Spis treści:
- 1. Ogólny podział
- 2. Rasy psów w zależności od długości sierści
- 2.1 Psy krótkowłose
- 2.2 Psy o mieszanej długości sierści
- 2.3 Psy o średniej długości sierści
- 2.4 Psy długowłose
- 2.5 Psy nagie
- 3. Rodzaje sierści u psa
- 3.1 Sierść jedwabista
- 3.2 Sierść gładka
- 3.3 Sierść lokowata, kręcona
- 3.4 Sierść szorstka
- 3.5 Psy z sierścią skręconą w sznury, dredy
Ogólny podział
Podział ze względu na strukturę sierści:
- jedwabista
- gładka
- szorstka
- lokowata, kręcona
- skręcona w sznury
Podział ze względu na długość sierści:
- krótka
- średniej długości
- mieszana
- długa
- psy nagie
Podział ze względu na warstwy sierści:
- bez podszerstka
- z podszerstkiem
Sierść naszych czworonożnych przyjaciół ma ogromne znaczenie i pełni wiele niezbędnych funkcji. Chroni ona skórę zwierzęcia przed urazami oraz zabezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Termoizolacyjna funkcja sierści pozwala na ochronę zarówno przed niskimi, jak i przed wysokimi temperaturami.
Ponadto sierść ułatwia psom identyfikację społeczną oraz jest jednym z organów zmysłów. My, ludzie, najczęściej zwracamy uwagę na jeszcze jedną funkcję psiej sierści – funkcję estetyczną. Pierwotna struktura sierści to sierść krótka. Dopiero poprzez hodowlę oraz selekcję naturalną uzyskano różne jej rodzaje.
Sierść poszczególnych ras psów może znacząco różnić się od siebie. Spotykamy psy z sierścią krótką lub długą, szorstką lub jedwabistą, podwójną lub o pojedynczej warstwie. Występują psy bezwłose a także takie, których sierść skręcona jest w dredy.
Psia sierść wyrasta z mieszków włosowych, które znajdują się w skórze właściwej, leżącej pod naskórkiem. W mieszku włosowym występuje jeden, największy włos pierwotny podstawowy oraz dodatkowo do 5 mniejszych bocznych włosów pierwotnych i do 20 włosów wtórnych.
Włosy pierwotne zapewniają ochronę przed deszczem oraz warunkują kolor sierści psa. Włosy wtórne tworzą podszerstek, a więc gęstą, miękką, puszystą warstwę znajdującą się przy skórze. Ta warstwa jest odpowiedzialna za termoregulację psa, a więc chroni przed upałami i mrozami. Podszerstek stanowi również podporę, rusztowanie dla sierści okrywowej.
Oprócz włosów pierwotnych i wtórnych warto pamiętać również o szczególnych włosach czuciowych, wibrysach. Są one większe i sztywniejsze od innych włosów. Ich zadaniem jest dostarczanie zwierzęciu informacji o otoczeniu. Za ich pomocą pies może zlokalizować poruszający się obiekt, mogą też ułatwić poznawanie się z innymi osobnikami.
Sierść rośnie cyklicznie w następujących po sobie fazach:
- Anagen – faza wzrostu. Jest to najdłuższa faza, podczas której w mieszku tworzy się włos.
- Katagen – faza pośrednia, w której włos zostaje wypychany na powierzchnię skóry.
- Telogen – faza spoczynkowa: włos powoli obumiera i wysuwa się ze skóry. Jednocześnie w mieszku tworzy się nowy włos.
Ta faza wiąże się z bardzo dobrze nam znanym linieniem, a jego intensywny przebieg pojawia się dwa razy w roku: wiosną i jesienią. Podczas linienia wiosennego sierść, która wzrasta, jest mniej gęsta. Linienie jesienne natomiast związane jest z pojawieniem się zimowej, bardzo gęstej sierści.
W zależności od liczby warstw sierści, możemy rozróżnić psy:
- z sierścią podwójną – mające sierść okrywową i podszerstek,
- z sierścią pojedynczą – mające sierść okrywową, niemające podszerstka.
Większość psów ma sierść podwójną, składającą się z warstwy okrywowej oraz z podszerstka. Tego typu psy to najczęściej przedstawiciele ras pracujących. Muszą one radzić sobie w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, pracując w błocie, wodzie, śniegu i zimnie.
Przykłady psów posiadających podszerstek:
Rasy pierwotne np. husky, szpic miniaturowy, shiba inu, akita inu, chow-chow, samojed.
Owczarki np. owczarek niemiecki, owczarek szkocki, owczarek szetlandzki, border collie.
Rasy krótkowłose: beagle, australian kelpie, labrador, chihuahua krótkowłosy.