Czas pandemii to dobry czas dla schronisk i przebywających w nich psów. Domowy tryb pracy i przymusowa izolacja sprawiły, że częściej zaczęliśmy myśleć o tym, by powiększyć rodzinę o czworonożnego towarzysza. Wiele osób przeszło od myśli do czynów i podjęło decyzję o przygarnięciu zwierzaka ze schroniska, przyczyniając się do znaczącego wzrostu liczby adopcji.
Spis treści:
- 1. Przygotuj się na zmiany
- 2. Poznaj swoje potrzeby i oczekiwania
- 3. Pomyśl o bliższej i dalszej przyszłości
- 4. Przekalkuluj swoje możliwości
- 5. Zdefiniuj swoją rolę i bądź gotowy na pracę
- 6. Dowiedz się, z czym to się je
- 7. Poznaj lepiej psa, którego chcesz adoptować
- 8. Przygotuj się na przybycie nowego domownika
Z placówek w całym kraju płynęły więc w świat krzepiące wieści o pustoszejących boksach i psiakach szczęściarzach, które po latach znalazły swój dom. By przyszłe losy adoptowanego psa były równie szczęśliwe, jak jego pierwsze chwile spędzone z nowym właścicielem, właściciel ma do wykonania bardzo ważną pracę. Musi przygotować się do odpowiedzialnej roli opiekuna i przemyśleć kilka ważnych kwestii, które w przyszłości mogą mieć wpływ na dobrostan psa: jego zdrowie, życie, poczucie bezpieczeństwa i szczęścia.
Planujesz przygarnięcie psa ze schroniska i chcesz zaplanować świadomą adopcję? Oto 8 zasad, których warto się trzymać!
1. PRZYGOTUJ SIĘ NA ZMIANY
Jeśli najbardziej na świecie cenisz sobie spanie do południa, w kwestii wyjazdów twierdzisz zawsze: im dalej, tym lepiej i nie wyobrażasz sobie wieczoru bez obejrzenia trzech odcinków serialu z rzędu, to… pomyśl, że z psem będzie troszkę inaczej. Inaczej nie oznacza jednak: gorzej niż dotychczas! Obecność czworonoga w naszym życiu nie musi wiązać się z rezygnacją z ulubionych aktywności, ale zawsze warto wziąć pod uwagę konieczność mniejszego lub większego przeorganizowania codziennego życia.
W dniu, który do tej pory planowałeś wyłącznie dla siebie, będziesz musiał znaleźć miejsce na kilka spacerów, karmienie, naukę nowych umiejętności, wspólnie spędzany czas i wszelkie nieprzewidziane sytuacje związane z posiadaniem psa. Pomyśl, czy w Twoim grafiku jest przestrzeń na nowe obowiązki lub czy masz ochotę dopasować go do potrzeb nowego członka rodzony
2. POZNAJ SWOJE POTRZEBY I OCZEKIWANIA
Przed adopcją zawsze warto zadać sobie pytanie: jakiego towarzysza potrzebuję? Osobowości i fizyczne predyspozycje psów są bardzo różne. Ta świadomość pozwoli Ci znaleźć przyjaciela, z którym stworzysz naprawdę zgrany team. Jeśli Twoja wizja życia z czworonogiem to jak najczęstsze wspólne zajmowanie wygodnej kanapy w jesienne wieczory, nie decyduj się na psa, który potrzebuje dużo ruchu (np. w typie wyżła czy husky), a jeśli aktywność fizyczna to ważna część Twojej codzienności, zrezygnuj z adoptowania kanapowca-leniuszka (np. takiego w typie mopsa).
O temperamentach i ulubionych aktywnościach schroniskowych psiaków najwięcej wiedzą ich tymczasowi opiekunowie – opowiedz im o swoich oczekiwaniach i skorzystaj z oferowanych wskazówek.
3. POMYŚL O BLIŻSZEJ I DALSZEJ PRZYSZŁOŚCI
Odpowiedzialna adopcja wiąże się również z koniecznością wybiegania myślami w przyszłość i rozpisania w głowie kilku scenariuszy wspólnego życia – po to, by łatwiej było zastosować je w praktyce, gdy zajdzie taka potrzeba. Pies będzie Twoim towarzyszem na lata. Czeka Was wspólny czas, który może przynieść wiele zmian: przeprowadzkę (np. do mniejszego mieszkania), nową pracę (np. w innym mieście) założenie rodziny.
Przed adopcją zastanów się, jak te zmiany mogą wpłynąć na życie Twojego psa i czy w każdej sytuacji znajdziesz sposób na to, by zapewnić mu opiekę i bezpieczeństwo. Taka refleksja powinna dotyczyć także niedalekiej przyszłości, np. najbliższych wakacji, na które z różnych przyczyn nie będziesz mógł zabrać psa (czytaj także o tym jak przygotować się na podróż z psem). Kto będzie mógł zająć się nim w tym czasie? Zaplanuj to z wyprzedzeniem!
4. PRZEKALKULUJ SWOJE MOŻLIWOŚCI
Pewnie słyszałeś to już wiele razy, ale tę kwestię warto podnosić przy każdej okazji: posiadanie psa wiąże się ze nowymi, dość sporymi, regularnymi wydatkami. Choć adopcja zwierzaka ze schroniska to zdecydowanie mniejsze obciążenie dla kieszeni na start (zazwyczaj płacimy fundacjom lub instytucjom niewielką, symboliczną kwotę), szybki wgląd w kolejne koszty pozwala jednoznacznie stwierdzić, że decyzję o przygarnięciu psa należy poprzedzić rzetelnymi kalkulacjami.
Na jakie wydatki powinien przygotować się przyszły właściciel? Wyprawka na start, regularne szczepienia, kontrolne i nieplanowane wizyty u lekarza weterynarii, dobrej jakości karma, zabiegi pielęgnacyjne, udział w szkoleniach i kursach, pomoc behawiorysty, koszty podróży, hoteli dla zwierząt lub opieki petsitterów… jest co wymieniać i za co płacić. Decyzja o adopcji psa podjęta pod wpływem emocji, w której zabraknie głosu rozsądku, może skończyć się powrotem czworonoga do schroniska. Warto dokładnie oszacować swoje możliwości finansowe, by tego uniknąć.