Spis treści:
Zachowania łowieckie są działaniami typowymi dla drapieżników, a psy należą do tej grupy. Pisaliśmy o tym więcej w tekście o łańcuchu łowieckim. Najmocniej zachowania te rozwinięte są u takich typów psów jak owczarki, psy pasterskie, teriery, psy północy czy charty.
Czym jest agresja łowcza?
W literaturze na temat zachowań psów można odnaleźć wiele podziałów na różne rodzaje agresji. Zwykle zachowania agresywne są zachowaniami afektywnymi, czyli wynikającymi z poczucia zagrożenia. Jednak istnieje jeden rodzaj agresji nieafektywnej. Jest to tzw. agresja łowcza. Najczęściej uruchamia się, gdy pies widzi szybko poruszającego się uciekającego osobnika – biegnącego człowieka, bawiące się na placu dziecko, szybko uciekającego małego psa czy inne zwierzę. Wielu badaczy psich zachowań nie uważa agresji łowczej za zachowania agresywne, uznając, że zachowaniami łowieckimi sterują zupełnie inne emocje – chęć osiągnięcia nagrody, przyjemności, a nie uniknięcia zagrożenia.
A jak ja to widzę? Abyśmy lepiej zrozumieli, podam pewien przykład, ale najpierw wyjaśnijmy, czym jest zachowanie agresywne w kontekście komunikacji. Komunikacja zarówno u zwierząt, jak i u ludzi jest wymianą sygnałów – mamy nadawcę i odbiorcę. W zależności od tego, jak będziemy oceniali sytuację, jeden osobnik będzie nadawcą, drugi odbiorcą. I dopiero po wyniku interakcji i interpretacji, jak zachowanie jednego wpłynęło na drugiego, możemy ocenić, czy dane zachowanie było agresywne czy nie.
Kilka tygodni temu zostałem poproszony przez jedną z telewizji informacyjnych o komentarz w pewnej sprawie. Został mi przedstawiony filmik, na którym bulterier wesoło biegał po placu zabaw, gdzie dzieci uciekały z piskiem. Im szybciej biegały, tym pies był bardziej pobudzony, uradowany i podbiegał do maluchów, łapiąc je za nogawki. Dzieci za to uciekały spanikowane, szukając bezpiecznego schronienia. Czy było to zachowanie agresywne? Można powiedzieć, że z punktu widzenia bulteriera nie było w nim intencji bojowych – chciał się bawić z dziećmi, polując na ich rękawy i nogawki. Jednak maluchy były przerażone, spanikowane, a ich zdrowie było zagrożone. Zatem patrząc pod kątem tego, jak dzieci odebrały intencje psa, przyznaję – tak, to była agresja. Przez wielu właścicieli psów moja opinia została nie najlepiej odebrana, bo oni raczej bagatelizowali sprawę, mówiąc, że przecież pies chciał się tylko pobawić. Ale abyśmy lepiej zrozumieli sytuację – wyobraźmy sobie scenkę z naszego ludzkiego życia. Widzimy, że pod szkołą dwóch chłopców ze starszych klas zabiera młodszemu koledze plecak i rzuca nim między sobą. Młodszy chłopak jest przerażony, wystraszony, nie wie, jak odzyskać swoją własność, a starsi koledzy w tej sytuacji się świetnie bawią. Tu chyba bez dwóch zdań powiemy, że starsi chłopcy zachowywali się agresywnie.
Wróćmy teraz do opisanego przypadku bulteriera. Jego zachowanie na placu zabaw było przejawem agresji łowczej. Co można było zrobić, aby nie dopuścić do tragicznej sytuacji, i jak możemy pracować z psem, który ma skłonności do tego rodzaju zachowań?
- Zrozum zachowanie swojego psa.
Najpierw przyjrzyj się swojemu pupilowi: czy ma duże potrzeby łowieckie, czyli czy interesuje się uciekającymi kotami, wiewiórkami w parku, szybko jeżdżącymi rowerzystami, biegaczami, skuterami czy samochodami. Zastanów się, jaką wybrać zabawkę, wykorzystać ją do zaspokojenia potrzeb łowieckich psiaka. Najlepiej sprawdzają się zabawki futerkowe na długich przedłużkach, aby pies mógł się rozpędzić w pogoni za uciekającym futerkiem. Podczas zabawy możesz trenować komendy „czekaj”, „puść” i „łap”. Zobacz, jak ta gra może wzmocnić posłuszeństwo Twojego psa, oglądając nasze filmiki o wypracowaniu zabawki oraz o nauce spokojnego czekania.