Alergie u psów to poważny problem, z którym musi się zmierzyć coraz więcej psich pacjentów. Nie należą one do rzadkości, a co więcej, właściciele często nie wiążą objawów występujących u ich pupili z alergią. Wynika to z wielu czynników, ale przede wszystkim z tego, że alergia u psów nie zawsze będzie objawiać się w taki sam sposób, jak alergia u ludzi.
Spis treści:
- 1. Rodzaje alergii u psa
- 2. Atopowe zapalenie skóry u psa
- 3. Alergiczne pchle zapalenie skóry (apzs)
- 4. Alergie kontaktowe
- 5. Alergia pokarmowa
- 6. Alergia u psa – diagnoza
- 7. Alergia u psa – leczenie
- 7.1 Antybiotykoterapia
- 7.2 Leki przeciwgrzybicze
- 7.3 Leki antyhistaminowe
- 7.4 Glikokortykosteroidy (sterydy)
- 7.5 Cyklosporyna
- 7.6 Przeciwciała monoklonalne
- 7.7 Oklacytynib
- 7.8 Immunoterapia alergenem, czyli odczulanie
- 7.9 Nnkt (niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe)
- 7.10 Leki stosowane miejscowo
- 7.11 Kąpiele lecznicze
- 8. Podsumowanie
Objawy ze strony górnych dróg oddechowych, takie jak: katar sienny, kichanie czy astma, w zasadzie u psów nie występują. Pies alergik przede wszystkim będzie cierpiał z powodu świądu skóry! Często w odpowiedzi na te słowa słyszę od właściciela: „Ale mój pies się nie drapie!”. Po dokładnym wywiadzie okazuje się jednak, że pupil faktycznie się nie drapie, ale pół nocy liże przednie łapki i notorycznie trzepie uszami… Tak więc wszelkie formy drapania się, ocieranie się, intensywne lizanie łap, wygryzanie sierści, przewlekłe problemy z uszami, zaczerwienienie okolicy pyska czy oczu to najczęstsze objawy alergii u psa.
Kłopot z alergią polega przede wszystkim na tym, że nie da się jej zdiagnozować podczas pierwszej wizyty, czego często oczekuje właściciel. Co gorsza, nie da się z niej także wyleczyć psa. Farmakologicznie można jedynie na chwilę zlikwidować świąd lub wyleczyć stan zapalny skóry. Jednak aby objawy alergii nie nawracały, należy przede wszystkim unikać alergenów. Tak więc alergia psa przede wszystkim wymaga od właściciela wiedzy, czujności i odpowiedniego postępowania ze swoim pupilem, dostosowanego do rodzaju alergii, która występuje u czworonoga.
Czytaj także: Zapalenie i świąd skóry u psa – co musisz wiedzieć?
Rodzaje alergii u psa
Zacznijmy zatem od podstaw. U psów występują cztery rodzaje alergii:
- Wziewna – czyli wywoływana przez alergeny wziewne, zwane środowiskowymi. Psy z silnie rozwinięta alergią środowiskową cierpią na tak zwaną atopię (atopowe zapalenie skóry, AZS)
- Kontaktowa, AKZS (alergiczne kontaktowe zapalenie skóry) – ten rodzaj alergii powstaje przy bezpośrednim kontakcie z alergenem ze środowiska.
- Alergiczne pchle zapalenie skóry, APZS – jest to najbardziej powszechna alergia u psów.
- Pokarmowa – występuje, gdy alergenem jest cząsteczka pokarmu, który zwierzę spożyło.
Atopowe zapalenie skóry u psa
AZS (atopowe zapalenie skóry) – uwarunkowana genetycznie choroba powstająca z powodu nadwrażliwości na alergeny typu I, których obecność powoduje wytwarzanie w organizmie psa przeciwciał z grupy IgE. Cały mechanizm powstawania przeciwciał jest dość skomplikowany, jednak na potrzeby objaśnienia problemu postaram się przybliżyć tę tematykę jak najprościej. W wyniku pierwszego kontaktu z alergenem organizm uczula się i wytwarza odpowiednie komórki (przeciwciała) przeciwko danej substancji. Przy ponownym kontakcie z alergenem przeciwciała IgE łączą się z nim, uwalniając mediatory zapalne, jak np. histamina. To właśnie one są przyczyną miejscowego świądu skóry psa.
Jednocześnie uruchamiana jest kaskada kolejnych reakcji o podłożu immunologicznym (podejrzewa się tu rolę przeciwciał IgG oraz limfocytów T) i zapalnym, które również przyczyniają się do powstania zmian skórnych. Mówiąc krócej: pies, wdychając pyłki np. brzozy, jeśli jest na nią uczulony, będzie cierpiał na świąd skóry i związane z tym dermatozy. Odpowiednik tego rodzaju alergii u ludzi to właśnie alergia wziewna.
Najczęstsze alergeny wziewne u zwierząt to:
- roztocze kurzu domowego,
- pleśń,
- roztocze spiżarniane,
- pyłki drzew (brzoza, jesion, dąb, topola etc.),
- trawy (żyto, aksamitka etc.),
- alergeny roślinne (babka lancetowata, kąkol, czerwona koniczyna etc.)
Alergia środowiskowa może zatem mieć charakter sezonowy, gdy alergeny pojawiają się tylko w określonej porze roku, np. czas pylenia brzozy to przełom kwietnia i maja. Może także trwać przez cały rok, gdy pies wykazuje alergie np. na roztocze kurzu.
AZS najczęściej pojawia się u młodych psiaków, bardzo często do 4. roku życia. Dawniej uważano, że nie pojawia się później niż do 10. roku życia psa, jednak aktualnie literatura podaje także przypadki atopii u psów starszych. Oznacza to, że pies, podobnie jak człowiek, może uczulić się na alergeny, gdy jest dojrzały, a nawet będąc już w podeszłym wieku. Ten typ alergii często sprzężony jest z rasą, a także, w przypadku gdy mówimy o atopii – uwarunkowany genetycznie.
Rasy, które mają do niej skłonność, to przede wszystkim:
- west highland white terrier,
- buldogi, buldożki,
- bulteriery,
- cocker spaniel,
- labrador,
- owczarek niemiecki.
Warto jednak wiedzieć, że tak naprawdę każdy pies może okazać się atopikiem.
Podstawowe objawy AZS to przede wszystkim świąd, który doprowadza do samouszkadzania naskórka, a nawet skóry właściwej. Świąd u psa rozpoznamy po zachowaniach takich jak:
- intensywne wylizywanie tylnych lub przednich łap i pachwin,
- drapanie się po brzuchu,
- intensywne gubienie sierści (całoroczne),
- zaczerwienienie skóry pod pachami lub w pachwinie.
Pamiętajmy, że jeśli nie widzimy, że pies się drapie, to nie znaczy, że go nie swędzi! Kolejne objawy alergii to:
- przewlekłe zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego,
- zapalenie spojówek,
- zaczerwienienie okolicy pyska,
- zmatowiona sierść,
- łupież.
Nierzadko wskutek notorycznego świądu widoczne są charakterystyczne przebarwienia sierści (staje się ona brązowa w miejscu wylizywania) czy też powierzchniowe otarcia naskórka, strupy na głowie i uszach. U niektórych psów w wyniku przewlekłego zapalenia skóra na brzuchu może ściemnieć (hiperpigmentacja).
Świądowi skóry często towarzyszy rumień oraz zapalenie bakteryjno-grzybicze (najczęściej wywołane drożdżakami Malassezia spp., oraz bakteriami z grupy Staphylococcus spp. i Streptococcus spp.). Zapaleniu mogą towarzyszyć wykwity skórne (krosty, grudki, zaskórniki), a nawet wysięk zapalny. Pacjent z alergią ma osłabioną naturalną ochronę skóry (tak zwaną barierę naskórkową), a także zwiększony poziom kolonizacji bakterii. Mówiąc wprost – jest bardziej podatny na zapalenia skóry.
Zapalne zmiany skórne dodatkowo nasilają świąd. Im większe swędzenie skóry, tym pies bardziej się drapie, intensywniej wylizuje i tym silniejsze w efekcie jest zapalenie. Koło się zamyka, a stan psa tylko pogarsza. Gdzie skóra swędzi? Praktycznie na całym ciele psa. Najczęściej są to obszary, na których widać zmiany skórne, czyli: okolice pyska, małżowiny uszu, pachy, pachwiny, skóra brzucha, przestrzenie międzypalcowe. Patrząc na tak zwaną mapę dermatologiczną psa – czyli miejsca szczególnie podatne na świąt – łatwo zauważyć, że w przypadku alergii są one zależne od rasy. I tak u owczarków niemieckich objawy świądu na tle alergii będą występować głównie na skórze brzucha, a u yorków w przestrzeniach międzypalcowych. Wynika to z miejscowego uwalniania się histaminy dokładnie tam, gdzie jest najwięcej komórek zapalnych u danego psa czy nawet danej rasy.
Pamiętajmy, że zaognione i zaczerwienione zmiany na skórze świadczą o jej zapaleniu, które ma charakter przewlekły i nawracający. W takiej sytuacji należy podjąć leczenie odpowiednimi lekami przeciwzapalnymi, antybiotykami, a nawet lekami przeciwgrzybiczymi. W terapii zapalenia skóry dużą rolę odgrywają szampony lecznicze. Pamiętajmy, że w takiej sytuacji jest to leczenie jedynie wtórego problemu, a nie alergii, czyli problemu pierwotnego. Wyleczona z zapalenia skóra przestaje być zaczerwieniona, a pies odczuwa ulgę. Jeśli jednak nie wyeliminujemy alergenów ze środowiska, zmiany zapalne będą nawracać.
Psy wykazujące objawy AZS niestety dość często cierpią także z powodu APZS, a także wykazują alergię pokarmową. W takim przypadku diagnostyka jest bardziej skomplikowana. Dieta eliminacyjna odgrywa istotną rolę u psów z silnie rozwiniętym atopowym zapaleniem skóry.
Atopia to dla lekarza weterynarii dość poważny problem – zarówno diagnostyczny, jak i terapeutyczny. Lekarz musi bowiem wykluczyć inne dermatozy objawiające się świądem. Warto pobrać próbki do przeprowadzenia cytologii oraz zeskrobinę czy próbki do biopsji, a nawet wykonać posiew mikologiczny. Na świąd u pacjentów z atopią zazwyczaj skuteczne są glikokortykosteroidy, po których podaniu objaw ustaje.
Alergeny środowiskowe wywołujące alergie u psa, w odróżnieniu od alergenów pokarmowych, możemy wykryć testami alergicznymi. Wynika to z faktu, że w tym przypadku powstaje jedna klasa przeciwciał (IgE) i możliwe jest wykonanie testów alergicznych – z krwi (serologicznych) lub śródskórnych (polecane przez dermatologów, uważa się, że są bardziej dokładne). Testy śródskórne polegają na podaniu pod skórę alergenu i odczytu po 24 i po 48 godzinach miejscowego odczynu na konkretny alergen. Za celowością takich testów przemawia przede wszystkim określenie alergenów środowiskowych, ale także fakt, że jest to wstęp do rozpoczęcia immunoterapii, czyli odczulania. Przed przystąpieniem do testów należy jednak pamiętać o istotnej rzeczy: aby przed przeprowadzeniem testów alergicznych nie podawać glikokortykosteroidów minimum przez 2-3 tygodnie (często leki te stosowane w terapii świądu u alergików i atopików). Testy śródskórne najlepiej wykonywać w okresie zimowo – jesiennym, gdyż wyniki są bardziej wiarygodne.
W przypadku alergii środowiskowej należy przede wszystkim unikać częstego kontaktu z alergenami. Oto kilka prostych sposobów:
- Podczas pylenia traw czy drzew warto stosować regularne kąpiele lecznicze, aby zmyć pyłki z sierści psa. Odpowiednio dobrane przez lekarza weterynarii szampony pomagają utrzymać równowagę skóry oraz ograniczyć świąd i rozwój stanu zapalnego. Podczas koszenia trawy oraz kilka godzin po nim pylenie jest największe, dlatego w tym czasie należy ograniczyć wychodzenie psa na dwór, a nawet pozamykać wszystkie okna w mieszkaniu.
- Jeśli wiemy, że najsilniejsze objawy alergii występują sezonowo, np. w lipcu, gdy pyli dana roślina, w tym czasie powinniśmy ograniczać spacery i swobodne bieganie psa po ogrodzie, parku lub łące.
- W przypadku psiego alergika uczulonego na roztocze kurzu domowego (według literatury alergię na roztocze wykazuje 65-90% psich alergików) należy codziennie odkurzać w domu (stosować odkurzacze bezworkowe) i regularnie kąpać psa. Ponieważ głównym pokarmem dla roztoczy kurzu domowego jest naskórek, należy także często zmieniać pościel (jeśli pies śpi z nami w łóżku), a najlepiej stosować pościel dla alergików. Należy także regularnie prać psie posłanie, koce, sprzątać kojec etc.
- Jeśli jesteśmy właścicielami psa alergika uczulonego na roztocze spiżarniane, w przypadku gdy spożywa on suchą karmę, należy dzielić ją na porcje i mrozić przez kilka dni przed podaniem.
Alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS)
APZS, czyli kontaktowe zapalenie z powodu kontaktu z pchłą – alergenem w tym przypadku jest ślina lub jad pchły. W momencie ugryzienia psa, nawet przez jedną małą pchełkę, dochodzi do silnej reakcji alergicznej skóry. Jest to najczęstsza alergia występująca u psów. Choroba nie ma predylekcji rasowych czy genetycznych i może wystąpić w każdym wieku. W jej przebiegu dochodzi do reakcji alergicznej typu wczesnego i późnego.
Czytaj także: Pchły u psa – Jak się pozbyć z domu i z psa
Świąd występuje głównie w okolicach zadu i nasady ogona. Skóra może być zaczerwieniona i wykazywać objawy zapalenia. Często obserwuje się łysienie w tej części ciała psa. Charakterystyczny jest brak pcheł czy ich odchodów. Reakcja alergiczna może trwać nawet 2 tygodnie od czasu ugryzienia przez pchłę.
U psów wykazujących ten typ alergii preparaty przeciwpchelne powinny być podawane całorocznie, ponieważ jeśli alergia pojawiła się u czworonoga raz, będzie występowała u niego już do końca życia.
Alergie kontaktowe
Reakcja nadwrażliwości typu IV, czyli tak zwana reakcja późna. Alergenem kontaktowym bardzo często jest chrom, ale może nim być także: cement, guma, formaldehyd, inne chemikalia, rodentycyty, pestycydy, a nawet niektóre rośliny, jak np. bluszcz, czy też leki, jak np. nadtlenek benzoilu. W wyniku wniknięcia alergenu przez skórę powstaje rumień i miejscowy odczyn zapalny. Alergia kontaktowa często pojawia się na dystalnych częściach łap lub na skórze brzucha w wyniku bezpośredniego kontaktu z alergenem, np. obecnym na podłożu.
Alergia pokarmowa
Podobnie jak atopia, alergia pokarmowa może wystąpić u psa w każdym wieku, ale najczęściej diagnozujemy ją przed 4. rokiem życia. Alergię pokarmową nazywa się niesezonową alergiczną chorobą skóry. Trofoalergenem (alergenem pokarmowym) może być w zasadzie każdy składnik diety. Najczęściej jest nim jednak białko (o cząsteczkach wielkości powyżej 30 KdA).
Tłuszcze i węglowodany nie wywołują alergii, mogą jednak powodować nietolerancję pokarmową. W gabinecie nierzadko słyszę stwierdzenie: „Ale on zawsze jadł tę karmę i nic mu nie było”. Rozumiem to zdziwienie, ale niestety okazuje się, że teraz pies jest na karmę uczulony. Nie ma tu etapu przejściowego. Dobrze jest zatem zrozumieć mechanizm powstawania alergii, aby wiedzieć, co i jak należy robić i na co zwracać uwagę u cierpiącego na nią psa. Należy także pogodzić się z faktem, że diagnozowanie tego problemu nie jest proste, a kluczową rolę odgrywa dieta eliminacyjna.