Rasy psów, które żyją najdłużej – TOP 10!

Każdy właściciel marzy o tym, by jego czworonożny przyjaciel żył z nim jak najdłużej, a przy tym cieszył się zdrowiem i dobrą kondycją przez lata. Nic w tym dziwnego – psy to przecież członkowie naszych rodzin, nasi najlepsi przyjaciele, którzy zawsze są obok nas. Trudno nam wyobrazić sobie codzienność bez ich towarzystwa, dlatego dbamy o nie najlepiej, jak potrafimy.

Ta troska to bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy, czynnik decydujący o długości życia naszych pupili. Zadbany, dobrze karmiony, żyjący bez stresu pies, któremu opiekun zapewni odpowiednią dawkę aktywności i profesjonalną opiekę weterynaryjną, ma większą szansę na to, by jego psia emerytura upływała spokojnie i trwała długo – oczywiście ku niewątpliwej uciesze właściciela.

Chociaż długość życia psa zależy od wielu czynników, takich jak dieta, wielkość (u dużych psów proces starzenia się postępuje szybciej), tryb życia i ogólny stan zdrowia, nie bez znaczenia pozostaje rasa psa.

W tym artykule zebraliśmy 10 ras, których przedstawiciele najczęściej dożywają sędziwych lat u boku swoich opiekunów. Sprawdźcie, które psiaki mają swoje sekretne sposoby na długowieczność!

1. CHIHUAHUA

W małym ciele zdrowy duch! Przedstawiciele tej popularnej na całym świecie rasy potwierdzają teorię o wyjątkowej długowieczności niewielkich piesków. Krótko- i długowłose chihuahua doskonale przystosowują się do warunków, w których żyją, i są wyjątkowo odporne na choroby genetyczne.
Warto jednak wspomnieć, że ich sława ma także ciemną stronę. Nieprofesjonalni, niezrzeszeni hodowcy, starając się uzyskać pieski o skrajnie przerysowanych cechach wyglądu (np. jak najdrobniejsze, z większymi uszami i krótszą kufą), przyczyniają się do wydawania na świat mniej odpornych miotów. Chihuahua o prawidłowej masie ciała i wzorcowym wzroście jest jednak psem, który potrafi przeżyć w dobrym zdrowiu nawet do 20 lat! Średnia długość jego życia to ok. 16‑18 lat.

2. JACK RUSSELL TERRIER

Niech nie zmylą Was niewielkie rozmiary tego psiego chochlika! Jack Russell terriery są zaciekłe, odważne i pełne niespożytej energii – w końcu mamy do czynienia z psami myśliwskimi, hodowanymi niegdyś do pracy. Pęd ku aktywności na świeżym powietrzu zachował się u przedstawicieli tej rasy do dziś, co ich właścicieli stawia przed wyzwaniem zapewnienia psiakom odpowiedniej dawki ruchu i właściwej socjalizacji.
Być może to właśnie pierwotne przeznaczenie Jack Russell terriera i związana z nim wytrzymałość osobników sprawiają, że ten mały, charakterny psiak może towarzyszyć rodzinom przez długie lata. Ważne, by zaspokoić jego potrzeby związane z tropieniem i ruchem oraz mieć na uwadze fakt, że rasa ta nie jest wolna od predyspozycji do pewnych schorzeń, takich jak alergie i choroby neurologiczne. Odpowiednio pielęgnowany Jack Russell terrier żyje ok. 12-16 lat.

Chcesz przyjrzeć się bliżej charakterowi i historii Jack Russell terriera? Sprawdź nasz artykuł!

Jack russel terier siedzi na dywanie obok pogryzionych rzeczy

3. PUDEL

Mało kto wie, że ten psi elegant ma łowieckie korzenie i wykorzystywany był pierwotnie jako myśliwski pies wodny. Dziś to pies do towarzystwa, charakteryzujący się wyjątkową inteligencją, empatią i zdolnością uczenia się. Ten interesujący miks cech sprawia, że coraz więcej osób wybiera pudla na członka swojej rodziny, słusznie dostrzegając, że nie zasługuje on na łatkę wystylizowanego, dumnego psa.
Na taką decyzję często wpływa również długość życia pudli. Współczesne hodowle skupiają się właśnie na tej cesze rasy, starając się wyeliminować problemy zdrowotne tych wspaniałych psów. Genetyczne predyspozycje do niektórych chorób (takich jak problemy ze wzrokiem i stawami, cukrzyca) wciąż jednak mogą być przekazywane kolejnym osobnikom. Mimo tego długość życia psów tej rasy to ok. 17-18 lat w przypadku pudla miniaturowego, ok. 15 lat u pudla średniego i ok. 12-15 lat w przypadku pudla dużego.

Brązowy pudel trzymany przez właściciela na różowej smyczy

4. LAGOTTO ROMAGNOLO

Wygląd i charakter baranka w połączeniu z myśliwskimi zapędami do węszenia i kopania dziur – oto cechy, które sprawiają, że lagotto romagnolo staje się coraz popularniejszą rasą. Nie bez znaczenia pozostaje też długowieczność tych uroczych psiaków.
Z przymrużeniem oka można by stwierdzić, że łagodne usposobienie lagotto (towarzyskość, wrażliwość, opanowanie) i naturalny pociąg do aktywności to dość uniwersalna recepta na długie życie, z której mogliby korzystać także ludzie! Przede wszystkim jednak należy wspomnieć, że to wyjątkowo zdrowa, wytrzymała i silna rasa, w niewielkim stopniu obciążona chorobami genetycznymi. Żyje ok. 12-15 lat. W pielęgnacji warto szczególną wagę przykładać do czyszczenia uszu, okolicy oczu i sierści.

Więcej o lagotto romagnolo znajdziesz w tekście, który w całości poświęciliśmy tej rasie!

Lagotto romagnolo siedzi na łące latem wśród maków

5. OWCZAREK AUSTRALIJSKI (AUSSIE)

Ech, życie pasterza! Własne stadko do zaganiania, świeże powietrze i duuużo ruchu. Owczarek australijski to wyjątkowo wytrzymały i odporny pies, którego długowieczność wynika z predyspozycji fizycznych i dość dużej odporności na choroby genetyczne. By utrzymać go w dobrej kondycji (psychicznej i fizycznej) i cieszyć się towarzystwem zdrowego psa przez lata, należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.
Aussie znacznie lepiej czuje się w towarzystwie opiekuna i swojej rodziny. Zostawiany w samotności na długie godziny może niszczyć przedmioty oraz wykazywać skłonności do ucieczek i nieposłuszeństwa. Ruch, którego potrzebuje ten owczarek, to zdecydowanie coś więcej niż krótki spacer wokół bloku – predyspozycje rasy do długiego życia na niewiele się zdadzą, jeśli właściciel zignoruje jej potrzeby.

Chociaż aussie zazwyczaj trafiają do gabinetów weterynaryjnych z powodu niewielkich problemów zdrowotnych, należy mieć na uwadze ich skłonność do dysplazji stawów, zaćmy i niedoczynności tarczycy. Te owczarki żyją ok. 13-15 lat.

Wiedzy o aussie nigdy dość? W takim razie sprawdź nasz tekst o charakterystyce i historii tej rasy!

Niebieskooki owczarek australijski w smyczy marki John Doga

6. SZPIC MINIATUROWY (POMERANIAN)

Ten mały, puszysty słodziak z wyglądu przypomina kanapowca, ale jego zadziorny charakter dopowiada: „to ja jako pierwszy wybiorę sobie na tej kanapie miejsce”! Spodziewajcie się po nim odwagi, waleczności i zamiłowania do szczekania. Zdecydowanie warto poznać usposobienie szpica miniaturowego, nim zdecydujemy, że zostanie on członkiem naszej rodziny – ten długowieczny psiak powinien trafić w ręce właściciela, który będzie umiał wykorzystać jego ciągłą gotowość do współpracy i wyznaczyć jasne zasady. Pomeraniany są dość zdrowymi psami. Wzmożonej uwagi wymaga ich gęsta, puszysta sierść, ale choroby specyficzne dla tej rasy zdarzają się rzadko. Szpice miniaturowe sporadycznie mogą mieć problemy z układem pokarmowym, alergią czy zwichnięciem rzepki. Żyją ok. 12-16 lat.

Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o szpicu miniaturowym! Najważniejsze fakty zgromadziliśmy w naszym tekście o tej wyjątkowej rasie.

7. MALTAŃCZYK

Ten mały, biały pies (bez łat) zdobywa ludzkie serca już od… ponad 3000 lat! W jego wyglądzie śmiało można więc dopatrywać się nie tylko arystokratycznych, ale i antycznych korzeni. Gromadzony przez wieki bagaż genów jest istotny nie tylko ze względu na aparycję tych popularnych piesków.
Z czego wynika długowieczność rasy? Jej cechy kształtowały się przez tysiąclecia, dzięki czemu genotyp współczesnych osobników nie jest obciążony wieloma chorobami dziedzicznymi.

Właściciele maltańczyków mogą cieszyć się ich wiernym towarzystwem przez ok. 12-15 lat. Ważne jednak, by zwracali uwagę na higienę okolic oczu i skóry oraz w porę diagnozowali problemy ortopedyczne, które niekiedy nękają te psiaki.

O zdrowiu, osobowości i  historii maltańczyka piszemy również w tekście poświęconym tej rasie. Sprawdź i dowiedz się więcej!

8. YORKSHIRE TERRIER

To kolejny w naszym zestawieniu długowieczny terier, który dumnie reprezentuje charakter przedstawicieli tego typu psów. Wszędzie go pełno, chętnie demonstruje swoje zdanie, bywa uparty i hałaśliwy. Ta skłonność do przygód i wpadania w drobne tarapaty może przysporzyć właścicielowi więcej problemów niż swoiste dla rasy choroby genetyczne. Występowania tych drugich nie sposób oczywiście wykluczyć, ale yorki nie należą do psów wyjątkowo chorowitych. Żyją nawet do 16 lat, a średnia długość ich życia to ok. 11-15 lat.
Opiekun yorkshire terriera powinien chronić pieska przed drobnymi urazami (wynikającymi z psiego wszędobylstwa) i starać się dokładnie suszyć jego okrywę włosową, by pupil nie przeziębił się podczas spacerów. Najczęstsze choroby przedstawicieli tej rasy to zwichnięcie rzepki oraz problemy z sercem i z tchawicą (tzw. zapadalność).

Chcesz dowiedzieć się więcej o yorkshire terrierach? W naszym tekście o tej rasie zgromadziliśmy wiele cennych informacji. Sprawdź!

Brązowo-szary york siedzi na białym dywanie

9. JAMNIK

Niektóre osobniki tej rasy potrafią bić prawdziwe rekordy długowieczności! Jamniczka o imieniu Chanel mogła cieszyć się swego czasu tytułem najstarszego psa na świecie – żyła aż 21 lat u boku swojej pani, która adoptowała ją ze schroniska i otoczyła wspaniałą opieką. Chanel, ze względu na swoją wyjątkową metrykę, stała się w USA prawdziwą gwiazdą, ale na podobną uwagę zasługuje każdy przedstawiciel tej wyjątkowej rasy.
Niestety, ci inteligentni psi indywidualiści, choć często dożywają późnej starości (średnio ok. 12-16 lat), cierpią na choroby wynikające z ich specyficznej budowy anatomicznej. Do najczęstszych należą schorzenia kręgosłupa.

10. BEAGLE

Konsekwentnie, po swojemu i do celu – w tych trzech wyrazach można streścić charakter psów rasy beagle. Myśliwskie geny sprawiają, że to wyjątkowo energiczne i aktywne psy, których do biegania i tropienia nie zniechęci deszcz ani błoto. Są przy tym wyjątkowo towarzyskie, ale nie do końca pasuje do nich łatka słodkich kanapowców. Mają w sobie sporo niezależności.
Beagle żyje ok. 12-15 lat. Rekordowy psi staruszek tej rasy, Butch, gościł na świecie nieco dłużej, bo… aż 28 lat! To oczywiście wyjątek, który jednak daje pewien obraz wytrzymałości i predyspozycji tej rasy.