Spis treści:
- 1. Czarne podniebienie u psa oznacza zły charakter
- 2. Suka choć raz powinna mieć młode
- 3. Suchy nos świadczy o chorobie
- 4. Starszych psów nie warto szkolić
- 5. Psy nienawidzą kotów
- 6. Małe psy nie potrzebują dużo ruchu
- 7. Psy rasowe chorują częściej niż kundle
- 8. 8. psia ślina leczy rany
- 9. Niektóre rasy psów są z natury agresywne
- 10. 10. merdanie ogonem oznacza radość
Z ludowymi mądrościami różnie bywa. Czasami trafnie opisują prawidła tego świata, a czasami nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Niektóre przekonania są tak silnie zakorzenione w naszej kulturze, że nikomu nie przyszłoby do głowy, żeby je kwestionować. Wiele z nich dotyczy psów. Na szczęście w dzisiejszych czasach łatwo zweryfikować, które ciekawostki są prawdą, a które nie. Poniżej obalamy 10 popularnych mitów na temat psów.
1. Czarne podniebienie u psa oznacza zły charakter
To chyba najbardziej absurdalny przesąd w naszym zestawieniu. Nie wiadomo, kiedy i gdzie zaczęło się upowszechniać przeświadczenie, że charakter psa można określić na podstawie oględzin jego podniebienia. Różowe oznaczać miałoby łagodne usposobienie, zaś czarne – agresję. Weterynarzom wciąż zdarza się tłumaczyć zaniepokojonym właścicielom psów, że czarne podniebienie nie świadczy o jakichkolwiek cechach psiej psychiki. Z kolorem podniebienia jest jak z kolorem sierści – kwestia pigmentu. Nie jest to żadną podstawą do wyrokowania na temat charakteru. Rudzi ludzie na pewno to potwierdzą! 🙂
2. Suka choć raz powinna mieć młode
Możemy usłyszeć kilka wersji tego mitu. Najbardziej rozpowszechniona mówi, że suka musi mieć chociaż raz młode, żeby później nie chorować. Według innej wersji powinna urodzić szczenięta, żeby nie zgłupieć. Ekstremalna wersja tego mitu: suk w ogóle nie powinno się sterylizować, a psów kastrować, bo czworonogi pozbawione możliwości rozmnażania żyją w poczuciu niespełnienia. Badania naukowe dowiodły, że tego typu obawy są całkiem nieuzasadnione. Zarówno sterylizacja, jak i kastracja mają więcej zalet niż wad i mogą zmniejszyć ryzyko pewnych chorób. Ponadto, ciąża nie ma żadnego pozytywnego wpływu ani na charakter, ani na zdrowie suki.
3. Suchy nos świadczy o chorobie
To bardzo rozpowszechnione przekonanie. Pewnie niejednemu z nas zdarzyło się wpaść w lekką panikę na widok suchego nosa u swego czworonoga. Czyżby był chory? Niekoniecznie. Powodów, dla których psi nos może być suchy, jest wiele: przebywanie w pomieszczeniu z klimatyzacją, silny wiatr lub bardzo wysoka temperatura powietrza. Co więcej, wilgotność psiego nosa zmienia się kilkukrotnie w ciągu doby. Samopoczucie psa możemy ocenić, obserwując jego zachowanie. Jeśli jest osowiały, śpiący, ma mniej energii niż zwykle – warto zmierzyć mu temperaturę. Prawidłowa powinna mieścić się w granicach 37,5-38,5°C. Niższa lub wyższa może świadczyć o złym stanie zdrowia naszego czworonoga.