Duże psy od lat są popularne przede wszystkim jako psy użytkowe. Jednak coraz częściej słusznej postury pies nie pilnuje posesji, ale wiernie czeka w domu. Dziś nikogo nie dziwi wielki dog niemiecki śpiący na kanapie lub bernardyn wylegujący się pod kominkiem. Psy zaskakują swoją różnorodnością. Nie ma drugiego tak zmiennego gatunku zwierząt na całej Ziemi. Pisaliśmy już o rasach miniaturowych, rasach brachycefalicznych i o ich skłonnościach do chorób, a dziś skupimy się na psich olbrzymach, rasach dużych i majestatycznych.
Spis treści:
- 1. Rasy olbrzymie – charakterystyka
- 2. Dlaczego rasy olbrzymie żyją tak krótko?
- 3. Najczęstsze choroby ras dużych i olbrzymich
- 3.1 Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
- 3.2 Ostre rozszerzenie i skręt żolądka (gdv)
- 3.3 Kardiomiopatia rozstrzeniowa (dcm)
- 3.4 Choroba zwyrodnieniowa stawów (oa – osteoarthritis)
- 3.5 Spondyloza kręgosłupa
- 3.6 Wady powiek u psów – entropia, ektropia
- 3.7 Kostniakomięsak (osteosarcoma)
- 4. Jak dbać o psy ras dużych i olbrzymich?
Rasy olbrzymie – charakterystyka
Psy dużych ras to czworonogi o niesamowitym charakterze – wbrew pozorom rzadko kiedy bywają szczekliwe, groźne czy agresywne – są raczej łagodne i przyjazne, zdarzają się też uparciuchy. Większość z nich wymaga dobrego szkolenia i socjalizacji, by nie sprawiać kłopotów w przyszłości.
Psie olbrzymy mają niestety predyspozycje do różnych chorób i nie bez znaczenia jest również to, że żyją dość krótko w porównaniu z psami innych ras. W dzisiejszych artykule opowiemy Wam o problemach dużych psów, o częstych chorobach i podpowiemy Wam, jak dbać o swojego wielkiego przyjaciela.
Do ras dużych zaliczamy psy, które mają przynajmniej 60 cm wysokości w kłębie lub minimum 45 kg masy ciała. Wśród najpopularniejszych psów ras olbrzymich znajdziemy między innymi:
- dogi niemieckie,
- dogi kanaryjskie,
- dogi de Bordeaux,
- mastify angielskie,
- mastify tybetańskie,
- bulmastify,
- mastify neapolitańskie,
- mastify pirenejskie,
- bernardyny,
- nowofundlandy,
- anatoliany,
- leonbergery,
- owczarki kaukaskie i środkowoazjatyckie,
- pirenejskie psy górskie,
- kuvasze oraz wilczarze,
- charty.
Nie mylmy jednak psich olbrzymów z otyłymi psami ras średnich. Psy olbrzymie są z natury po prostu… olbrzymie. Wśród nich znajdziemy molosy, psy pasterskie, a także psy sportowe. Ich głowa jest duża i masywna, kończyny długie, a muskulatura imponująca. Co ciekawe, do ras olbrzymich i dużych zaliczają się także psy o smukłej i zwartej budowie, jak charty, w tym charty afgańskie czy charty rosyjskie (borzoje), oraz wilczarze.
Dlaczego rasy olbrzymie żyją tak krótko?
Psy ras małych i miniaturowych żyją nawet 15-17 lat. Rasy duże i olbrzymie żyją średnio ok. 8 lat. Skąd taka różnica, skoro generalnie na Ziemi duże zwierzęta żyją znacznie dłużej niż te małe? U psów jako gatunku jest nieco inaczej. Powstało na ten temat sporo publikacji specjalistów z dziedziny wiedzy o zwierzętach i ewolucji. Wnioski są takie, że krótsze życie większych psów związane jest z ich dość szybkim tempem starzenia się. Innymi słowy: im szybciej psy się starzeją, tym szybciej umierają. Zarówno ich budowa anatomiczna, jak i ich procesy fizjologiczne po prostu szybciej ulegają zmęczeniu i starzeniu się aniżeli u psów ras małych. Wszystko zależy przede wszystkim od rasy, uwarunkowań genetycznych, odżywienia, kondycji oraz predyspozycji do niektórych chorób.
Najczęstsze choroby ras dużych i olbrzymich
Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych
Najogólniej mówiąc, dysplazja to rozluźnienie struktur stawowych. Nazwą tą określa się szereg nieprawidłowości występujących w obrębie stawu. To choroba wieloczynnikowa, która ma podłoże zarówno genetyczne, jak i środowiskowe i żywieniowe. Szczególne predyspozycje do niej mają rasy duże i olbrzymie, niestety głównie przez uwarunkowania genetyczne.
U tych ras dysplazja pojawia się nawet już w wieku szczenięcym, nie bez znaczenia jest szybkie tempo wzrostu – które znacznie pogłębia problem. Dysplazja u psów najczęściej dotyczy stawów biodrowych i łokciowych. W przypadku dysplazji stawu biodrowego zauważalne cechy to przede wszystkim nieprawidłowa budowa panewki stawowej (jej spłycenie), w związku z czym głowa kości udowej jest nieprawidłowo utrzymywana, mówimy: luźna. Stawy łokciowe dość często obarczone są dysplazją. Wynika to z faktu, iż utrzymują ok. 60% masy ciała czworonoga, przez co podczas codziennego ruchu są bardziej obciążone niż stawy biodrowe. Występująca w ich obrębie luźność także doprowadza do licznych nieprawidłowości związanych ze wzrostem kości łokciowej i promieniowej.
Dysplazja stawów objawia się zmniejszoną aktywnością fizyczną, sztywnością chodu, kulawizną, podskokami zamiast biegania, dyskomfortem, a nawet bólem.
Z czasem dysplazja stawów doprowadza do rozwoju ich zwyrodnienia i zapalenia.
Ze względu na wysokie ryzyko tej choroby szczenięta psów ras dużych i olbrzymich powinny być przebadane ortopedycznie i mieć wykonane RTG stawów łokciowych i biodrowych około 4. miesiąca życia. Postawienie diagnozy w wieku szczenięcym daje więcej możliwości terapeutycznych.
Dowiedz się więcej: Dysplazja stawów – na czym polega i czy można jej zapobiec
Ostre rozszerzenie i skręt żolądka (GDV)
Rozszerzenie żołądka, zwane również ostrym rozszerzeniem żołądka (ORŻ), to jego bardzo mocne wypełnienie gazem i spowodowane tym znaczne zwiększenie jego rozmiarów. To z kolei powoduje ucisk na sąsiadujące z nim narządy wewnętrzne oraz przeponę. Na skutek powiększania się żołądka dochodzi do rozciągnięcia więzadła żołądkowo-wątrobowego, przez co żołądek może ulec obróceniu, czyli może dojść do jego skrętu. W takiej sytuacji zatyka się odpływ z żołądka i rozszerzenie żołądka postępuje.
Odwrócony żołądek ciągnie za sobą krezkę i więzadła żołądkowe, a taki stan może skutkować skrętem śledziony. Przede wszystkim jednak dochodzi do zacisku głównych naczyń krwionośnych – co w konsekwencji może spowodować niedokrwienie narządów jamy brzusznej, wstrząs i śmierć psa. Choroba ta może wystąpić u każdego psa o dużych gabarytach, przede wszystkim u olbrzymów, a także u psów o wąskiej i długiej klatce piersiowej, jak np. charty czy wilczarze.
Czytaj więcej: Skręt i rozszerzenie żołądka u psa
Kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM)
Kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM) to bardzo groźna choroba mięśnia sercowego, pojawiająca się najczęściej u ras dużych i olbrzymich między 4. a 8. rokiem życia. Rasy obarczone większym ryzykiem wystąpienia choroby to: bernardyn, bulmastif, dog niemiecki, doberman oraz wilczarz irlandzki. Najogólniej mówiąc, DCM polega na zmniejszeniu elastyczności komórek budujących komorę serca, przez co zmniejsza się jej kurczliwość. Choroba najczęściej dotyczy lewej komory, co powoduje, że krew nie jest prawidłowo tłoczona do aorty, a tym samym do całego organizmu. Choroba długo może mieć przebieg bezobjawowy.
Pierwsze symptomy to kaszel, duszności i zaburzenia oddechu – w szczególności przy wysiłku fizycznym czy przy ekscytacji. Pies staje się bardziej apatyczny, ma mniejszą wydolność fizyczną. Nierzadko obserwuje się także spadek apetytu i masy ciała. W przebiegu DCM może także dojść do niewydolności mięśnia sercowego, obrzęku płuc, zbierania się płynu w jamie brzusznej, omdleń, a nawet do nagłej śmierci sercowej. Rozpoznanie choroby stawia się na podstawie wywiadu i pełnego badania kardiologicznego (badanie kliniczne, osłuchanie serca fonendoskopem, EKG, RTG klatki piersiowej), którego podstawowy element stanowi echo serca. Istotne są także badania krwi, w tym badanie hormonów tarczycy, biomarkerów nerek oraz elektrolitów (jonogram). Niektórzy kardiolodzy mogą zlecić oznaczenie poziomu przedsionkowego propeptydu natriuretycznego i troponiny sercowej typu I w celu określenia stopnia zaawansowania choroby oraz rokowania.
Czytaj więcej: Najczęstsze choroby serca psów
Choroba zwyrodnieniowa stawów (OA – osteoarthritis)
Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy przede wszystkim psów w średnim i starszym wieku. Z anatomicznego punktu widzenia psie stawy narażone są na wiele przeciążeń każdego dnia. Wszystkie rasy duże i olbrzymie narażone są na choroby ortopedyczne już od wieku szczenięcego (dysplazje stawów biodrowych, łokciowych), a wraz z wiekiem – na rozwijające się choroby zapalne i zwyrodnieniowe stawów. Zwyrodnienie stawów polega przede wszystkim na zanikaniu chrząstki stawowej oraz zmniejszeniu ilości mazi w stawie. Wywołuje to przede wszystkim zapalenie, a w dalszej kolejności zmiany zwyrodnieniowe. Zwierzę odczuwa dyskomfort, nieprzyjemne tarcie w stawach, ból przy poruszaniu się. Mogą pojawić się obrzęki stawów, a nawet odgłosy trzeszczenia przy wstawaniu czy prostowaniu kończyn. Zauważalna sztywność chodu pojawia przede wszystkim po dłuższym spoczynku psa, np. gdy zwierzak wstaje po drzemce.
Diagnostyka opiera się na badaniu ortopedycznym, a także na badaniach obrazowych, w tym RTG czy TK. W leczeniu stosuje się głównie leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także suplementy z kwasami omega, chondroityną czy glukozaminoglikanami.
Czytaj więcej: Suplementy na stawy dla psa