9 nietypowych psich zawodów

Urocze, kochane i niezwykle oddane. Kiedy spoglądają na nas swoim słodkim wzrokiem, jesteśmy gotowi pozwolić im na wszystko. I choć najczęściej są po prostu członkami rodziny, pełniąc rolę naszego towarzysza, najlepszego przyjaciela, a czasami także domowej maskotki i ciepłego kaloryfera, wiele z nich wykonuje także niezwykle niebezpieczne i odpowiedzialne zadania! W jakich nietypowych rolach czworonogi sprawdzają się znakomicie?

1. NA RATUNEK – PSI RATOWNICY

Ratowanie ludzkiego życia to niezwykle odpowiedzialne i trudne zadanie, które wymaga dużej wytrzymałości i sprawności fizycznej. Zdarza się jednak, że ludzkie możliwości są ograniczone, dlatego niezbędne jest wsparcie. W takich sytuacjach doskonale spisują się psy, które dzięki odpowiedniemu szkoleniu i wyostrzonym zmysłom potrafią pracować nawet w najcięższych warunkach.

Czworonogi doskonale radzą sobie w sytuacjach zagrożenia życia ludzkiego – ratują tonących, odnajdują ludzi zasypanych przez lawiny śnieżne lub uwięzionych pod gruzami. Co wyróżnia psich ratowników? Przede wszystkim doskonały węch, który umożliwia im odnalezienie zaginionych osób. Niezbędna jest również wytrzymałość i zwinność. Wśród psów ratowników najczęściej można spotkać takie rasy jak: nowofundlandy, labradory, golden retrievery, owczarki niemieckie oraz border collie.

PRZECZYTAJ, KTÓRE PSY SĄ NAJLEPSZYMI PŁYWAKAMI

9 nietypowych psich zawodów

2. CZTERY ŁAPY W MUNDURZE, CZYLI PIES POLICYJNY

Pies „w mundurze” może pracować w policji, straży miejskiej lub w straży granicznej. Po przeprowadzeniu szkolenia, które pomaga określić, do jakich zadań dany zwierzak najlepiej się nadaje, zostaje on przydzielony do mundurowego – swojego nowego partnera, z którym pracuje na co dzień.

Psy policyjne wykorzystywane są do tropienia narkotyków, przestępców, przemycanych towarów lub broni. Aby wykonywać tak odpowiedzialne zadania, czworonogi muszą być niezwykle posłuszne i inteligentne, a także wykazywać dużą sprawność fizyczną. Ważny jest również odpowiedni charakter i temperament psa – musi on bowiem być agresywny wyłącznie na zawołanie, czyli w powiązaniu z odpowiednią komendą, i umieć wstrzymać swoją agresję na zawołanie. Takie cechy posiadają m.in. owczarki niemieckie, dlatego to właśnie ta rasa najczęściej zasila policyjne szeregi.

 

3. W OCHRONIE PRZYRODY – PSY SZUKAJĄCE PRÓBEK

Nie od dzisiaj wiadomo, że węch jest jednym z najważniejszych psich zmysłów, dlatego bardzo często wykorzystuje się go w nietypowy sposób, np. do ochrony przyrody. Czworonogi coraz częściej uczestniczą w pracy naukowców jako poszukiwacze próbek przeznaczonych do badań, tym samym pomagając monitorować rzadkie gatunki zwierząt, a niekiedy również roślin. Pomoc psów umożliwia zebranie próbek w krótszym czasie, dzięki czemu ich obecność przyspiesza prace terenowe. Do zadań tak wyszkolonych czworonogów należy m.in. wykrywanie obecności rzadkich gatunków zwierząt, poszukiwanie odchodów drapieżników, np. wilków, a także wyszukiwanie martwych zwierząt lub ofiar drapieżników. Psy detekcyjne, bo takim mianem określa się czworonogi, które poszukują określonych zapachów, bardzo często pomagają również w odnajdywaniu broni, amunicji lub części zwierząt ukrytych przez kłusowników.

9 nietypowych psich zawodów

4. ZAWSZE U TWOJEGO BOKU – PSI PRZEWODNICY

Psy pełniące rolę przewodników pomagają osobom niepełnosprawnym funkcjonować w otaczającej je rzeczywistości – przeprowadzają przez ulicę, otwierają drzwi i wspierają w codziennych czynnościach. To niezwykle odpowiedzialne zadanie, dlatego do tej roli przydzielane są tylko wybrane szczeniaki, a sam trening i szkolenie czworonoga nie należą do najłatwiejszych. Pies, który pełni rolę przewodnika, powinien być niezwykle posłuszny, cierpliwy, reagować na komendy wydawane przez swojego właściciela, a także wykazywać się dużą siłą fizyczną, która umożliwi mu wykonanie takich zadań, jak np. noszenie zakupów, przynoszenie określonych przedmiotów czy otwieranie drzwi. W tej roli znakomicie odnajdują się psy ras takich jak: labrador, golden retriever czy berneński pies pasterski.

5. PSY WOJSKOWE – NIEZAWODNI WYKRYWACZE BOMB

Czworonogi służące podczas wojny pomagają żołnierzom wykrywać bomby i miny na polu walki. Takie psy powinny charakteryzować się znakomitym węchem, ogromną czujnością i reagować na komendy wydawane przez opiekuna, dlatego do tego typu zadań najczęściej wybierane są owczarki niemieckie. Uważa się jednak, że w tej roli doskonale odnajdą się również psy innych ras – ważne jednak, aby odznaczały się doskonałym węchem i instynktem łowieckim.

Psy służące w wojsku mają jednak jeszcze jedną misję. Bardzo często wspierają również weteranów wojennych – pomagając im wrócić do życia w cywilu i otrząsnąć się po wszystkich przeżyciach, których doświadczyli podczas wojny.

9 nietypowych psich zawodów

6. OPIEKA I TERAPIA W JEDNYM, CZYLI PSI TERAPEUCI

Terapia z udziałem psów, czyli tzw. dogoterapia, to świetny sposób na poprawę samopoczucia osób chorych. Psi terapeuci najczęściej wspomagają rehabilitację dzieci, dlatego tak ważne jest, aby wybrane do tej roli czworonogi wykazywały się dużą cierpliwością. Najlepsze w takich zadaniach są labradory, golden retrievery oraz psy rasy cavalier king charles spaniele.

Psi terapeuci mogą towarzyszyć osobom chorym także na co dzień – nie tylko dotrzymują towarzystwa osobom starszym i schorowanym, ale dzięki swojej czujności i odpowiedniemu szkoleniu potrafią także wyczuć zmiany w samopoczuciu swojego właściciela, np. zbliżające się ataki epilepsji. Doskonale sprawdzają się także jako wsparcie osób z depresją. Do tej roli najczęściej wybierane są psy rasy: border collie, shar pei czy dog niemiecki, choć najważniejsze jest przede wszystkim, aby pies był niezwykle czujny i przywiązany do właściciela, co pozwoli mu wyczuć nadchodzące zmiany. Co ciekawe, w roli psiego terapeuty i towarzysza osób chorych doskonale sprawdzają się nie tylko psy rasowe, ale także kundelki.

 

7. SZUKANIE TRUFLI

Trufle to rodzaj niezwykle cennych grzybów, które rosną pod ziemią. Podczas dojrzewania wydają one charakterystyczny zapach i przemieszczają się wyżej, czasami także wystając nad powierzchnię ziemi. Ponieważ trufla biała i trufla letnia należą do tych najcenniejszych, a jednocześnie rzadkich i trudnych do znalezienia, do ich poszukiwań wykorzystuje się psy, które mają świetny węch. Rasa, która najlepiej radzi sobie z tym zadaniem, to lagotto romagnolo, aczkolwiek, dzięki odpowiedniemu szkoleniu, można nauczyć szukania trufli także inne psy. Hodowca, który chce szkolić swoje psy, by szukały trufli, powinien posiadać dyplom potwierdzający ukończenie kursu, który uprawnia go do prowadzenia tego typu szkoleń. Musi zdać także odpowiedni egzamin.

Naukę rozpoczyna się już w wieku szczenięcym. Smaruje się sutki suki oliwą truflową, dzięki czemu maluchy przyzwyczajają się do zapachu i smaku trufli. Kolejnym etapem jest dosypywanie do karmy trufli w proszku lub ich niewielkich kawałków. W dalszej części szkolenia przeprowadza się zabawy z piłką, w której ukryte są trufle – najpierw pies uczy się przynosić piłkę, a z czasem szuka jej pod ziemią i odkopuje ją. Ostatnim etapem jest szukanie pod ziemią prawdziwych trufli, zakopanych wcześniej przez właściciela, odkopanie ich i przyniesienie.

 

8. PSY PASTERSKIE – PILNUJĄ STADA

Doskonale odnajdują się w pilnowaniu stada, zaganianiu zwierząt do zagrody i ochronie przed drapieżnikami. Obecnie jednak psy pasterskie coraz częściej pełnią funkcję psów rodzinnych, a „w zawodzie” pracują tylko nieliczne – najczęściej te mieszkające na terenach górskich. Swoje umiejętności mogą jednak wykorzystywać i rozwijać podczas krajowych i międzynarodowych zawodów psów pasterskich. Które rasy doskonale odnajdują się w tej roli? Border collie, welsh corgi pembroke, berneński pies pasterski oraz wszystkie owczarki.

9 nietypowych psich zawodów

9. PSY ZAPRZĘGOWE – BIEGANIE TO ICH PASJA

Doskonale sprawdzają się w psich zaprzęgach, ciągnąc na saniach przedmioty lub siedzących na nich ludzi. Niestraszny im wiatr, zaspy śnieżne ani ujemne temperatury, dlatego psy zaprzęgowe najczęściej wspomagają człowieka na terenach trudno dostępnych i charakteryzujących się niełatwymi warunkami atmosferycznymi. Czworonogi te muszą być silne, wytrzymałe i niezwykle zdyscyplinowane, ponieważ każdy z nich ma swoją rolę w psim zaprzęgu. Takie cechy odnajdziemy w psach rasy husky, akita, samojed czy alaskan malamut.

W obecnych czasach psy zaprzęgowe coraz częściej wykorzystywane są także w sporcie i rekreacji – mogą ciągnąć człowieka na saniach, narciarza lub kolarza na specjalnym trójkołowym pojeździe, rozwijając prędkości sięgające nawet 50 km/h! Psy, które uwielbiają biegać, doskonale sprawdzą się również w sportach takich jak canicross czy dogtrekking. Należy zatem pamiętać, że posiadanie czworonoga stworzonego do biegania w psich zaprzęgach wymaga od nas zapewnienia mu odpowiedniej ilości aktywności fizycznej!

BIEGASZ? POZNAJ 10 RAS PSÓW IDEALNYCH DLA BIEGACZY

Ratują ludzkie życie, pomagają osobom niepełnosprawnym, wykrywają bomby i narkotyki, wspierają chorych, a także pilnują stada – psy mogą pełnić w naszym życiu wiele odpowiedzialnych i niezwykle istotnych ról, z których bardzo często nie zdajemy sobie sprawy. Warto to jednak docenić, bo powyższe przykłady są dowodem na to, że pies to rzeczywiście prawdziwy przyjaciel człowieka!