Szczeniaki rosną bardzo szybko. Pieski małych ras osiągają docelową wielkość dość wcześnie, bo już około 7-8 miesiąca życia. Osobniki dużych i wielkich ras dojrzewają nieco dłużej, ale przyrost masy ciała jest u nich bardzo dobrze widoczny. Jednego dnia trzymamy na kolanach malutką kuleczkę, a po paru tygodniach tę wielkość będzie już miała sama głowa naszego pupila. Dojrzały emocjonalnie, piękny, dorosły pies to powód do dumy właściciela. Etapy wzrostu i rozwoju psa nie tylko następują po sobie dość szybko, ale są też niezwykłe. Na każdym z nich warto zadbać o prawidłowe żywienie, profilaktykę chorób czy szkolenie psa.
Spis treści:
Etapy wzrostu i rozwoju szczenięcia
Noworodek (od dnia narodzin do 2 tygodnia życia)
Szczeniaki rodzą się ślepe, głuche i bezzębne. Dodatkowo nie są w stanie utrzymać prawidłowej temperatury ciała. Stąd ich ciągła potrzeba wtulania się w matkę. Ich węch od dnia narodzin jest dobrze rozwinięty. Świadczy o tym fakt, że szczenięta doskonale wiedzą, gdzie znajduje się ich mama, i bez problemu lokalizują jej gruczoły sutkowe (mlekowe). Człowiek pachnie dla nich obco, lecz z każdym dniem szczenię przyzwyczaja się do nowych otaczających je zapachów. Dlatego też cały okres pierwszych 2 tygodni szczeniaki spędzą z matką, którą doskonale znają i przy której czują się bezpieczne. Suka ogrzewa, myje i pielęgnuje szczenię. Główne czynności psa na tym etapie rozwoju to ssanie i spanie, a energię zużywa na intensywny wzrost. W ciągu pierwszego tygodnia życia szczenię podwaja swoją masę urodzeniową!
Etap przejściowy (między 2 a 4 tygodniem życia)
W tym okresie życia intensywnie rozwijają się wszystkie zmysły szczeniaka. To, co jest najbardziej zauważalne i zarazem spektakularne, to otwarcie szpar powiekowych. Następuje to najczęściej pomiędzy 10 a 14 dniem. Na początku widziany przez psa obraz jest mocno rozmyty, a skala barw to głównie szarości. Z każdym dniem szczeniak zaczyna lepiej dostrzegać kolory i kształty. W tym okresie zaczynają także rosnąć zęby, jako pierwsze pojawiają się mleczne siekacze (cęgi, średniaki i okrajki). Dodatkowo około 2 tygodnia życia otwierają się kanały zewnętrzne uszu i pies zaczyna słyszeć pierwsze dźwięki. Szczeniak ma także więcej siły i jego pełzanie zaczyna coraz bardziej przypominać ruch czterokończynowy. Psiaki doskonale też rozpoznają już swoje rodzeństwo.
Przebudzenie zmysłów (między 3 a 4 tygodniem życia)
Na tym etapie każdy szczeniak ma już otwarte szpary powiekowe oraz zewnętrzne kanały słuchowe. Można więc powiedzieć, że jego oczy i uszy zaczynają spełniać swoje funkcje, a więc zaczynają docierać do niego nowe, dotąd nieznane bodźce. Piesek jest bardziej czujny oraz lepiej i baczniej obserwuje swoje środowisko – swoją matkę, rodzeństwo oraz ludzi, którzy przebywają w pobliżu. To ważne, aby pies poznał człowieka na tak wczesnym etapie życia. Najważniejszy jednak jest czas spędzony w kojcu. Szczenię, obserwując matkę, naśladuje ją i uczy się podstawowych psich zachowań. Uczy się czystości i pomału odchodzi od miejsca, w którym śpi, aby załatwiać swoje potrzeby. Bawi się także ze swoim rodzeństwem.
Pies nie widzi tak jak człowiek. Jego skala kolorów jest żółto-niebiesko-szara. Nie ma w niej czerwieni czy zieleni. Również ostrość wzroku psa różni się od tej, jaką ma ludzkie oko – obraz jest zdecydowanie bardziej rozmyty. Wzrok szczeniaka bardziej przyciągają elementy ruchome, dlatego też zaczyna dostrzegać np. poruszający się ogon brata. Pamiętajmy, że psy zdecydowanie lepiej widzą o zmroku niż ludzie. Słuch psa jest również lepiej rozwinięty i bardziej wyczulony niż u człowieka. Psowate słyszą niesłyszalne dla nas ultradźwięki, co wykorzystuje się w niekiedy szkoleniach z gwizdkami. Niektóre szczenięta, np. ras pasterskich, mają jeszcze bardziej wyczulony słuch od pozostałych psów. Dlatego podczas burzy czy wystrzałów należy otoczyć je większą opieką i zapewnić im schronienie.
Ponadto szczeniaki mogą zacząć w tym czasie szczekać, a niektóre potrafią już nawet wyć! Spory progres przechodzi także ich węch, a jak wiadomo, to najlepiej rozwinięty zmysł u psów. To właśnie dzięki niemu porozumiewają się na spacerach – wąchając nowo napotkanego kolegę, odczytują wszystkie najważniejsze informacje na jego temat. Również wąchając napotkane odchody, odczytują sygnały i najczęściej pozostawiają także swój ślad – czyli informacje dla kolejnych psów. Dlatego też na tym etapie wzrostu szczeniaki zaczynają wykazywać zainteresowanie psim pożywieniem i skradać się do miski suki. Po 4 tygodniu życia jak najbardziej możemy zacząć wprowadzać posiłki dla szczeniąt, jednak ich dieta powinna składać się głównie z mleka matki.
Głośny hałas nawet niektórych sprzętów domowych, piszczące zabawki, kolorowe obrazy np. w telewizorze, zapraszanie wielu osób, aby obejrzeć miot, czy inne dodatkowe bodźce nie są wskazane na tym etapie rozwoju szczeniąt. Należy zapewnić im spokój i pomału dozować nowe rzeczy, tak aby bez stresu poznawały otaczający je świat.
Socjalizacja (między 4 a 12 tygodniem życia)
Między 4 a 6 tygodniem życia stopniowo wprowadza się do diety szczeniąt pełnowartościowe posiłki. Psiaki stają się coraz bardziej aktywne, w ciągu dnia ucinają sobie minimum 3-4 drzemki. Bliżej 12 tygodnia zaczynają przesypiać całe noce, a oddawanie moczu i kału zaczyna być bardziej regularne. To idealny czas na naukę czystości poza domem.
Pies ma także coraz lepiej rozwinięte zmysły. Doskonale też kontroluje już swoje ciało, dzięki czemu jest gotowy zdobywać świat. Obraz staje się mniej rozmyty, kolory – ostrzejsze. Węch jest bardziej wyczulony, a słuch wyostrzony. Dlatego też w tym czasie szczenię bardzo szybko się uczy nowych komend i poleceń.
W 8 tygodniu życia piesek powinien już regularnie, ok. 4 razy dziennie, zjadać posiłki przeznaczone dla szczeniaczków i zostać odstawionym od matki.
Do 10 tygodnia życia pies powinien mieć już wykształcone wszystkie zęby mleczne. Jest ich 28 (14 w żuchwie oraz 14 w szczęce). Szczeniak nie ma zębów mlecznych trzonowych. Na tym etapie ważna jest także kontrola zgryzu podczas wizyt w gabinecie weterynaryjnym.
W 3-4 tygodniu życia psiak powinien być po raz pierwszy odrobaczony. Kolejne dwa odrobaczenia przypadają co 2 tygodnie. Następne co miesiąc do ukończenia 6 miesięcy. Od 6-8 tygodnia życia zaczynamy także profilaktykę chorób zakaźnych, czyli pierwsze ! Aby wykształciła się prawidłowa odporność przeciwko chorobom zakaźnym, dawki szczepionek powinno się podać minimum 3.
Okres socjalizacji można podzielić na dwa etapy. Pierwszy, między 4 a 8 tygodniem życia, to czas, gdy pies przebywa jeszcze w kojcu. Uczy się dogadywać i porozumiewać z innymi psami (swoją mamą i rodzeństwem). Suka uczy swój miot poprawnych zachowań, karci młode, gdy te ciągle się gryzą. W tym czasie ważne, aby szczeniak polubił człowieka, poznał jego dotyk, pobawił się z nim. Psiak nie powinien jednak opuszczać kojca na dłużej niż 10-15 minut. Nie wolno na tym etapie rozwoju karcić psa za naganne zachowanie – tym powinna zająć się suka.
Kolejny etap wyróżnia się między 8 a 12 tygodniem życia. W tym czasie szczenię najczęściej opuszcza kojec, by udać się do nowego domu i przyszłej rodziny. Na tym etapie uczy się naśladować człowieka, rozumieć jego gesty i polecenia. Niektóre szczeniaki w tym okresie odczuwają strach. Związany jest on zarówno z nowymi doświadczeniami, jak i z rzeczami czy osobami, które do tej pory znały. Nie jest to regułą i nie dotyczy każdego szczeniaka. Warto jednak ostrożnie podchodzić do szczenięcia i nie dostarczać mu zbyt dużej ilości bodźców. W nowym miejscu należy zapewnić mu spokój i komfort przez kilka pierwszych dni. Nie sprowadzajmy gości, nie zmieniajmy sposobu karmienia, do którego psiak jest przyzwyczajony, i poczekamy przynajmniej kilka dni, zanim rozpoczniemy szkolenie.
Etap dorastania (między 3 a 4 miesiącem życia)
Etap ten często porównuje się do nastoletniego buntu. Pies przestaje słuchać komend i poleceń właściciela. Przebieg tego etapu u różnych szczeniąt będzie różny. U jednego wystąpi większy bunt, a drugiego wręcz niezauważalny. Wszystko zależy od temperamentu psa, jednak ważne są tutaj szkolenie i trening. Czas spędzony z opiekunem oraz zabawy są także bardzo istotne dla kształtowania się charakteru pupila. Za każdym sukcesem psa stoi odpowiednia motywacja i cierpliwość właściciela. Nagradzaj szczenię radosnym tonem głosu i ulubionym przysmakiem za każde właściwe zachowanie i pamiętaj, że niepowodzenia są częścią treningu.