody!).
- Zaczynamy od krótkich dystansów – zasada szczególnie ważna w przypadku psów, które nie są przyzwyczajone do wielogodzinnego spacerowania. Dystans można stopniowo zwiększać, ale na początek wybierajmy krótkie trasy.
- Dostosowujemy tempo i dystans do warunków pogodowych, miejsca i psa – gdy jest chłodno i jedziemy po miękkim podłożu, to dystans może być dłuższy. W ciepły dzień oraz kiedy droga ma twardą nawierzchnię, trasa powinna być krótka. Pamiętaj też, że ten sam dystans dla jednego psa będzie długi, podczas gdy inny w ogóle nie odczuje zmęczenia. Ilość kilometrów dostosuj więc też do rasy psiaka i jego wielkości.
- Rozgrzewka – unikaj przywożenia psa na miejsce treningu samochodem, podpinania go od razu do roweru i zaczynania od szybkiego tempa. Trening warto rozpocząć rozgrzewką.