Nadwaga i otyłość u psów najczęściej są wynikiem nieodpowiedniej diety i przyjmowania przez pupila zbyt dużej liczby kalorii w stosunku do tego, ile ich zużywa. Okazuje się jednak, że problem niekoniecznie musi tkwić w sposobie żywienia – bywa też tak, że jest to wynik choroby. W tej publikacji nasza lekarz weterynarii, Małgorzata Glema, przedstawia najczęściej diagnozowane u psów jednostki chorobowe objawiające się nadwagą, w których przyczyną problemu wcale NIE JEST zła dieta. Dodatkowo przeczytacie również o chorobach, w przebiegu których powiększa się jama brzuszna.
➡Twojemu psu nic nie dolega, ale wciąż nie może schudnąć? Koniecznie przeczytaj tekst naszej specjalistki do spraw żywienia!⬅
Spis treści:
- 1. Najczęstsze przyczyny nadwagi i otyłości u psów
- 2. Niedoczynność tarczycy
- 3. Jak zdiagnozować niedoczynność tarczycy u psa?
- 4. Choroba cushinga
- 5. W jaki sposób zdiagnozować chorobę cushinga?
- 6. Choroby podwzgórza i mózgu
- 7. Wodobrzusze
- 8. Guzy i rozrosty narządów jamy brzusznej
- 9. Przyczyny powiększenia obrysu jamy brzusznej
- 10. Nie lekceważ objawów!
- 11. Ciąża suczki
- 12. Przyjmowanie leków przez psa
- 13. Nadwaga i otyłość po kastracji i sterylizacji
- 14. Zaburzenia społeczne
- 15. Podsumowanie
Zdarza się, że powód nadmiernych kilogramów u czworonoga tkwi w nieprawidłowej pracy jakiegoś narządu lub gruczołu, co skutkuje zaburzeniami metabolizmu psa. Pupil jest chory, a objawem toczącej się w organizmie choroby jest nadwaga.
NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY NADWAGI I OTYŁOŚCI U PSÓW
Nadwaga lub otyłość u psów to często objaw chorób ogólnoustrojowych, takich jak:
- niedoczynność tarczycy,
- choroba Cushinga,
- choroby w obrębie mózgu i podwzgórza.
Najczęstsze stany fizjologiczne objawiające się powiększeniem jamy brzusznej (czyli tak zwanym dużym brzuchem) to:
- wodobrzusze,
- guzy w obrębie narządów wewnętrznych jamy brzusznej,
- powiększenie się narządów wewnętrznych jamy brzusznej,
- ciąża.
Nadwaga może występować również:
- przy podawaniu fenobarbitalu w padaczce (lek przeciwdrgawkowy),
- przy stosowaniu glikokortykosteroidów w terapii chorób,
- w wyniku spowolnienia metabolizmu po kastracji i sterylizacji,
- przy zaburzeniach społecznych.
NIEDOCZYNNOŚĆ TARCZYCY
Gruczoł tarczowy odpowiada za wiele procesów toczących się w organizmie psa, między innymi za przemianę materii. Najczęściej spotykaną przypadłością tego gruczołu endokrynnego jest jego niedoczynność. Mechanizm i przyczyny powstawania tej choroby oraz jej podział (wtórna, pierwotna, wrodzona, zespół eutyreozy) są dość skomplikowane, a temat chorób tarczycy jest długi i obszerny. Na tym etapie skupimy się jednak na otyłości, która występuje u psów z problemem niedoczynności tarczycy.
Najogólniej mówiąc, niedoczynność tarczycy polega na tym, że gruczoł ten wytwarza za mało hormonów niezbędnych do funkcjonowania całego organizmu. Niedobór tych hormonów powoduje szereg objawów skórnych, nerwowo-mięśniowych, kardiologicznych, płciowych, a nawet hematologicznych i żołądkowo-jelitowych. Podstawowym objawem są zaburzenia metaboliczne objawiające się apatią, zmniejszoną aktywnością oraz zwiększeniem masy ciała bez większego łaknienia. Jest to najczęstszy i bardzo często jedyny objaw tej jednostki chorobowej.
Niedoczynność tarczycy wpływa między innymi na gospodarkę wodną organizmu (tkanka łączna bardziej wiąże wodę), gospodarkę lipidową oraz na wspomniany spadek tempa metabolizmu, co skutkuje odkładaniem się tłuszczu, czyli kolejnymi kilogramami. Choroba rozwija się stopniowo i bardzo często jest niezauważana przez właścicieli czworonogów. Wielu z nich myśli, że pies przytył i nie chce mu się biegać lub że jest stary, więc nie ma już siły – nic bardziej mylnego!
Jak zdiagnozować niedoczynność tarczycy u psa?
Diagnostyka tej choroby polega przede wszystkim na oznaczeniu hormonów tarczycy we krwi – u psów kluczowe jest oznaczenie t4 (tyroksyna) i ft4 (wolna tyroksyna). Jednak dla pełnego obrazu przy podejrzeniu tej jednostki chorobowej zaleca się wykonanie pełnego profilu tarczycowego, wraz z przeciwciałami oraz TSH. Tego typu badania nie są skomplikowane – wymagają jedynie pobrania krwi oraz odesłania próbek do laboratorium zwierzęcego w celu zbadania ich odpowiednimi metodami.
Na podstawie wyników z krwi oraz obrazu klinicznego lekarz weterynarii najpewniej zadecyduje o suplementacji hormonów (lewotyroksyny). Taka metoda leczenia skutkuje przyspieszeniem metabolizmu – pies zaczyna chudnąć, jest bardziej żywotny i aktywny. Poprawa stanu zdrowia i gubienie kilogramów przebiegają stopniowo – w przeciągu kilku tygodni od wdrożenia leków.
Pamiętajmy jednak, że choroby tarczycy często nie są takie proste i „książkowe”. Jeśli przyczyną zaburzeń pracy tarczycy jest inne schorzenie (tzw. zespół eutyreozy chorobowej), to tę podstawową chorobę należy zdiagnozować i wyleczyć, co może być już zdecydowanie trudniejsze. O tym, jakie badania i jakie leczenie wdrożyć, decyduje lekarz weterynarii, indywidualnie podchodząc do pacjenta i biorąc pod uwagę jego obraz kliniczny.
CHOROBA CUSHINGA
Choroba Cushinga to nadczynność kory nadnerczy. Nadnercza odpowiedzialne są m.in. za produkcję kortyzolu – a w przypadku tej choroby produkują go bez końca i bez umiaru. Podobnie jak w przypadku choroby tarczycy, mechanizm tego schorzenia jest dość skomplikowany. Można wyróżnić tu nadczynność pierwotną, wtórną, a nawet jatrogenną, czyli powstałą w wyniku częstego podawania psu glikokortykosteroidów (np. w leczeniu innej jednostki chorobowej). Zdarza się też, że przyczyna choroby tkwi w guzie jednego z nadnerczy.
Kortyzol w wysokim stężeniu, krążąc we krwi, powoduje zaburzenia w pracy wielu narządów i układów. Pies ma szereg objawów klinicznych, w tym dermatologicznych, a nawet oddechowych czy neurologicznych. Najbardziej zauważalne jest wzmożone pragnienie i oddawanie moczu oraz powiększenie obrysu jamy brzusznej czy nawet otyłość.
Jama brzuszna u psów, u których występuje ta jednostka chorobowa, jest dość obwisła i szeroka. Brzuch psa wygląda tak, jakby jego dno było czymś wypełnione. W medycynie nazywa się to tzw. żabim brzuchem. Przyrost tkanki w jamie brzusznej powstaje w wyniku odkładania się adipocytów na skutek zaburzeń hormonalnych. Komórki tłuszczowe odkładają się najczęściej w okolicach barków i w jamie brzusznej (rodzaj otyłości dystroficznej – patologiczne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej).
W przypadku choroby Cushinga rzadko zdarza się jednak, aby u psa występował wyłącznie problem otyłości. W takiej sytuacji często pojawiają się także dodatkowe objawy, jak np. łysienie po bokach ciała. Często jednak objawy te są ignorowane przez właściciela bądź doszukuje się on przyczyny gdzie indziej (np. alergia na karmę, starość, etc.).
W jaki sposób zdiagnozować chorobę Cushinga?
Diagnostyka tej choroby nie jest prosta. Przede wszystkim należy rozpocząć od badań krwi, a następnie kolejno, w zależności od decyzji lekarza prowadzącego dany przypadek, przejść do testu stymulacji (ACTH bądź niskimi czy wysokimi dawkami deksametazonu). Pomimo że brzmi to skomplikowanie, oznacza po prostu pobranie krwi według odpowiednich schematów po podaniu leku. Dodatkowo wykonuje się USG, a niekiedy nawet RMI – te metody są niezwykle ważne, aby znaleźć potwierdzenie choroby oraz jej przyczynę. Są również niezbędne, aby zastosować odpowiednie leczenie.
Po wdrożeniu leków (w Polsce najczęściej wdraża się leczenie farmakologiczne) pies na przestrzeni kilku tygodni lub miesięcy zaczyna chudnąć. Ustają również inne problemy klinicznie.
CHOROBY PODWZGÓRZA I MÓZGU
Choroby tych narządów są diagnozowane u psów niezwykle rzadko. Podobnie jak u ludzi, w wyniku zmian w obrębie podwzgórza lub innych części mózgu pojawia się niekontrolowane, nadmierne łaknienie. Najczęściej dochodzi do zaburzenia pracy ośrodków głodu i sytości, znajdujących się w podwzgórzu. Choroby te wymagają bardziej skomplikowanej diagnostyki obrazowej, takiej jak RMI i TK. Często są nieuleczalne.
WODOBRZUSZE
Wodobrzuszem określamy sytuację, kiedy w jamie brzusznej psa nagromadzi się płyn (dokładnie gromadzi się on w jamie otrzewnowej). Najczęściej jest to przesięk, rzadziej wysięk, a czasami nawet pełna krew. Taki płyn może zbierać się długo – nawet miesiącami. Bywa też, że gromadzi się dość szybko. Szczególnie ta pierwsza forma – stopniowego zwiększania obrysu jamy brzusznej – bywa mylona z tyciem psa.
Wodobrzusze jest objawem wielu bardzo niepokojących chorób, najczęściej już w zaawansowanej fazie, np. chorób serca, wątroby, nowotworów narządów jamy brzusznej czy zapalenia otrzewnej. Mechanizm jego powstawania zależny jest od przyczyny problemu. Aby stwierdzić u psa wodobrzusze, lekarz najczęściej wykonuje badanie USG lub też RTG. Niezbędna jest także punkcja płynu z jamy brzusznej, aby rozpocząć proces diagnostyczny. W zależności od przyczyny przedstawia się rokowanie pacjenta oraz ustala leczenie.