Spis treści:
Każdy właściciel marzy o tym, by jego czworonożny przyjaciel żył z nim jak najdłużej, a przy tym cieszył się zdrowiem i dobrą kondycją przez lata. Nic w tym dziwnego – psy to przecież członkowie naszych rodzin, nasi najlepsi przyjaciele, którzy zawsze są obok nas. Trudno nam wyobrazić sobie codzienność bez ich towarzystwa, dlatego dbamy o nie najlepiej, jak potrafimy.
Ta troska to bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy, czynnik decydujący o długości życia naszych pupili. Zadbany, dobrze karmiony, żyjący bez stresu pies, któremu opiekun zapewni odpowiednią dawkę aktywności i profesjonalną opiekę weterynaryjną, ma większą szansę na to, by jego psia emerytura upływała spokojnie i trwała długo – oczywiście ku niewątpliwej uciesze właściciela.
Chociaż długość życia psa zależy od wielu czynników, takich jak dieta, wielkość (u dużych psów proces starzenia się postępuje szybciej), tryb życia i ogólny stan zdrowia, nie bez znaczenia pozostaje rasa psa.
W tym artykule zebraliśmy 10 ras, których przedstawiciele najczęściej dożywają sędziwych lat u boku swoich opiekunów. Sprawdźcie, które psiaki mają swoje sekretne sposoby na długowieczność!
1. CHIHUAHUA
W małym ciele zdrowy duch! Przedstawiciele tej popularnej na całym świecie rasy potwierdzają teorię o wyjątkowej długowieczności niewielkich piesków. Krótko- i długowłose chihuahua doskonale przystosowują się do warunków, w których żyją, i są wyjątkowo odporne na choroby genetyczne.
Warto jednak wspomnieć, że ich sława ma także ciemną stronę. Nieprofesjonalni, niezrzeszeni hodowcy, starając się uzyskać pieski o skrajnie przerysowanych cechach wyglądu (np. jak najdrobniejsze, z większymi uszami i krótszą kufą), przyczyniają się do wydawania na świat mniej odpornych miotów. Chihuahua o prawidłowej masie ciała i wzorcowym wzroście jest jednak psem, który potrafi przeżyć w dobrym zdrowiu nawet do 20 lat! Średnia długość jego życia to ok. 16‑18 lat.
2. JACK RUSSELL TERRIER
Niech nie zmylą Was niewielkie rozmiary tego psiego chochlika! Jack Russell terriery są zaciekłe, odważne i pełne niespożytej energii – w końcu mamy do czynienia z psami myśliwskimi, hodowanymi niegdyś do pracy. Pęd ku aktywności na świeżym powietrzu zachował się u przedstawicieli tej rasy do dziś, co ich właścicieli stawia przed wyzwaniem zapewnienia psiakom odpowiedniej dawki ruchu i właściwej socjalizacji.
Być może to właśnie pierwotne przeznaczenie Jack Russell terriera i związana z nim wytrzymałość osobników sprawiają, że ten mały, charakterny psiak może towarzyszyć rodzinom przez długie lata. Ważne, by zaspokoić jego potrzeby związane z tropieniem i ruchem oraz mieć na uwadze fakt, że rasa ta nie jest wolna od predyspozycji do pewnych schorzeń, takich jak alergie i choroby neurologiczne. Odpowiednio pielęgnowany Jack Russell terrier żyje ok. 12-16 lat.
Chcesz przyjrzeć się bliżej charakterowi i historii Jack Russell terriera? Sprawdź nasz artykuł!
3. PUDEL
Mało kto wie, że ten psi elegant ma łowieckie korzenie i wykorzystywany był pierwotnie jako myśliwski pies wodny. Dziś to pies do towarzystwa, charakteryzujący się wyjątkową inteligencją, empatią i zdolnością uczenia się. Ten interesujący miks cech sprawia, że coraz więcej osób wybiera pudla na członka swojej rodziny, słusznie dostrzegając, że nie zasługuje on na łatkę wystylizowanego, dumnego psa.
Na taką decyzję często wpływa również długość życia pudli. Współczesne hodowle skupiają się właśnie na tej cesze rasy, starając się wyeliminować problemy zdrowotne tych wspaniałych psów. Genetyczne predyspozycje do niektórych chorób (takich jak problemy ze wzrokiem i stawami, cukrzyca) wciąż jednak mogą być przekazywane kolejnym osobnikom. Mimo tego długość życia psów tej rasy to ok. 17-18 lat w przypadku pudla miniaturowego, ok. 15 lat u pudla średniego i ok. 12-15 lat w przypadku pudla dużego.
4. LAGOTTO ROMAGNOLO
Wygląd i charakter baranka w połączeniu z myśliwskimi zapędami do węszenia i kopania dziur – oto cechy, które sprawiają, że lagotto romagnolo staje się coraz popularniejszą rasą. Nie bez znaczenia pozostaje też długowieczność tych uroczych psiaków.
Z przymrużeniem oka można by stwierdzić, że łagodne usposobienie lagotto (towarzyskość, wrażliwość, opanowanie) i naturalny pociąg do aktywności to dość uniwersalna recepta na długie życie, z której mogliby korzystać także ludzie! Przede wszystkim jednak należy wspomnieć, że to wyjątkowo zdrowa, wytrzymała i silna rasa, w niewielkim stopniu obciążona chorobami genetycznymi. Żyje ok. 12-15 lat. W pielęgnacji warto szczególną wagę przykładać do czyszczenia uszu, okolicy oczu i sierści.
Więcej o lagotto romagnolo znajdziesz w tekście, który w całości poświęciliśmy tej rasie!
5. OWCZAREK AUSTRALIJSKI (AUSSIE)
Ech, życie pasterza! Własne stadko do zaganiania, świeże powietrze i duuużo ruchu. Owczarek australijski to wyjątkowo wytrzymały i odporny pies, którego długowieczność wynika z predyspozycji fizycznych i dość dużej odporności na choroby genetyczne. By utrzymać go w dobrej kondycji (psychicznej i fizycznej) i cieszyć się towarzystwem zdrowego psa przez lata, należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.
Aussie znacznie lepiej czuje się w towarzystwie opiekuna i swojej rodziny. Zostawiany w samotności na długie godziny może niszczyć przedmioty oraz wykazywać skłonności do ucieczek i nieposłuszeństwa. Ruch, którego potrzebuje ten owczarek, to zdecydowanie coś więcej niż krótki spacer wokół bloku – predyspozycje rasy do długiego życia na niewiele się zdadzą, jeśli właściciel zignoruje jej potrzeby.