Adopcja psa ze schroniska – 8 zasad jak się przygotować

Czas pandemii to dobry czas dla schronisk i przebywających w nich psów. Domowy tryb pracy i przymusowa izolacja sprawiły, że częściej zaczęliśmy myśleć o tym, by powiększyć rodzinę o czworonożnego towarzysza. Wiele osób przeszło od myśli do czynów i podjęło decyzję o przygarnięciu zwierzaka ze schroniska, przyczyniając się do znaczącego wzrostu liczby adopcji.

Z placówek w całym kraju płynęły więc w świat krzepiące wieści o pustoszejących boksach i psiakach szczęściarzach, które po latach znalazły swój dom. By przyszłe losy adoptowanego psa były równie szczęśliwe, jak jego pierwsze chwile spędzone z nowym właścicielem, właściciel ma do wykonania bardzo ważną pracę. Musi przygotować się do odpowiedzialnej roli opiekuna i przemyśleć kilka ważnych kwestii, które w przyszłości mogą mieć wpływ na dobrostan psa: jego zdrowie, życie, poczucie bezpieczeństwa i szczęścia.

Planujesz przygarnięcie psa ze schroniska i chcesz zaplanować świadomą adopcję? Oto 8 zasad, których warto się trzymać!

1. PRZYGOTUJ SIĘ NA ZMIANY

Jeśli najbardziej na świecie cenisz sobie spanie do południa, w kwestii wyjazdów twierdzisz zawsze: im dalej, tym lepiej i nie wyobrażasz sobie wieczoru bez obejrzenia trzech odcinków serialu z rzędu, to… pomyśl, że z psem będzie troszkę inaczej. Inaczej nie oznacza jednak: gorzej niż dotychczas! Obecność czworonoga w naszym życiu nie musi wiązać się z rezygnacją z ulubionych aktywności, ale zawsze warto wziąć pod uwagę konieczność mniejszego lub większego przeorganizowania codziennego życia.

W dniu, który do tej pory planowałeś wyłącznie dla siebie, będziesz musiał znaleźć miejsce na kilka spacerów, karmienie, naukę nowych umiejętności, wspólnie spędzany czas i wszelkie nieprzewidziane sytuacje związane z posiadaniem psa. Pomyśl, czy w Twoim grafiku jest przestrzeń na nowe obowiązki lub czy masz ochotę dopasować go do potrzeb nowego członka rodzony

 Kundelek koloru czarnego stoi na brązowej podłodze, a w tle widać szafkę z książkami.

2. POZNAJ SWOJE POTRZEBY I OCZEKIWANIA

Przed adopcją zawsze warto zadać sobie pytanie: jakiego towarzysza potrzebuję? Osobowości i fizyczne predyspozycje psów są bardzo różne. Ta świadomość pozwoli Ci znaleźć przyjaciela, z którym stworzysz naprawdę zgrany team. Jeśli Twoja wizja życia z czworonogiem to jak najczęstsze wspólne zajmowanie wygodnej kanapy w jesienne wieczory, nie decyduj się na psa, który potrzebuje dużo ruchu (np. w typie wyżła czy husky), a jeśli aktywność fizyczna to ważna część Twojej codzienności, zrezygnuj z adoptowania kanapowca-leniuszka (np. takiego w typie mopsa).

O temperamentach i ulubionych aktywnościach schroniskowych psiaków najwięcej wiedzą ich tymczasowi opiekunowie – opowiedz im o swoich oczekiwaniach i skorzystaj z oferowanych wskazówek.

3. POMYŚL O BLIŻSZEJ I DALSZEJ PRZYSZŁOŚCI

Odpowiedzialna adopcja wiąże się również z koniecznością wybiegania myślami w przyszłość i rozpisania w głowie kilku scenariuszy wspólnego życia – po to, by łatwiej było zastosować je w praktyce, gdy zajdzie taka potrzeba. Pies będzie Twoim towarzyszem na lata. Czeka Was wspólny czas, który może przynieść wiele zmian: przeprowadzkę (np. do mniejszego mieszkania), nową pracę (np. w innym mieście) założenie rodziny.

Przed adopcją zastanów się, jak te zmiany mogą wpłynąć na życie Twojego psa i czy w każdej sytuacji znajdziesz sposób na to, by zapewnić mu opiekę i bezpieczeństwo. Taka refleksja powinna dotyczyć także niedalekiej przyszłości, np. najbliższych wakacji, na które z różnych przyczyn nie będziesz mógł zabrać psa (czytaj także o tym jak przygotować się na podróż z psem). Kto będzie mógł zająć się nim w tym czasie? Zaplanuj to z wyprzedzeniem!

Pies rasy mieszanej jest głaskany przez właściciela i wystawia język.

4. PRZEKALKULUJ SWOJE MOŻLIWOŚCI

Pewnie słyszałeś to już wiele razy, ale tę kwestię warto podnosić przy każdej okazji: posiadanie psa wiąże się ze nowymi, dość sporymi, regularnymi wydatkami. Choć adopcja zwierzaka ze schroniska to zdecydowanie mniejsze obciążenie dla kieszeni na start (zazwyczaj płacimy fundacjom lub instytucjom niewielką, symboliczną kwotę), szybki wgląd w kolejne koszty pozwala jednoznacznie stwierdzić, że decyzję o przygarnięciu psa należy poprzedzić rzetelnymi kalkulacjami.

Na jakie wydatki powinien przygotować się przyszły właściciel? Wyprawka na start, regularne szczepienia, kontrolne i nieplanowane wizyty u lekarza weterynarii, dobrej jakości karma, zabiegi pielęgnacyjne, udział w szkoleniach i kursach, pomoc behawiorysty, koszty podróży, hoteli dla zwierząt lub opieki petsitterów… jest co wymieniać i za co płacić. Decyzja o adopcji psa podjęta pod wpływem emocji, w której zabraknie głosu rozsądku, może skończyć się powrotem czworonoga do schroniska. Warto dokładnie oszacować swoje możliwości finansowe, by tego uniknąć.

5. ZDEFINIUJ SWOJĄ ROLĘ I BĄDŹ GOTOWY NA PRACĘ

Gdy w Twoim życiu zjawia się pies, stajesz się osobą odpowiedzialną za stworzenie mu bezpiecznego świata. Fundamenty tego świata to, poza miłością, przejrzyste i niezmienne zasady – to, co wolno, a czego nie wolno psu. Chociaż naturalną potrzebą wielu właścicieli jest wynagradzanie schroniskowemu adopciakowi trudów dotychczasowego życia, znacznie lepszą strategią będzie wejście w rolę trenera, przewodnika i świadomego opiekuna. Pies nie będzie zachowywał się tak, jak tego chcemy, z wdzięczności za adopcję – właściwe zachowanie to efekt konsekwentnej pracy.

Głaszcz, nagradzaj i kochaj, ale nie zapominaj o egzekwowaniu posłuszeństwa i wypracowywaniu pożądanych zachowań. To sposób na budowanie więzi i komunikacji między Tobą a psem. „Mądra miłość” zaowocuje spokojem w Waszej relacji.

6. DOWIEDZ SIĘ, Z CZYM TO SIĘ JE

Przeglądasz stronę schroniska ze zwierzakami do adopcji i wyobrażasz sobie, jak to będzie, gdy w Twoim życiu pojawi się pies: ten wyczekany, zaplanowany, już na starcie obdarzony potężną dawką miłości! Takie planowanie jest przyjemne i może okazać się przydatne dla Waszej przyszłej relacji, ale czasami nie do końca przystaje do rzeczywistości. Pojawienie się w domu pierwszego psa często weryfikuje oczekiwania właściciela nowicjusza.

Zanim zdecydujesz się na adopcję, zaczerpnij z doświadczenia i wiedzy osób, które mają już za sobą te pierwsze chwile w roli opiekunów. Umów się na spacer z przyjaciółką i jej pupilem, sięgnij do sprawdzonych książek, porozmawiaj z właścicielami psów adoptowanych ze schroniska i przejrzyj nasze materiały wideo na YT – im więcej wiedzy, tym lepiej! Dzięki niej poczujesz się pewniej w roli opiekuna.

7. POZNAJ LEPIEJ PSA, KTÓREGO CHCESZ ADOPTOWAĆ

Często wspomina się o tym, że psy przebywające w schroniskach to psy z historią, których życie nie zawsze było usłane różami – psy bite, krzywdzone, doświadczające wcześniej więcej traum niż miłości. W istocie tak czasami bywa i przyszły właściciel powinien mieć z tyłu głowy świadomość, że może stanąć przed koniecznością przepracowania konsekwencji ponurej psiej przeszłości.

Nie jest to jednak reguła. Niektóre z czworonogów straciły swój dom z bardziej prozaicznych, choć jednakowo smutnych powodów: znudziły się właścicielowi, nie pasowały do wakacyjnych lub życiowych planów, zostały osierocone w wyniku śmierci swojego opiekuna.

Bez względu na to, jaką przeszłość ma pies, którego chcesz adoptować, postaraj się poznać go jak najlepiej, zanim trafi pod Twój dach. Poproś schroniskowych opiekunów, by podzielili się z Tobą historią psiaka i obserwacjami dotyczącymi jego codziennych zachowań. Dowiedz się, jakiego podejścia może wymagać Twój przyszły przyjaciel w pierwszych dniach po adopcji – czy jest lękliwy, czy bywa agresywny, jak dogaduje się z innymi psami. Jeśli to możliwe, umów się na kilka przedadopcyjnych spacerów.

8. PRZYGOTUJ SIĘ NA PRZYBYCIE NOWEGO DOMOWNIKA

Decyzja podjęta: adoptujesz psa ze schroniska! Już trochę o nim wiesz, a trochę się obawiasz, jak to będzie, gdy już będziecie razem. To naturalne: w końcu chcesz dla niego jak najlepiej. Pamiętaj, że o wszystko możesz dopytać pracowników schroniska – w końcu nie pierwszy raz przekazują psa w ręce nowego właściciela.

Czas na zaaranżowanie przestrzeni i zaplanowanie pierwszego dnia czworonoga w nowym – od teraz Waszym wspólnym – domu. Na co powinieneś się przygotować? Okres adaptacji psa ze schroniska do nowych warunków może trwać nieco dłużej. Daj pupilowi pełną swobodę węszenia i poznawania nowej przestrzeni i nie zrażaj się, gdy początkowo Wasz kontakt będzie naznaczony ostrożnością i nieufnością. Ten etap powinien minąć po 2-4 tygodniach.

Nowa sytuacja może sprawić również, że dorosły pies będzie załatwiał swoje potrzeby w mieszkaniu. Obserwuj go, nie karć za „wpadki” i wprowadź elementy treningu czystości.

 

A przede wszystkim bądź obok, buduj zaufanie, pracuj nad mądrą relacją opartą na jasnych zasadach. I kochaj psa najbardziej na świecie – najbardziej na świecie na to zasłużył!